▷ Çam türleri [ 2020 ]

Dönem pino Latince’den geliyor pinus. pino bu kümesinden bir ağaç türü abietáceas. Çok uzun bir gövdesi vardır, bol reçine içerir, dümdüz büyür ve yaprakları iğnelermiş gibi çok incedir. Çamın meyvesine ananas, tohumuna piñón adı verilir ve bundan farklı türler vardır.

Çam, kozalaklı gibi tohumları olan bitki grubuna aittir, dolayısıyla adı iğne yapraklıdır. Dikey büyümesi bir piramide çok benzer bir şekle sahiptir, azalan sırada tepeleri en küçüğünden en büyüğüne doğru alçalmaktadır.

Çam, etkileyici bir çeşitlilik ağacıdır. Yılın her döneminde ve farklı iklim türlerinde dikkate alınır. Noel’de bu ağaç doğal ve yapay haliyle evlerin kralıdır. Hem çekirdeği, çam fıstığı, hem de ananas meyvesi doğal vernikle kesilip boyanarak süslemede kullanılır.

Aralarında çam da bulunan ağaç ürünleri bölgelere göre artışıyla öne çıkıyor. Gıda ve Tarım Vakfı’nın (FAO) rakamlarına göre, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya, dünya kereste ihracat değerlerinin% 56,26’sından fazlasını oluşturuyor.

En yüksek orman örtüsüne sahip Latin Amerika ve Karayip ülkeleri, bölgedeki tüm orman örtüsünün yüzde 79’undan fazlasına sahip olan Brezilya, Peru, Meksika, Kolombiya ve Bolivya’dır.

İçinde Jimnastik kelime kullanılıyor pino eller yerde dururken, ayaklar yukarıda olacak şekilde vücudu dikey olarak yerleştirmekle karakterize olan amut adı verilen egzersizi tarif etmek.

Çam türleri


Kargo pimleri

Kargo pimleri

Çam ağacı parçaları veya parçalarıdır. 10 metre uzunluğundadırlar. Tahtaları 18 inç uzunluğunda ve geniş, 12 açılıdır.

Waltz çamı

Kırmızımsı bir kabuğa sahip, oldukça yüksek bir beyazımsı çam türüdür.

Çam melis

Diğer birçok modern marangozluk işinde yaygın olarak döşeme tahtaları ve bazı kapılar yapmak için kullanılan karaçam adı verilen türden hafif bir karaçamdır.

Karaçam

Yüksekliği 40 metreye kadar çıkabilen bir çam çeşididir. Kabuklarının rengi küllü beyazdır. Yaprakları çok kuvvetli ve uzun olup, meyveleri çok küçük kozalaklardır. Ahşabı, oldukça elastik olması ve endüstride kullanılan büyük miktarda reçineye sahip olması nedeniyle ticari olarak büyük talep görmektedir.

İskoç çamı veya beyaz

Kabuğu yüksekliklerde kırmızımsı renktedir. Hem dalları hem de gövdeleri çok kalındır, bu nedenle ahşabı tüm yapı türlerinde çok aranır. Yaprakları kısadır ve kozalakları oldukça küçüktür.

Karaçam

Rengi koyu kahverengidir. Kabuğu çok pürüzsüzdür. Yaprakları çok kısadır ve çok küçük meyveleri olan ananaslar. Boyu 10 ila 20 metreye kadar büyüyebilir.

fıstık çamı

Bu tür çamın düz veya düz bir gövdesi vardır. Yaprakları çok uzundur. Yenilebilir çam fıstıklı ananasları vardır. Tacı oldukça geniştir. 30 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir.

Kanarya çamı

Aynı zamanda pinus canariensis. Tenerife takımadalarının zirvelerinde ve dağlarında geniş alanlar kaplarlar. Bu tür çamlar yangına çok dayanıklı olma özelliğine sahiptir. Büyüdükçe, herhangi bir yangında hayatta kalan kabuğunun birçok katmanını oluşturur ve olay meydana geldikten kısa bir süre sonra tekrar filizlenir.

Pino doğdu

Kabuğu çok pürüzlü, kahverengimsi renkli ve çatılarda biraz kırmızımsıdır. Ahşabında çok fazla reçine vardır. Orta boyludur ve yaprakları çok uzun, sert ve hatta kalındır. Büyük sivri konileri vardır, biraz bükülmüş veya bükülmüşlerdir.

Pino çayı

Ahşabı, marangozlukta ve mimaride, sert ve kompakt bir ahşabın gerekli olduğu zeminlerin, balkonların, kapıların ve diğer tasarım türlerinin imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ahşabın kırmızımsı bir rengi ve bol miktarda reçinesi vardır.

Çam _encino veya meşe

Bu ağaçlar her zaman geniş ormanlık alanları işgal eder. Hem çam hem de meşe karıştırılır ve genellikle çam ile yeniden ağaçlandırılan alanları kaplar.

Meşe ağaçları çok sağlam ağaç türleridir ve dağların aşağı kısımlarında ve denizin yakınında büyürler. Çok sert yapraklara ve bazı düzgün, dalgalı ve tırtıklı şekillere sahiptirler. Meşe palamudu meyveleridir. Çiçeklere kedicikler denir.

Çam özellikleri


  • Yeniden ağaçlandırma için yeni ağaçların dikilmesinde çamlar çok sık kullanılmaktadır.
  • Diğer ağaçların sahip olmadığı hammaddeyi sağlarlar.
  • Her iklime kolayca uyum sağlarlar.
  • Sert ve olumsuz topraklarda büyürler.
  • Çok yüksek sesle ve bolca ürerler.
  • Tropikal ülkelerde nispeten yeni ağaçlardır.
  • Çam 18 ila 20 m boyunda olabilir.
  • Çamın gövdesi pürüzlüdür.
  • Dalları çok dayanıklı ve ayrıca kalındır.
  • Koyu yeşil bir renge sahiptir ve bazı durumlarda biraz kahverengidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.