▷ Beton çeşitleri [ 2020 ]

Kelime Somut latin’den geliyor sağlamkatı, malzeme veya kompakt bir şeye atıfta bulunur. Harcın kum, çimento ve su karışımı olduğu dikkate alınarak beton adını alan harç ve taş karışımını ifade eder.

Beton, içerdiği katkı maddelerine göre özelliklerini değiştirebildiği için priz geciktiriciler, renklendiriciler ve su yalıtım maddeleri gibi birçok harç çeşidi vardır.

Genellikle duvar ve kaide yapımında kullanılan ana yapı malzemelerinden biri olarak kabul edilir.

Beton türleri nelerdir?


Geleneksel beton

Özel niteliklere ihtiyaç duymadığından genellikle herhangi bir inşaatta kullanılan ortak betondur.

Genellikle döşemelerde, temellerde, zeminlerde, kaldırımlarda, duvarlarda vb. Kullanılırlar. Bu beton dökülebilir, kirletici maddeler içermez, lifler ve su yalıtım malzemeleri ile birleştirilebilir ve mükemmel kohezyon ve işlenebilirliğe sahiptir.

Pompalanabilir beton

Mükemmel işlenebilirliğe sahip olmasını sağlayan, pompalama ekipmanı ile yerleştirilmesini sağlayan 4 inçlik tasarım yerleşimi sunan bir beton türüdür.

Yapısal beton

Bu tip beton kamu binaları, okullar, kütüphaneler, alışveriş merkezleri, tiyatrolar vb. Yapımında kullanılır. Bazalt veya kireçtaşı vb. Kullanılan bir agrega olarak geleneksel betonun sağladığından çok daha fazla dayanıklılık sunar.

Standart hazır beton

Özel bir tesiste hazırlanıp daha sonra işin yapılacağı yere gönderilen en çok kullanılan beton şeklidir. Bu betonun kalitesi, doğrudan şantiyede hazırlanmış gibi aynıdır.

Outinord beton

Genellikle tünel sisteminde kullanılan, hızlı dönüş sağlayan ve aynı zamanda yüksek hızda yapılan inşaatlara katkı sağlayan, hızlandırılmış priz ve dayanıma sahip akışkan bir betondur.

Mimari ve dekoratif beton

Mükemmel bir yapısal işlev ve dekoratif ve estetik bir yüzey sağlayan bir betondur. Bununla pürüzlü veya pürüzsüz dokular veya yüzeyler elde edersiniz, karşılığında çok çeşitli renkler elde edersiniz.

Concreto Contech

Mükemmel yüzeyler ve hızlı form dönüşü ile sanayileşmiş sistemlerde kullanım için ideal olan akışkan, hızlı priz alan ve mukavemetli betonlardır.

Elyaf takviyeli beton

Bileşenleri arasında makro veya mikro fiberler kullanan, fiberlerin donatıyı çelik çubuklarla değiştirebilmesi ve aynı zamanda büzülmeyi azaltması nedeniyle belirli yapısal uygulamalarda kullanım için mükemmel olan bir beton türüdür. Makro lifleri kullandığında, beton çok daha sünek hale gelir ve çatlak görünümüne ve ardından yayılmaya karşı dirençli hale gelir.

Antibakteriyel beton

Bakteri gelişimini kontrol etmenin mümkün olduğu özel bir betondur. Bununla laboratuar, hastane ve restoranlardaki ortamlar temiz tutulabilir.

Kendiliğinden yerleşen beton

Bu beton, kendisini oluşturan kimyasal karışımlar yani kullanılan plastikleştiriciler tarafından verilen yüksek bir akışa sahiptir. Bu, söz konusu akışla büyük bir kolaylıkla kendi kendini dengeleyebilir ve böylece herhangi bir titreşim ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Çok az hava içerdiğinden yüksek sıkıştırma sunar.

Hızlı priz alan beton

Bu beton ile çok kısa sürede kurumayı başardığı için herhangi bir işin gelişimini hızlandırmak mümkündür, burada yanlış işler daha hızlı bir şekilde kaldırılabilir. Hem binalarda hem de altyapıda kullanılabilir, uçak pistleri ve yollar gibi ulaşım araçlarının sirkülasyonu için projeleri onarmak için idealdir. Asitlere karşı mükemmel dayanıklılığı ve mükemmel dayanıklılığı ile de öne çıkan bir betondur.

Gözenekli beton

Suyun içinden süzülüp su basmasını önleyen ve aynı zamanda 4 derece C ısı konsantrasyonları oluşturduğu çok geçirgen bir malzemedir. Bu beton ile ıslak yollarda kayma önlenecektir. tamamen.

Bu tip beton genellikle yürüyüş yolları, otoparklar ve havuz başı yapımında kullanılır.

Silindirle sıkıştırılmış beton

Bu beton türü, yüksek hızda suya dayanabileceği yerde aşınmaya karşı mükemmel dirence sahiptir. Drenaj sistemlerinin yapımında ve akış temasının yüksek ve sürekli olduğu diğer işlerde kullanımı idealdir.

Geçirgen beton

Bu malzeme ile su alt zemine geçmez, bu da su tablasının geri kazanılmasına yol açar. Bu, hafif geçişlerde, kaldırımlarda, yürüyüş yollarında, açık hava otoparklarında vb. Bir taşıyıcı klasörün yapımında kullanılır. Pürüzlü, yüksek geçirgenliği ve su tablasının beslenmesine katkı sağlaması ile karakterizedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.