▷ Astım türleri [ 2020 ]

Dönem astım Latince’den geliyor astım ve bu da sırayla Yunancadan astım Bunun anlamı ne nefes nefese.

astım Nefes alırken ortaya çıkan ve nefes verirken daha net duyulan ve çok şiddetli vakalarda hasta nefes aldığında duyulan inatçı bir öksürük ve yüksek tiz hırıltı veya ıslık üreten çok yaygın bir klinik hastalıktır.

asma Solunum sistemini etkileyen ve özellikle bronşlarda olmak üzere solunum yollarının içinde oluşan bir iltihaplanma türüdür. Uzun süreli bir hastalıktır.

Başlıca semptomları arasında astım Nefes darlığı, göğüs sıkışması hissi ve sürekli öksürük içerir. Çok yaygın bir çocukluk hastalığıdır ancak her yaştan insanı etkileyebilir.

astım Sadece alerjilerden değil, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, gastroözofageal reflü veya soğuk hava gibi semptomlar ve bu hastalıkla ilgili diğer durumlar da farklı nedenlerden kaynaklanabilir.

Astım Türleri


Astım Mevsimsel

Astım insanları sadece belirli dönemlerde etkilediğinde ve buna alerji eşlik ettiğinde buna mevsimsel astım denir.

Alerjik astım

Alerjinin neden olduğu bir astım türüdür. Çok yaygın bir astım şeklidir ve semptomlarına alerjenlerin veya hayvan akarları ve polen tozu gibi maddelerin solunması neden olur.

Alerjik olmayan astım

Bağışıklığı olmayan bir astımdır.

Mesleki astım

İşyerlerinde bulunan duman, toz, gaz ve sağlığa zararlı diğer maddelerin solunması sonucu oluşur. Geceleri veya iş günlerinde daha kötü olma eğilimindedirler ve siz işte değilken rahatlarlar.

Egzersiz kaynaklı astım

Astım hastası olan bireyler vardır ve bunun nedeni alerjiden değil, sürekli egzersizden kaynaklanmaktadır. Bu tür astımı önlemek için, hava kirliyse veya çok yakın zamanda çim biçilmiş alanların yakınında egzersiz yapmayın.

Gece astımı

Gece boyunca azalan nitrik oksit seviyeleri ve vücudun doğal bronkodilatörlerinin geceleri geliştirmek zorunda olduğu işlevi azaltan hücre reseptörleri ile ilişkilidir. Aynı zamanda düşük melatonin ve adrenalin seviyeleri ile ilişkilidir.

Aralıklı astım

Bu astım çok kısa alevlenmelerle ilişkilidir ve sadece haftada bir ortaya çıkar.

Hafif ama kalıcı astım

Ayda en az iki kez ortaya çıkan düzenli gece semptomlarıdır. Ayrıca haftada bir ve günde bir kez ortaya çıkabilirler. Hafif ama kalıcı bir durumdur.

Orta derecede astım

Semptomları her gün ortaya çıkar. Haftada bir kez gece semptomları ile hem aktivite hem de uyku anlarını etkileyebilir ve genellikle bireyin aktivitelerinde kısıtlılık ile sıklıkla görülür.

Şiddetli astım

En sık görülen semptomları alevlenmelerdir ve aktiviteler de fiziksel olarak sınırlıdır. Semptomlar her gün görünür ve kalıcıdır.

Alevlenme

Aynı zamanda, bir hastalığın seyri sırasında meydana geldiği için klinik olan bir alevlenme veya çok akut instabilite dönemi olarak da adlandırılır. Günlük olarak ortaya çıkan varyasyonların çok ötesinde kötüleşen solunum semptomları ile karakterizedir.

İlaçlardan kaynaklanan astım

Özellikle çocuklarda astıma neden olabilecek ilaçlar vardır. İspanya’daki Da Caruna Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalara göre, rahatsızlık ve ateşi gidermek için yaygın olarak kullanılan parasetamol veya asetaminofen, bu ilaçlar astım semptomlarını kötüleştirebilir.

Kontrollü astım

Gece veya günlük semptomları olmayan ve acil ilaç tedavisine ihtiyaç duymayan bir astım türüdür. Haftada sadece iki veya daha fazla kez gece veya gündüz semptomları ile kısmen kontrol edilen astımdır.

Hırıltı

Astım hastalarında solunum yollarının iltihaplanması veya daralmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan bir tıslama sesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.