▷ Hedef Tanımı [ 2021 ]

hedef tanımımeta“Yunanca bir ifadeden geliyor”ötesinde“Sonra” gibi. İspanyolcada “metafor”, “metamorfoz” gibi birçok kelimeyi oluşturan bir önek.

Bununla birlikte, “meta” ifadesi, kelimenin birçok kullanımıyla karıştırılma eğilimindedir. Kesin konuşmak gerekirse, amaç bir küçük hedef daha yüksek bir tane elde etmek için gerekli. Yani amaç, nicel ve nitel terimlerle bir amacın ifadesidir.

Hedefler, esasen başarmak için izlenmesi gereken süreçler gibidir. belirli hedef.

Yukarıdakiler, bir hedefin, birleşmiş ve ulaşılmış olan birkaç hedeften oluştuğunu göstermektedir. hedefe ulaşmak. Amaç, bir dizi hedef ve sürecin sonucudur.

Bu anlamda, daha da netleştirmek için “hedef” kelimesi bir limit gösterir, bir doruk noktası. Eşdeğer ifadeler olarak kullanılsa da, hedefler ve hedefler temel bir ayrıma sahiptir. Hedefler bir sonla tanımlanır; hedef ise ulaşılacağını iddia eden bir nesnedir.

Hedeflerin kökeni

Bir ihtiyacı elde etme veya karşılama ihtiyacı, bir hedefin başlangıç ​​noktası olacaktır. İnsanları harekete geçiren her şey, acil ihtiyaç ya da değil.

Bir fırsat veya ihtiyaç bir kişiye veya bir grup insana sunulduğunda, hedefler hemen belirlenir. Ardından hedefler oluşturulur. Bu hedeflerden eylem planları onları uygulayacakların motivasyonunu arayanlar.

Özünde, hedefler temel bir şeyden doğar ve olayları tetikler ve daha karmaşık süreçler. Metodoloji ve planlama, tüm varoluş biçimleriyle, hedeflerin ve hedeflerin bir sonucu olarak doğar.

En genişinden en basite doğru amaçlardan, hedeflerden ve görevlerden oluşur. Kararlar bu gerçeğin en temel örnekleri.

Hedeflerin önemi

Hedefler, açıkça insani gelişme için değil, yaşamın diğer alanlarında da büyük önem taşıyor. Örneğin, bir şirket, kendi stratejik Planlama amaç ve hedefler. Aksi takdirde planlama olmazdı.

Gibi hedeflere ulaşmak için mezun olmak veya biraz iş yapmakamacı, hedefleri ve görevleri dikkate almak gerekir. Ancak bu şekilde başarı garanti edilebilir.

Sonuç olarak, hedefler önemlidir çünkü tanımlamaya izin verirler ne elde etmek istiyorsun sen olsun.

Hedef özellikleri

Herhangi bir hedefe ulaşılmasını garanti etmek için, açık veya “akıllı” hedeflere sahip olmak gerekir. Hedefler buradan türetilir “AKILLI“Bu, tam olarak” zeki “anlamına gelir. Bunlar iyi planlanmış hedefleri tanımlar.

  • S (Spesifik): bir hedef olmalıdır özel, olabildiğince açık ve tanımlanmış. Belirsizliklerden kaçınmak gerekir.
  • M (Ölçülebilir): bir hedef olmalıdır ölçülebilir. Başka bir deyişle, aylar, yüzdeler, yıllar olarak ölçmek mümkün olmalı …
  • Bir (Ulaşılabilir): gerçekliğe ve anın olanaklarına sıkı sıkıya bağlı olmalıdır.
  • R (Gerçekçi): bir hedef gerçekçi İdealdir çünkü şu anda neye sahip olduğunuz ve onunla neler yapabileceğiniz konusunda net olmanızı sağlar.
  • T (Zaman): bir sınır olmalıdır havaAksi takdirde, bu unsurun eksik veya fazla olma riski doğacaktır. Aynı şekilde kaybedersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.