▷ Ayakkabı çeşitleri [ 2020 ]

Kelime ayakkabı Ayakları soğuk havanın ciddiyetinden, olası yaralanmalardan ve kirden uzak tutmak için kullanılan herhangi bir nesneyi tanımlamak için kullanılır. Bununla birlikte, güzellik ve stil vermek için de kullanılır. turta.

Ayakkabı yüzyıllardır varlığını sürdürdü, her dönemde şekli ve hatta işlevi çeşitliydi.

Şu anda, ayakkabıların tarzı ve çekiciliği, işlevselliği ile elde edilene neredeyse benzer bir değere sahiptir. Her sıcaklık, yer, aktivite ve yılın zamanı için yıllık olarak çok çeşitli ayakkabı modelleri sunulmaktadır.

Her yıl, ayakkabının ayakları sarmak ve korumak gibi temel işlevi olduğu kavramını büyük ölçüde ortadan kaldıran bir tüketici pazarında halka sergileniyorlar.

Ayakkabı çeşitleri nelerdir?


Atletik ayakkabılar

Bu tür ayakkabılar, bir etkinlik yapan kişiler için uygundur. sportif. Bunlar ayakları pratik yaparken oluşan çeşitli baskılara karşı korur. Detaylandırılması için kullanılan malzemeler ve kordonlar gibi modelleri de çeşitlidir.

Espadrilles

Bu kelime İspanyol Arapçasından gelir ve kanvas ile yapılmış bir ayakkabıyı ifade eder ve taban esparto ile yapılır. kenevirve diğer lifler. Ayağa sabitleyebilmek için elastik olabilirler, ancak bazen sadece uyuyorlar.

Espadrillerin birçok durumda detaylandırılması manueldir ve dokuma tezgahlarında örülür. Daha az basit çeşitli formatlar, dayanıklılığını artırmak ve neme ve suya karşı koruma sağlamak için taban üzerinde bir lastik kaplama gösterir.

Parmak arası terlik

Basit yerleşimi, sadeliği, düşük fiyatı ve aşırı ısınma durumlarında sağladığı rahatlık nedeniyle insanların kullandığı bir ayakkabı çeşidinden oluşur.

Sandaletler açıktır ve bir taban ve ayağın üst kısmını sabitleyen bir nesneden oluşur, bu bir bant veya kayıştır.

Farklı sandalet türleri vardır, bazıları çok basit ve diğerleri çok karmaşık ve hassastır, ancak her durumda, bu tür ayakkabılar insanlık tarafından üretilen ilk ayakkabı modellerinden biri olarak kabul edilir.

bot ayakkabı

Botlar, ayak, ayak bilekleri ve bacak kısmı gibi alanları koruyan bir ayakkabı türüdür. Yüksekliği, modele ve oynadığı role göre değişir.

Çoğu durumda, botlar sadece ayak bileği etrafına sarılır. Aynı şekilde dizden daha fazlasını kaplayabilirler. Bu tür ayakkabıların topuğu olabilir.

Genel olarak, resmi olmayan giysilerde botlar açıkça kadınsı ayakkabılardır. Kadınlar çoğu zaman dar ve yüksek çizmeler seçerler çünkü bu bacakların şekillendirilmesini kolaylaştırır. Erkekler söz konusu olduğunda, kendilerini soğuktan korumak için kullanırlar.

Benzer şekilde, işçileri korumak için dayanıklı elemanlardan yapılmış iş botları, spor botlar ve ayağın hareket etmemesine izin veren ortopedik botlar bulunmaktadır.

Ortopedik ayakkabılar

Ortopedik ayakkabı, ayaklarda eklemli, kaslı olabilen herhangi bir eksiklik veya deformite olduğunda doktorlar tarafından reçete edilir. kemiklidiğerleri arasında. Bu ayakkabılar, normal ayakkabı kullanımıyla bu sorunların kendiliğinden giderilemediği durumlarda kullanılır.

Genellikle düz ayaklar, çarpık ayaklar veya metatarsal sapma ile ilgili problemler olduğunda kullanılırlar, ancak ortopedik ayakkabı kullanımının gerekli olduğu birçok deformasyon vardır.

Ortopedik ayakkabı, ayak kemerini yükseltmek için kullanılan ortopedik ekler gibi bir dizi özel kaliteye sahiptir. Bu ortez genellikle karşılaşılan problemin türüne göre yapılır.

Terlik

Evde rahatlıkla kullanılan, topuksuz ayakkabı ve kulaklardan oluşan ayakkabı çeşididir.

Balerinler

Balerinler, dansçılar tarafından kullanılan spor ayakkabılara benzer bir tür düz ayakkabıdır. bale moda ayakkabıda favoriler arasında ilk sıraya yerleştiklerini söylüyor. Diğer ayakkabılara şık bir alternatiftir çünkü çok çeşitli tür ve materyallerde onları bulmak mümkündür.

Bunlar çok rahat olma avantajına sahiptir ve çok yönlülükleri nedeniyle hem günlük işlerde hem de şık ayakkabıların gerekli olduğu durumlarda kullanılabilirler.

Mocasín

Düz bir ayakkabıdır, genellikle süet veya nubuk, esnek ve hafif tabanlı. Herhangi bir kapatmaya sahip olmadıkları biliniyor ve bazen kürek üzerindeki bağlar eşlik ediyor. Loafer’lar kadınlar, erkekler ve çocuklar tarafından kullanılabilir.

Peep Toes

Peep-Toes, ayak parmağında küçük bir açıklığı olan ve şık bir görünüm elde etmek istediğinizde uygun olan ancak ayağınızın çok sıcak olmasını istemediğiniz bir ayakkabı kategorisidir. Çok karmaşıktırlar ve bacaklara daha uzun bir görünüm verme eğilimindedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.