▷ Bulimia türleri [ 2020 ]

Dönem bulimia insanları etkileyen ve ciddi bir yeme bozukluğuyla bağlantılı olan zihinsel bozukluğu ifade eder. Bulimia kelimesi, etimolojik anlamına bağlı olarak aşırı açlıkla ilgilidir. Bu yeme bozukluğunun karakteristik bir unsuru, bireyin aşırı gıda alımının aşamalarından muzdarip olmasıdır.

Bu, kişinin yemek yediği anlamına gelir yiyecekler kompulsif olarak fazla kalori yemek ve daha sonra suçluluk ve kontrol kaybı duyguları geliştirir.

Bulimili bireyler, çok az yemek yemek istemedikleri veya çok az yemek yemeyi tercih ettikleri durumlar sergilerler, ta ki kısa bir süre içinde aşırı yeme pratiğiyle geri dönerler.

Bu bozukluğun ortaya çıkması, kişinin kendisine ilişkin algısını bozan ve büyük bir kilo alma korkusu yaratan çeşitli psikolojik, sosyal veya biyolojik unsurlara sahiptir.

Bulimia’dan etkilenen insanlar her zaman kilo konusunda endişe duyarlar, kontrol edilse bile, ancak yemek yeme isteklerini içeremezler. Bulimia genellikle çok iş yaptıktan sonra ortaya çıkar. geçim ödeneği zararlıdır ve bir beslenme uzmanından yardım istemeden.

Bulimia türleri


Bulimia fazla kilolu olmakla bağlantılı

Bu tür bulimia, etkilenen bireyde yüksek veya düşük seviyelerde olduğunda ortaya çıkar. kiloluve bundan memnun kalmazsınız. Kişiliğiniz görünüşünüzle yakından bağlantılıdır.

Temizleyici olmayan bulimia

Temizleyici olmayan bulimia, yiyecek alımından sonra saflaştırmanın olmadığı, ancak telafi edici bir davranış olduğu birinden oluşur. Müshil buliminin aksine, bu tipte kişi tükettiklerinin daha sonra kendileri tarafından işleneceğini anlar. sindirim sistemive dolayısıyla müshil kullanmaz veya kusmaya neden olmaz.

Ancak, günlerce egzersiz yapmak veya oruç tutmak gibi tüketilen yiyecek miktarını dengelemeye çalışmak için eylemler yapılır.

Bu tip bulimia ile ilişkili dezavantajlar, esasen sindirim sürecinde kesintiler, dehidrasyon ve kasların aşırı kullanımı veya kardiyovasküler kazalardır.

Bulimia değişen ağırlık ile bağlantılı

Değişken ağırlığa bağlı Bulimia, etkilenen kişinin vücut ağırlığında güçlü bir değişiklik ile karakterizedir, yani sürekli olarak yükselir ve düşer.

Bu durum, bulimia hastalarının çoğunun, sağlık uzmanları tarafından tedavi edilmesi gereken herhangi bir problemi olmadığını anlamasına neden olur, çünkü hasta görünseler ve hissetseler de, gerçek temsilleri daha az kilolu bir varlıktır. .

Kendinizi az kilo veya yağ ile gözlemlemek, bunun gerçekten kimliğiniz olduğu ve herhangi bir zamanda bir sağlık uzmanından talimat almadan ona geri döneceğiniz yanılsamasını sağlar. beslenme. Davranış uzmanları, bu tür buliminin, etkilenenlerin bir psikoloğu ziyaret etmeye yönelik güçlü muhalefet nedeniyle tedavi edilmesi en zor olduğunu garanti eder.

Temizleyici olmayan bulimia

Müshil bulimia, tüm türlerin en yaygın olanıdır, tüketilen gıdanın aşırı bir şekilde ortadan kaldırıldığı bir dönemle bağlantılıdır. Bu eylem genellikle özel olarak yapılır ve dürtüyle oluşturulur.

Temizleme, yapılanı geri alma ve aşırı yiyecek alımından önceki aşamaya dönme girişiminden kaynaklanmaktadır.

Müshil bulimia sırasında ortaya çıkan bir diğer davranış, saflaştırma sürecini hızlandırmak için müshil kullanma ihtiyacıdır. Bu uygulama, tüketilen kalorilerin vücuda ulaşmasını engellemediği için beklenen sonuçları vermez.

Bu tip bulimide yapılan işlemlerin bir sonucu, ağza giden kanalın hücrelerinin ve diş minesi nedeniyle tahrip olmasıdır. mide asitleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.