▷ Facebook türleri [ 2020 ]

Mark Zuckerberg (Amerikalı programcı ve iş adamı), Chris Hughes ve Eduardo Saverin (Brezilyalı işadamı) tarafından oluşturulan sözde “sosyal ağlar” içinde bir web sitesidir.

Bu 3 karakter, bu sosyal ağın oluşumunu teşvik edip tasarladı ve 2010 yılında, zaman geçtikçe büyük kabul ve başarı elde eden sayfayı açtı.

Kelime Facebook İngilizceden iki kelimeden oluşur, «yüz » Latince’den «fasiyes » bu yüz ve diğeri anlamına gelir, «kitap” bu da kitap anlamına gelir ve Alman kelimesi «Rezerve et “ bu mektup anlamına gelir.

Prensip olarak Facebook, Harvard Üniversitesi öğrencilerinin bilgi alışverişinde bulunabilmeleri ve akıcı bir iletişim kurabilmeleri ve içeriği internet üzerinden kolayca paylaşabilmeleri için yaratıldı. Çok yenilikçi bir proje olduğu için, ağdaki her kullanıcının kullanımına sunuldu.

Facebook’ta insanlar şunları paylaşabilir: ruh halleri, ilgi alanları, haberler, fotoğraflar, etkinlikler, videolar ve akrabalar ve yakın insanlarla bağlantı kurmak için kullanılır. arkadaşlar, ünlüler, şirketler ve diğerleri.

Halihazırda platformunda 1.230 milyondan fazla kullanıcısı var ve 60’tan fazla dile çevrildi. İnsanlar buna hem bilgisayarlardan hem de tabletlerinden ve cep telefonlarından bağlanabilirler.

Oluşturulan hesaplara göre facebook türleri


Kullanıcı veya profil

Kullanıcı veya profil en popüler ve en yaygın Facebook hesabı türüdür ve kişisel veya özel kullanım için tasarlanmıştır. Bu içerikte, diğer insanlara o kullanıcının kime ve neye benzediğine dair fikir vermek için içerik paylaşılır.

Ayrıca videolar, fotoğraflar, etkinlikler paylaşmak için. ilgi alanları vb., kullanıcıyı aile, gruplar, arkadaşlar ile ilişkilendirmek ve şirketler ve ünlüler gibi ilgi çekici sayfaları takip etmek için kullanılır.

Facebook’taki kullanıcının veya profilin özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Oluşturulan kullanıcı gerçek bir kişi olmalıdır.
 • Gerçek isim kullanılmalıdır. (Facebook, bu koşulu karşılamayan profilleri silme hakkını saklı tutar).
 • Bir kişiyle bağlantı kurmak istiyorsanız, ona arkadaşlık isteği göndermelisiniz.
 • Kullanıcılara her gün çok fazla arkadaşlık isteği göndermemelisiniz çünkü Facebook bunu “spam” olarak yorumlar ve hesabı engellemeye devam eder.
 • Söz konusu sosyal ağda bulunabilecek maksimum “arkadaş” sayısı 5.000’dir, bu miktardan sonra daha fazlasına ihtiyaç duyulursa bir “hayran” hesabı oluşturulmalıdır (özel değil, profesyonel).
 • Kullanıcı adı özelleştirilebilir (facebook.com/user), ancak yalnızca bir kez değiştirilebilir, bu nedenle çok dikkatli olmanız ve doğru olanı seçmeniz gerekir.
 • Belirli bir kullanıcının paylaşılan içeriğiyle ilgilenen kişilerin arkadaşlık isteği göndermeden onu takip edebilmesi için “takip et” düğmesi etkinleştirilebilir.
 • Facebook, farklı gizlilik düzeylerine sahiptir, böylece yayınlar yalnızca hesabın kullanıcısı tarafından belirtilen kişiler tarafından görülebilir.

Sayfa

Profesyonel kullanım için kullanılan Facebook hesabı türüdür.

Uzmanlar, ünlü kişiler, şirketler ve diğer kişi veya kuruluşlar, kimliklerini halka açık bir şekilde yönetmelerini ister.

Bu hesabın kullanıcısı, bu yolla şirketi veya kuruluşu tanıtmaya odaklanan çeşitli eylemler gerçekleştirir. Sayfanın “hayranları” veya takipçileri, yöneticinin herhangi bir şeyi onaylamasına gerek kalmadan sayfayı ve yayınlarını takip etmek için yalnızca “Seviyorum” a basarlar.

Facebook’taki bir sayfa, gerçek adını kullanan gerçek bir şirket veya kişiye karşılık gelmelidir. (Bu sosyal ağda bir sayfaya sahip olmak için kişi veya şirket yasal olarak temsil edilmelidir).

Facebook’taki farklı sayfa türleri yerel bir işletme, genişletilmiş bir kuruluş veya şirket ya da ünlü veya tanınmış bir kişiden oluşur.

Facebook, sayfa başına birkaç yöneticiye sahip olmanıza izin verir, bu da doğru yönetimi için çok yardımcı olur.

Grup

Bir kişi veya kuruluşun yasal temsilciliğiniz yoksa ancak insanlar bir ilgi alanını paylaşmak veya bir fikir beyan etmek istiyorsa, Facebook’ta bir grup oluşturmak bu amaçlar için en çok önerilen seçenektir.

Açık bir örnek, ünlü bir sanatçının hayranları grubudur.

Bir Facebook grubu aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • İstediğin herhangi bir ismi kullanabilirsin.
 • Grup özel, açık, kapalı veya gizli olabilir (hiçbir yerde görünmeyecektir).
 • Gruptaki herhangi birine mesaj gönderebilirsiniz.
 • Hiçbir kullanıcı, oluşturucuyu gruptan çıkaramaz.
 • Birden fazla yöneticiniz olabilir (tıpkı sayfalardaki gibi).
 • Grup üyeleri, her yeni gönderi olduğunda bir bildirim alır.

Facebook özellikleri


Facebook sosyal ağı aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Biyografi (öne çıkan mesajlar, gönderiler ve vurgular).
 • Yöneticiler için panel.
 • Haberler bölümü (arkadaşlar ve takip edilenler tarafından paylaşılan güncellemeler ve içerik).
 • Düzenleyiciyi güncelleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.