▷ Arı türleri [ 2020 ]

arı türleriKelime bal arısı Boyu 15 cm’yi geçmeyen ve tek arı bulunan kolonilerde yaşayan böcek türünü ifade eder. Kraliçe arı.

Arıların taşıdığı bu kovanda başka dişi arılar da vardır ancak bunlar kısırdır, bu nedenle adıyla anılırlar. işçi arılarve aynı zamanda erkeklere karşılık gelen yaklaşık 200 dron var.

Genellikle kovanlarını trafiğin az olduğu yerlerde, özellikle ağaçların dalları gibi yüksek yerlerde oluştururlar ve ayrıca ağaç oyuklarında da yaşarlar.

Arı türleri


Zánganos

ZánganosAnneyi, yani kraliçe arıyı dölleyen kişi olduğu için tüm arıların babası olarak kabul edilir. Kraliçe arıyı dölledikten sonra bu böcek ölür, bu yüzden bir kovanda sayıları 200’e ulaşan çok çeşitli erkek arılar vardır.

Alet eksikliğinden dolayı kolmedada çalışma yapmazlar, bu nedenle tek görevleri kraliçeyi döllemek ve türün devamını sağlamaktır.

Bu, altı arının ürettiklerini günlük olarak tükettikleri güçlü ve obur varlıklar olarak karakterize edilen milyonlarca gübreleme elementi biriktirir.

Kraliçe arı

Tüm kovanın ve hatta erkek arıların annesi olan arı ile ilgili. Tek işlevi döllenmek ve drone gibi iş için organlardan yoksun gençlerini doğurmaktır. Her kovanda, aynı evde iki ana arının karşı karşıya geldiği arılardan biri vardır.

5 yıla kadar ömürleri olan işçi arılardan ve erkek arılardan çok daha uzun yaşama eğilimindedirler. İşçi arılardan daha büyük kanatları vardır, ancak onları yalnızca onları gübreleyecek insansız hava aracını ararken uçarken kullanırlar.

Kraliçe arı, erkek arı tarafından döllendiğinde günde 2 ila 3 bin arasında yayılır. Bu arı balmumu veya bal üretmez, çiçeklerin kokusunu işçi arılarının hazırladıkları yemeklerden alır ki bu da kral püresi olarak bilinir.

Bu tür arı, büyüklüğü ve kanatları ile diğerlerinden ayrılır.

İşçi arı

İşçi arıOnlar kovanda yaşamı mümkün kılan arılardır, çünkü bunlar, kraliçenin ve erkek arıların besini olacak balmumu ve balı üreten, üremekten sorumlu olanlardır.

Bunlar, bal üretimini mümkün kılmak için nektarını bal mahsulünden almak ve kovana taşımak amacıyla çiçek aramak için kovandan günlük olarak ayrılma rolüne sahiptir. Bu arılar her yolculukta yarım miligram bal taşıyabilirler.

Her zaman aktiftirler, sürekli hareket halindedirler ve daima kraliçeyi korurken gösterilirler. Bal oluşturmak için nektar ve polen toplarlar ve böylece kraliçenin özel yemeği olan kraliyet lapası. Aynı zamanda kovanı temizlemekle, kovanı tehlikeye atan herhangi bir hayvana karşı savaşmakla ve balmumu paneller yapmakla görevlidirler.

Hemşire arıları

Bunlar, işlevi larvaları nektarla beslemek olan genç arılardır. Bu larvaların yetişkin arılara dönüşmesi yaklaşık bir hafta sürer.

Acısız arılar

Adından da anlaşılacağı gibi, kovan savunucusu olarak gösterilen sokması olmayan arılarla ilgilidir. Kovanda daima aktiftirler.

Bal arıları

Çok sosyal davranışı olan ve kovanda bal üretiminden sorumlu olan Apis cinsine ait arılardır. Bunun bir örneği, dünya çapında en iyi bilinen Avrupa’dan gelen Apis Mellifera arısıdır.

Yaban arısı

Yaban arısına çok benzeyen, tüm sosyal bir arı türüdür. Bu türde kraliçe, diğer arıların yardımına ihtiyaç duymadan yuvasının yapımına başlayan kişidir. Bu tür arılar, 200’e kadar arının bulunduğu koloniler oluşturur.

Parazitik arılar

Parazitik arılarAynı zamanda guguklu arılar, guguk kuşuna davranış biçimlerindeki büyük benzerliği ile verilen isim. Dişilerin polen toplamalarına izin veren organları yoktur, yani skopaları yoktur ve aynı zamanda yuva yapamazlar.

İçlerinde polen bulunan yuvalara girerler ve bu yere yumurtalarını bırakırlar. Bu yumurtalar gelişir ve larvalar büyür, böylece ev sahibi arının yumurtalarını ve türlerini tüketir.

Gece arıları

Bunlar sadece geceleri çalışan ve aktif hale gelen arılardır. Bunlar, onları karanlığa ve ışığa karşı çok hassas kılan kocaman gözleriyle ayırt edilir. Çuha çiçeği gibi, çoğu alacakaranlık çiçeklerinin tozlayıcıları haline gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.