▷ Elektrik makineleri [ 2020 ]

Elektrikli makinelerin çeşitleriElektrik makinesi: Elektrik enerjisini diğer enerji veya kuvvet türlerine dönüştürebilen tüm ekipmandır ve bunun tersi de geçerlidir.

Elektrik enerjisini üretebilen, dönüştüren veya ondan yararlanabilen bir mekanizma sistemidir.

Elektrikli makinelerin sınıflandırılması üç büyük grup veya hat içerir:

  • Jeneratörler: Her tür mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren karmaşık makinelerdir.
  • Transformatörler ve dönüştürücüler: Elektrik enerjisi biçimini koruyan, ancak özelliklerini değiştiren makinelerdir.

Elektrikli makine türleri nelerdir?


Evrensel motorlar

Statorda bulunan ve genellikle tek fazlı ac ile çalışan bir indüktör tarafından oluşturulmaları ile karakterize edilirler.

Armatür rotor içindedir ve DC makinelere benzer fiziksel bir görünüme sahip ince bir toplayıcıya sahiptir.

DC motorlar

Bu tip motorlarda, DC, indüktör ve armatür fırçaları yoluyla verilir, makinenin rotorunun dönmesini sağlayan bir tork ortaya çıkar. Dönme hızı, indüktörün veya armatürün akımını veya her ikisini aynı anda kontrol ederek kolayca düzenlenebilir.

  • Asenkron veya asenkron motorlar. Statorda bulunan ve içinden bir ac frekansının f sokulduğu bir indüktör sargısından oluşurlar.1. ½ CV’den daha büyük bir güce sahip motorlarda, önceki sargı, besleme akımı gibi üç fazlıdır ve sonuç olarak n hızının bir manyetik alanı ortaya çıkar.
  • Senkron motorlar. Alternatif bir frekans f akımı girişi ile karakterize edilirler.2 indüktör f olan armatür tarafından1= 0. Bu motorun dezavantajı, sabit bir hızda dönmesi, bunun sonucunda da başlatma problemi ve ani frenleme torkları meydana geldiğinde senkronizasyon kaybıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.