▷ Beş harfli kelimeler [ 2021 ]

kelime pentasilabas kelimeler Sahip oldukları hece sayısına göre sınıflandırılırlar. Miktarlarına göre tek heceli, bis heceli, üç heceli Ö polis.

İçinde dön polis beş heceli kelimeler var.

beş heceli kelimeler Beş heceli olanlardır, yani telaffuz edildiklerinde beş ses emisyonu yapılır. Örnek: Ultrason (ul – tra – so – ni – do).

Beş heceli kelimelerde vurgu


beş heceli kelimeler

beş heceli kelimeler sınıflandırılır keskin, ciddi veya düz, esdrújulas ve sobresdrújulas. SVurgulamasına ve türüne göre vurgulanan hece veya vurgunun bulunduğu yere bağlıdır.

Tek heceli, iki heceli ve üç heceli harflerin aksine, Pentasílabas Tetras heceler gibi, aşırı ilaç olabilirler, çünkü sondan bir önceki heceden sonra bir tane ve ondan sonra bir tane daha vardır, bu, kelimelerin çok uzun olduğu anlamına gelir.

Keskin beş heceli kelimeler

keskin sözler Son hecede daha büyük bir tonlamanın olduğu ve onu vurgulanan hece haline getirdiği. Keskin kelimelerin prozodik aksanı veya yazım aksanı olabilir.

O prozodik aksanı Ön plana çıktığı bir hecenin daha yüksek yoğunluğunun tonlamasıdır, ortografik olarak işaretlenmemiştir.

Öte yandan yazım vurgulu hece üzerine yerleştirilen işarettir.

Prozodik aksanı olan akut beş heceli kelimeler: beş heceden oluşan ve vurgulanan heceleri son hecedir, bunlar n ile bitmez, çok sesli. Örnekler:

 • prozodik aksanı

  Market.

Ortografik aksanı olan keskin beş heceli kelimeler: Akut kelimelerin aksanlı olması için, sesli harfle değil, s ile bitmelidir. Örnekler:

 • yazım

  Yönetim.

Mezar beş heceli kelimeler

ciddi veya sade sözler vurgu veya vurgulu hecenin sondan bir önceki hecede olduğu hecelerdir. Günlük olarak kullanılan kelimelerin çoğu ciddidir.

Prozodik aksanı olan beş heceli ciddi kelimeler: Bu mezar sözcükleri bir sesli harfle bittiği için işaretlenmemiştir, yani n. Misal:

 • Mezar beş heceleri

  Lise.

Ortografik aksanı olan ciddi beş heceli kelimeler: Mezar sözcükler, vurgulanmış hecenin sondan bir önceki hece olduğu sözcüklerdir. N ile bitmedikleri zaman bir aksanı vardır, bu yüzden ünlüdür, aksi takdirde prozodik aksanı vardır.

En ciddi kelimeler taşır boşluk. İki sesli (biri tilde ile kapalı ve biri açık veya iki açık sesli) karşılaştığında bir boşluk oluşur.

Ünlülerin aynı heceden olmadığı ortaya çıktı, bu da hecelerin bölünmesine neden oluyor.

Örnekler:

 • ortografik aksanı olan ciddi beş heceler

  Kardiyoloji.

Beş heceli kelimeler esdrújulas

Esdrújulas üçüncü heceden son heceye vurgu yapanlardır. Esdrújulas kelimelerinin tümü aksan taşır. Esdrújulas pentasyllables örnekleri:

 • pentasílabas esdrújulas

  Ekonomik.

Aşırı ilaç beş heceli kelimeler

aşırı hız üçüncü heceden son heceye kadar vurgulanmış heceyi ve ardından gelenleri taşırlar. Tüm aşırı ilaç kelimelerinin bir yazım aksanı vardır. Misal:

 • Hızlı bir şekilde.
  aşırı ilaç beş heceleri

Daha fazla kelime türü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.