▷ Gölge türleri [ 2020 ]

Kelime gölge Pek çok tanımı vardır, örneğin: Işık verildiğinde bir yüzeyde oluşan opak bir cismin veya nesnenin karanlık görüntüsünü ifade eder. Buna bir örnek, bir ağacın verdiği gölgedir. Güneşin parlamadığı alan olarak da tanımlanmaktadır.

Sanatta, az ışıklı alanlarda koyu tonlardan yararlanan bir çizim veya metnin temsilidir. Kullanımı ile görüntüye daha fazla doğallık, stil ve vurgu vermek mümkündür.

Kozmetoloji veya güzellikte gölge, kişinin gözlerine ışık ve ton vermenin mümkün olduğu, genellikle yüze uygulanan ürün veya makyajın yanı sıra onunla yaratılan etkidir. Bu gölgelerin yanı sıra kullanılan stilin kullanılmasıyla gözlerin daha fazla veya daha az öne çıkması sağlanır.

Üreticisi tarafından ayırt edilen farklı gölge türleri, pudranın türü, tonu, bitişi ve kalitesi esas olarak vermek istediğiniz etkiye ve kişinin cilt tipine göre seçilmesi gerekir.

Göz farı türleri


Krem gölgeler

Uzun süre dayanırlar, ancak birkaç saat içinde bitişleri genellikle bozulur. Yoğun ve opak tonlar arasında değişiklik yapmak istediğiniz yerlerde gece görünümü vermek için kullanımı uygundur ve gece olduğu için çıplak gözle kusurları göremezsiniz.

Suya gölge

Biraz suyla ve kurumadan önce karıştırılması gereken mükemmel bir yüzey ve dayanıklılığa sahip bir gölge türü.

Mum boya ve kurşun kalemde gölge

Oldukça dayanıklıdırlar ve krem ​​halinde gelirler, geleneksel kurşun kalem veya mum boya şeklinde geldikleri için uygulaması kolaydır.

Toz gölgeler

Kolay uygulanabilmesi ve çok çeşitli tonlarda pazarlanabilmesi için en yaygın kullanılan renktir. Bununla kusursuz bir makyaj elde edilir, dezavantajı diğer gölgelere göre daha az sürmesi, bu nedenle süresinin uzatılması için krem ​​veya baz sürülmesi gerekecektir.

Yağlı ciltlerde kullanımı idealdir, cilde yapışarak göz kapağında parlaklığın görünmeyeceği kuru bir tabaka oluşturur.

Gevşek gölgeler

Çok daha parlak ve aynı zamanda parlak bir görünüm sunacakları için gece makyajı için ideal olan kompakt olmayan pudra halinde gelirler.

Çizim ve dijital tasarımda gölge türleri


Temel gölgeler

Daha fazla doğallık vermek için en çok kullanılan gölgedir. Görüntüyü biraz vurgulamayı başarırlar. Bu, genellikle nesnenin hemen arkasında bulunan, görüntü veya metin olsun, bununla aynı şekle sahip ancak nesneyi öne çıkarmak için biraz daha büyük.

Bu gölgelerin kullanılmasıyla herhangi bir harf veya nesne çok daha görünür hale gelecektir.

Bulanık gölgeler

Çalıştığınız metne veya görüntüye bir miktar rölyef üretirken kullanılan gölgelerdir. Bunda nesne her zaman bulanık bir dokunuşa sahip olacak ve böylece daha büyük bir doğallık yaratacaktır.

Filtreli gölgeler

Bu tür bir gölge ile kişi, görüntüye daha fazla doğallık kazandıran ve güzelleştiren çeşitli filtreler kullandığı işini daha iyi bitirebilir.

Bu gölgeleri kolayca oluşturmak için, görüntünün içine daha gerçekçi bir dokunuş sağlayacak küçük bir gölge vermeniz yeterlidir, ayrıca çok daha yumuşak bir taslak oluşturmak için katmanı çoğaltabilir ve çoğaltılmış katmanı bulanıklaştırabilirsiniz ve sonunda yapabilirsiniz Daha sağlam bir yüzey oluşturmak için nesnenin altına bir gölge ekleyin.

Perspektif gölgeler

Görüntüleri bütünleştirmeye çalışırken veya üzerinde çalışılacak nesneye farklı bir stil kazandırmaya çalışırken en çok kullanılan gölge türüdür. Bu gölgeler, nesnenin aldığı ışığın yönüne göre farklı perspektiflerde çalışılır.

Bu gölgeler ile orijinal görüntüye çok farklı bir tarz vermek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.