▷ Çelik türleri [ 2020 ]

çelik türleri

Çelik bir demir karbon alaşımıbunlar sizin birincil alaşım elementlerinizdir. Klasik bir tanım, çeliklerin, ikinci elementin maksimum% 2,1’ine kadar olan demir-karbon alaşımları olmasıdır.

Çelik bir dövülebilir alaşım Karbon içeriği olan demir ile saf demir içeren teknik ile daha yüksek karbon içeriğine sahip çeşitler ve isteğe bağlı olarak diğer alaşım elementleri arasında tanımlanmış bir sınır yoktur.

Çeliğin özellikleri, alaşımın içeriğine, kullanılan maddelere, işlemeye ve bazı açılardan da hazırlama yöntemine göre büyük ölçüde değişir.

Çelik türleri nelerdir?


Karbon çelik

En uygun çelikler, sadece karbon ve demir içeren alaşımlardır. Bu alaşım elementleri nispeten ucuzdur ve bu nedenle genellikle yapısal çelik gibi çok sayıda bağlamda kullanılır.

Paslanmaz çelik

Sıradan karbon çelik alaşımları korozyona karşı çok hassas olduğundan, bunu önlemek için çelik alaşım paslanmaz çeliğe genişletildi.

Paslanmaz çelik, belirli koşullar altında korozyona (oksidasyona) ve diğer kimyasal etkilere karşı iyi direnç gösteren bir demir alaşımıdır.

Elektrikli çelik

Endüstriyel bir elektrik fırınında üretilen çeşitli çelikler için ortak terim. Tipik olarak bir ark fırını (genellikle elektro-çelik olarak adlandırılır), ca. 5-200 ton; ama belirli özel nitelikler için de tümevarımdır.

Elektrikli çelik hurda, sünger demir veya hurda karışımları, sünger demir veya istenildiği gibi yeniden eritilerek ve rafine edilerek üretilir.

İnce taneli çelik

Örneğin ısıl işlem kullanarak ısıtarak ince taneli bir yapı sağlamak için özel olarak uyarlanmıştır.

Yapısal amaçlar için ince taneli çelikler, genellikle çelikteki nitrojen ile birleşen ve nitrüre giden az miktarda alüminyum ile alaşım yapılarak hazırlanır.

Taneyi rafine etmek için katkı maddesi olarak niyobyum ve vanadyum da kullanılır, ikincisi özellikle takım çeliklerinde.

Çift fazlı çelik

Bu çelikler,% 80 ila% 90 ince taneli ferrit ve martensit +% 10-20 döküntü içeren bir mikro yapıya sahip, düşük alaşımlı, yüksek mukavemetli bir yapısal çelik grubudur.

Normal ince taneli çelikte olduğu gibi, çift fazlı karbon, kükürt ve fosfor açısından düşüktür. Düşük manganez ve silikon ilaveleri, solüsyonun sertleşmesini sağlar.

Siyah çelik

Çok düşük karbon içeriğine sahip bu çeliğin elde ettiği renktir, çünkü yüzeyde bu element herhangi bir özel işlem görmemesi nedeniyle ince bir tabaka oluşturur.

Haddelenmiş çelik

Endüstride yaygın olarak kullanılan bir çelik türü, alaşıma daha fazla direnç sağlayan, ancak sünekliğini azaltan ve zorlukla kaynaklanabilen çekme olarak bilinen işleme karbon ilavesi ve bir çelik çubuğun tabi tutulmasıdır. .

Galvanize çelik

Çinko takviyeli bir alaşım çeşididir ve bu nedenle oksidasyona çok dayanıklıdır, ancak tamamen paslanmaz değildir. Büyük iş ve yapıların inşaat sektöründe çok çeşitli malzemelerde kullanılmaktadır.

Yaşlı çelik

Harmanlama aşamasından önce, tamamen oksijeni giderilmiş, buna metaller eklenmiş, bu şekilde oluşturulan parçalar kusur içermediği için takdire şayan bir mükemmellik sağlayan bir çelik türüdür. Beton yapılarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Corten çeliği

Çimento sanayinde dünya çapında yaygın olarak kullanılan bu alaşımın bileşenleri arasında korozyondan etkilenmeyen, fosfor, nikel ve krom içeren bir çeliktir.

Hafif çelik

Bu alaşımlar karbon açısından çok düşüktür ve bu nedenle çoğunlukla demirdir; takdire şayan süneklik ve korozyona karşı muazzam bir direnç sergiler.

Burada, çelikteki yapısal elemanların nispi oranının karbon içeriğine bağlı olduğunu hatırlamakta fayda var.

Alaşımlı çelik

Manganez, Molibden, Krom, Çinko vb. Gibi çeşitli alaşım elementlerinin büyük miktarlarda varlığına sahip çelikler. Bu, her bir elementin en iyisi en iyi şekilde kullanıldığı için özelliklerini iyileştirmeye yarar.

Genel olarak çelik kullanımı

Bu alaşımların kullanımları insanlık tarihinde çok büyüktür, çünkü aletlerimiz, günlük eserlerimiz, elektrikli aletlerimiz, bina yapıları vb. Kendi içlerinde taşırlar.

Aynı şekilde, otomotiv endüstrisi onu otomobil parçaları ve tarım için taşıtların üretiminde kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.