▷ Dans Tiyatrosu [ 2020 ]

dans tiyatrosu Tiyatroya ait anlatım unsurlarının büyük ölçüde geliştirildiği dans türüdür. Bu, 20. yüzyılın başlarındaki Alman Ekspresyonizminden kaynaklanmaktadır. Kendi özellikleri içinde sahnelerin, seslerin ve duyguların temsilini içerir.

Dans tiyatrosunun özellikleri


  • Pina Bausch’un Alman şirketi Tanztheater, dans tiyatrosunu büyük ölçüde yaymaktan sorumluydu ve günümüzde fiziksel tiyatronun gelişimini ve üretimini güçlü bir şekilde etkiliyor.
  • Klasik balenin aksine veya klasik dans olarak da adlandırılan tiyatro dansı, güçlü bir şekilde gerçekliğe referanslanır.
  • 1920’lerin Alman dışavurumculuğunun bir parçası olan makale ve eserlerde dans tiyatrosu kavramı ve terimi yazılmıştır.Bu yazılı malzemeler, klasik balenin geleneksel jargonundan uzaklaşmaya çalışmıştır.
  • İsim ilk kez, Ekspresyonist dansın her zaman en alakalı olduğu düşünülen teorisyen Rudolf von Laban tarafından kullanıldı.
  • Tiyatro dansı, postmodernizmin sanatsal ifadelerinin bir parçası olarak görülmez.
  • Dans tiyatrosunun en önemli kısmı, koreografın aktarabileceği ve kişisel dramaturjisinin ve dünya görüşünün bir parçası olan sosyal, insani, felsefi ve tarihi içeriktir.

Pina Bausch ve Dans Tiyatrosu’nda Tanztheater


Pina Bausch, dans tiyatrosunu bu şekilde yaratan, tasarlayan ve oluşturan ilk kişiydi. Ekspresyonist köklere odaklanan koreograf, hareket ve duygunun genellikle kışkırttıkları kadar önemli olmadığı eski bir dans tarzını tanımlar.

Doğaçlama bir dans değildir çünkü koreografiler Bausch’un kendisi tarafından yapılmıştır ve dansçılarının sınıf seansları sırasında sunduğu duygusal hareketlerin art arda yapılan doğaçlamalarında oldukça dikkat çekicidir.

Temelde koreografın başarabildiği şey, tiyatro dansını dışavurumcu köklerinden kurtarmak ve çağdaş bir tezahüre dönüştürmekti. Bugün, Almanya merkezli Essen Folkwang Hochschule, sanatçının stilini ve çalışma çizgisini koruyor, o sırada yönetmeniydi.

Pina’nın tiyatro dansı tarzı, psikanaliz, din ve felsefenin farklı yönlerini ele alan doğal takıntılara ve birçok tekrarlara sahip olmasıyla karakterizedir. İnsanları neyin hareket ettirdiğini bilmenin veya anlamanın değil, onları hareket ettiren şeyin önemli olduğunu onayladı.

Farklı dans tiyatrosu biçimleri


Neoexpresionismo

Avrupa ve Latin Amerika’da geliştirilen dışavurumculuk, hümanizmin yalnızca bir teknik sergi veya eğlence biçimi olarak değil, ciddi bir taahhüt olarak sunulduğu bir dans tiyatrosu dalıdır.

Duygusal barok

1960’larda Kuzey Amerika’da duygusal barok tarzlar geliştirildi, çeşitli tercümanlar bu dans tiyatrosu dalının teknik gösterilerini yaptı, ancak bu hareketi Amerika Birleşik Devletleri’nde genelleştiren ünlü koreograf Alwin Nikolais oldu.

Etkileri, Mary Wigmann ve Hanya Holm’un Alman Ekspresyonist hareketinden kaynaklandı.

Daha fazla dans türü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.