▷ Atmosferik sıcaklık [ 2020 ]

atmosferik sıcaklık, atmosferik sıcaklık Belirli bir zaman ve yerde bulunan havanın özgül ısısının derecesine atıfta bulunulan iklimin unsurlarından birini oluşturan sıcaklık ve yukarıda bahsedilen elementin farklı iklim bölgelerindeki mekansal ve zamansal evrimidir.

Bu, çoğu iklim tipinin sınırlandırılmasındaki en ilkel, ilgili ve önemli metrolojik unsurdur.

Atmosferik sıcaklık türleri


Maksimum sıcaklık

Bu, havanın aşağıdaki durumlarda belirli bir yer veya boşlukta ulaşabileceği en yüksek sıcaklığa sahip zamandır:

Bu sıcaklık türü, bir bölgede mümkün olduğu kadar uzun süre kaydedilen maksimum sıcaklık olarak da tanımlanır, bu mutlak maksimum olarak bilinir.

Normal durum ve koşullarda, iklimin etkileyebilecek diğer unsurlarını bir kenara bırakırsak, günlük maksimum sıcaklıklar, öğleden sonraki ilk saatler geldiğinde ortaya çıkar. Aylık yüksekler söz konusu olduğunda, seviyelerine kuzey yarımkürenin ılıman bölgesinde Temmuz veya Ağustos aylarında ulaşılırken, güney yarımkürede Ocak veya Şubat aylarında meydana gelir.

Mutlak maksimum sıcaklıkları etkileyen birçok faktör vardır, örneğin:

Minimum sıcaklık

Maksimum sıcaklığın aksine, belirli bir bölge veya yerde bir gün, bir ay veya bir yıl boyunca ulaşılan minimum sıcaklık. Aynı şekilde sıcaklık kayıtlarında ulaşılan mutlak minimumdur.

Normal durumlarda günün minimum sıcaklıkları şafağın ilk saatlerinde ortaya çıkar, kuzey yarımkürede aylık minimumlar Ocak veya Şubat aylarında elde edilir ve güney yarımkürede Temmuz veya Ağustos aylarında gerçekleşir. Maksimum sıcaklık durumunda olduğu gibi, mutlak minimum sıcaklıkları etkileyen birçok faktör vardır.

Orta sıcaklık

Ortalama sıcaklık, maksimum ve minimum sıcaklıklar analiz edilirken elde edilen istatistiksel ortalamaları ifade eder. Aylık ortalama sıcaklıklar hesaplanır ve belirli bir yıl boyunca bir bölge için ortalama sıcaklıkların bir grafiği elde edilebilir.

Aynı bilgiler kullanılarak ve birbirini izleyen uzun yıllara atıfta bulunarak, analizin yapıldığı yerde sıcaklığın istatistiksel bir ortalaması elde edilir, ortalama yıl 30 veya daha fazla olabilir. Bu son veriler alınır ve yağış miktarlarının ortalamasına eklenir ve böylelikle klimogram adı verilen bir iklim grafiği oluşturmak için gereken veriler elde edilir. Bunda minimum sıcaklık Aralık ayında, maksimum ise Temmuz ayında gerçekleşir.

Klimograf, ılıman Akdeniz iklimine örnek olma özelliğine sahiptir.

Atmosferik sıcaklık örnekleri


  • Makro-termal iklimler: Köppen sınıflandırmasında A iklimleri, yüksek sıcaklıklar.
  • Mezotermik: Köppen sınıflandırmasında C iklimleri, ılıman iklimler.
  • Mikrotérmicos: E iklimler, soğuk iklimler.

Sıcaklık türleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.