▷ Ahşap Pergola: Malzemeler ve İnşaat

Olarak dekoratif mobilya yapımında bahçeler en son trendler arasında ahşap pergolalarHer türlü mekana uyum sağladığından her bahçeye mükemmel bir dekorasyon sağlayacak özel yapılardır, buna ek olarak dinlenebileceğiniz gölgeli bir alan tercih etmek istiyorsanız belirtilmişlerdir.

ahşap pergolalar nasıl yapılır

Farklı boyut ve şekillerde ahşap pergolalar yapılabilir, en yaygın kullanılanı küçük bahçeler için kübik pergoladır.

Pergolaların çoğu odundan yapılmaçünkü kalıplanabilir, dayanıklı ve kullanımı çok kolay bir malzemedir. Ancak, hepsinin olmadığı dikkate alınmalıdır. ağaç türleri bu inşaat için tavsiye edilir. Bu nedenle aşağıda, kullanılacak malzemeler ve aletler dahil olmak üzere ahşap bir pergolanın nasıl yapılacağını adım adım göstereceğiz.

İNŞAAT MALZEMELERİ

 • Ahşap kirişler.
 • Somunlar ve cıvatalar.
 • Çiviler
 • Somut.
 • Ciddi.
 • Su.
 • Metre ölçer.
 • Seviye.
 • Çekiç.
 • Matkap.
 • Anahtar deliği testeresi.

İnşaata başlamadan önce, netleşeceğiniz bir etkinlik planı yapmalısınız. pergola türü istiyorsun ve ne büyüklükte istiyorsun. Tüm bunlar ne kadar malzeme satın almanız gerektiğini belirlemek için önceden yapılmalıdır.

Paso 1. İlk adım, yapının bulunduğu yeri tam olarak ölçerek, tabanındaki delikleri kazmaktır. bu not alınmalı pergola Geçişi engellemeyeceği ve aynı zamanda dinlenmek için mükemmel bir yer olduğu optimal bir alana yerleştirilmelidir.

Paso 2. Konumu belirledikten sonra, taban direklerinin dört noktasını işaretlemeli ve 50 santimetreden biraz daha fazla derinliğe sahip olması gereken delikleri kazmaya devam etmelisiniz. Ardından direkleri çok dikkatli bir şekilde yerleştirmelisiniz, böylece hepsinin aynı eğime sahip olmasını sağlayın, aynı zamanda sabit kalmaları için çimento karışımını da eklemelisiniz. En az bir gün kurumaya bırakılması tavsiye edilir. Taban kirişlerini sabitlemek için direklerin delikler gibi önceden kesilmiş olması gerektiği unutulmamalıdır.

ahşap pergola yapımıPaso 3. Çimento sertleşirken, taban kirişlerinin boyutlarını dışarı çıkarması gereken diğer kirişleri hazırlamak için iyi bir zamandır. Her kirişin her iki ucunda, destekle birleştiği bir delik olmalıdır. Doğru bir seviyeye sahip olmak için tüm deliklerin aynı boyutta olması gerekir, bu nedenle bu adım dikkatlice yapılmalıdır. Her şeyi hazırladığınızda, taban kirişlerini direklere yerleştirmeli ve sağlam olmaları için vidalamalısınız.

Paso 4. Bu durumda taban kirişlerinin duvarları aynı seviyede kalmalı ve azar azar kirişleri tabanların üstüne yatay olarak her biri arasında 15 santimetre boşluk olacak şekilde yerleştirmeli, bu adım çok sakin bir şekilde gerçekleştirilmelidir. kirişlerin iyi hizalanması gerektiğini. Tüm kirişleri yerleştirdikten sonra, daha fazla güvenlik için bunları her iki tarafta galvanizli vidalarla sabitlemelisiniz.

Paso 5. Kirişleri çivilerle sabitlemeyi bitirdikten sonra, daha fazla güvenlik için pergolaya son bir destek verebilirsiniz. Bu durumda, metreyi alıp, küçük üçgenler oluşturarak her köşede direğin üstünden altına doğru taban kirişinden çapraz olarak ölçmelisiniz. Ölçümü yaptıktan sonra, dört köşenin ölçülerine uyan bir tahta parçası alın ve her birindeki desteği çivi çakın. Bu adım isteğe bağlıdır ancak güvenliğiniz için önerilir.

Paso 6. Son olarak, boya, oymalar ve diğer süslemeler kullanarak yapıya bir kişilik dokunuşu vermek önemlidir. Bunun yanı sıra ahşabı güvelere, UV ışınlarına, suya ve küfe karşı bir tür kimyasal veya emaye ile korumanız esastır, bu tür koruyucular ahşabın yaşamını sürdürmesine yardımcı olarak onu doğal hale getirir. Ayrıca pergolanın zeminini oluşturmayı da başarabilirsiniz, bu ahşap, çim veya rustik olabilir. Her şey yaratıcılığınıza bağlı olacak, en önemli şey zaten sahip olmanızdır. pergola aile ile eğlenmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.