▷ Duygusal zeka türleri [ 2020 ]

zeka heyecanlarıI, 1995 yılında Profesör Daniel Goleman tarafından yazılan kitaptan popüler hale gelen bir terimdir, ancak anlamı psikoloji alanında ilk günlerinden beri mevcuttu. Bu, kişinin sorunları etkili bir şekilde çözmek için sahip olduğu, ancak entelektüel seviyesiyle ilgili olan bir dizi kapasiteyi ifade eder.

Duygusal zeka, kişinin duygularına bağlı olduğu için bu şekilde adlandırılmaz. Bununla birlikte, bir bireyin kendi duygularını, duygularını, korkularını ve motivasyonlarını ve başkalarınınkini tanımlama yeteneğine sahip olmasıyla bağlantılıdır. Buna göre hareket edebilmek.

Duygusal zeka türleri


Öz farkındalık

Öz farkındalık. Her bireyin sahip olduğu duygu ve duyguları tanıma ve bunları uygun şekilde nasıl ifade edeceğini bilme yeteneğini ifade eder. Bu, “duygusal farkındalık” terimiyle bağlantılıdır ve özgüven düzeyini büyük ölçüde etkiler. Büyük bir kişisel bilgi birikimine sahip olmak için, kişi genellikle kendisini temsil eden değerleriyle bağlantılıdır.

Öz farkındalık aynı zamanda kendi güçlü yönlerimizi, kişinin sahip olabileceği zayıflıkları ve dürtüleri ve bunların kendimiz üzerindeki etkisini, başkaları ve işimiz üzerindeki etkisini bilmeyi gerektirir.

Öz düzenleme

Her bireyin duygularının yönetimini ifade eder. Kişi ne hissettiğini belirledikten sonra, öz düzenleme bu duyguları mümkün olan en iyi şekilde ifade etme yeteneğidir. Bunun için öz farkındalık ve özdenetim teknikleri geliştirmek uygundur; farklı durumlara uyum sağlamayı ve kendine güvenmeyi öğrenmenin yanı sıra.

Motivasyon

Kendinizi motive etme yeteneğine sahip olmak, başka bir duygusal zeka türüdür. Bu, kişinin esas olarak değer verdiği bir hedefe ulaşmak için duyguları ve eylemleri düzenleme yeteneğidir. Kendi kendini motive eden bir kişi, genellikle inisiyatif sahibi ve belirli bir bağlılık ve ısrarla bu hedeflere ulaşmasını sağlayan pozitif bir kişidir.

Bu tür duygusal zeka, kişinin sürekli olarak büyümesine ve ortaya çıkan sorunlarla yüzleştiği, onlardan öğrenip çözüm bulduğu kişisel ve profesyonel bir arayış içinde olmasına izin verir.

Empati

Sosyal vicdan da denilebilir. Bir kişinin kendisini diğerinin yerine koyması, duygularının ne olduğunu, aklından neler geçtiğini anlama yeteneğidir; anlamaya çalışmak için. Ancak bu, yalnızca başka bir kişinin neler yaşadığını yakalamak değil, aynı zamanda duygularını tahmin etmeye ve ihtiyaçlarını karşılamaya aktif bir ilgi göstermektir.

Empati, kişilerarası iletişimi, problem çözmeyi, insanların rahat edebileceği veya başkalarına yardım edebileceği vb. Şeyleri kolaylaştırır. Empati, diğerini aktif bir şekilde dinleyerek, nazik ve saygılı bir şekilde hareket ederek, diğerini bize söylediklerine göre yargılamadan, onları etiketlemeden vb.

Sosyal beceriler

Bu tür duygusal zeka, öncekinin yanı sıra, diğer insanlarla ilgilenmekle bağlantılıdır, tıpkı ilk üç kişinin kendisiyle olan kişiyi ifade etmesi gibi. Sosyal beceriler, bir kişinin başkalarıyla iyi kişiler arası ilişkiler kurması gereken yeteneklerdir.

Başkalarıyla birlikte gelişerek kişisel olarak büyümenin bir yoludur. Olumlu iletişim, liderlik becerileri, çatışma yönetimi, işbirliği ve takım çalışması, başkalarıyla bağ kurma ve bağlantı kurma becerisi vb. Yoluyla elde edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.