▷ Hijyen türleri [ 2021 ]

hijyen türleriKelime hijyen fransızdan geliyor hijyen, vücudun veya kişiyi çevreleyen alanın temizliğini ve temizliğini ifade eder.

Tıpta hijyen, teknikler ve bireyin sağlığına zarar verebilecek herhangi bir faktörü kontrol etmek için yapılması gereken bilgiler.

Kısacası hijyen, sağlığın korunması ve bakımı, olası herhangi bir hastalığı önlemek için yapılan tüm bakım, teknik ve uygulamalardır.

Hijyen türleri


Kişisel veya özel hijyen

Kişisel hijyen kuralları.
Kişisel hijyen kuralları.

Vücudunun tamamını temiz tutmaya çalışan kişinin kendi iradesi ile yaptığı hijyen türüdür. Vücut temizliği için şampuan ve saç bakımları, macun veya sıvı sabunlar, deodorantlar, farklı krem ​​türleri vb. Ürünler kullanılır.

Bu tür hijyende insanlar, çoğunlukla her yemekten önce ellerini düzenli olarak yıkamaya devam ederler ve genellikle günde en az üç kez yıkanırlar.

Kişisel hijyen uygulanarak sağlığa katkıda bulunulur, önlenir ve korunur ve aynı zamanda yaşam kalitesi önemli ölçüde iyileştirilir. Kişisel hijyeni olmayan kişiler hoş olmayan kokulara sahip olma, başkaları tarafından reddedilme ve sıklıkla cilt enfeksiyonlarına sahip olma eğilimindedir.

Bu tür hijyen kişinin sorumluluğundadır.

Kamu hijyeni

Devletin genellikle garanti altına aldığı hijyen türünü ifade eder. Bu, caddeler, parklar, hastaneler gibi ortak alanlarda ve kamusal alanlarda gerçekleştirilen tüm temizlik ve tımar yöntemlerini ve uygulamalarını kapsar.

Okul hijyeni

Öğrencilere başlangıç ​​seviyesinden itibaren öğretilen, kolej, okul veya kurum içinde ve dışında neden iyi hijyen olması gerektiğinin onlara iletildiği hijyen türüdür.

Bu tür hijyen doğrudan kişisel hijyenle ilgili olmayıp, çevre ile birlikte uyulması gereken hijyeni de kapsar. Burada öğrenciye temizliğin neden önemli olduğu öğretilir.

Ev hijyeni

Evde her gün yapılması gereken temizlik veya temizlik ile ilgilidir, çünkü aksi takdirde bu özellik, kir üretebilen bakteri, mantar ve parazitler nedeniyle bir hastalık kaynağı olabilir.

Ağız sağlıgı

Dişlerinizi nasıl iyi fırçalayabilirsiniz?
Dişlerinizi nasıl iyi fırçalayabilirsiniz?

Yaygın olarak adlandırılan diş hijyeni. Ağız temizliğini kapsayan hijyen türüdür. Kişi ağızlarını her gün ve düzenli olarak yıkamak zorunda olduğundan, bu kişisel hijyen sürecinin bir parçası olarak dahil edilir.

Mutlak bir temizliğe sahip olmak için fırça, diş ipi, gargara ve diş macunu kullanmanız gereken günde en az iki kez ağız temizliği yapılmalıdır. Aynı şekilde her altı ayda bir dişlerden olası plakları çıkarmak için bir diş hekimine gitmeniz önerilir.

Kötü ağız hijyeni, büyük diş eti hastalıklarına neden olabilir ve diş çürümesine yol açabilir. Yanlış ağız temizliğinden sonra ortaya çıkan en yaygın durumlardan biri bakteri plaklarıdır.

Besin Hijyeni

Kişinin yiyecekleri tutarken sahip olduğu temizliği ifade eder. Bakterilerin elden tüketilmesi amaçlanan yiyeceğe bulaşmasını önlemek için dezenfekte edilmesi gereken ilk şey ellerdir.

Sağlığı etkileyebilecek her türlü mikroorganizmayı ortadan kaldırmak için meyve ve sebzeler dezenfektan ile çok iyi yıkanmalıdır. Kötü gıda hijyeni ile en çok bulaşan parazitlerden biri amip ve kolera vakasıdır.

Endüstriyel Hijyen

Genellikle sanayi alanında kurulan hijyen türüdür. Bu boşluklar içinde temizlik optimal olmalıdır, çünkü ikinci yer, ilki kişinin genellikle daha uzun kaldığı evinizdir. Bu nedenle uygun temizlik ürünleri kullanımı ile hastalık geliştirebilecek bakterilerin oluşmasından kaçınmak gerekir.

Endüstride, bu boşluklarda kimyasallarla ve işçi sağlığını riske atabilecek toksik maddelerle manipüle edildiği için hijyen kontrolü hazırlanmaktadır. Kazaları önlemek için bu kontrol harfi harfine takip edilmelidir.

Spor hijyeni

Aynı zamanda kişisel hijyen ile de bağlantılıdır, çünkü sporcunun sahip olması gereken temizliğin yanı sıra geliştikleri ve performanslarını etkileme eğiliminde olan alanı ifade eder.

Her aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında bakım büyük önem taşır. Spor yapmadan önce ve altı ayda bir sağlık kontrolleri, sağlıklı bir vücudu rahatsızlıklardan arındırmak için büyük önem taşır.

Hijyen; vücut hijyenini, yeme alışkanlığını, uyguladığınız spora göre kullanacağınız kıyafet türünü, terlemeyi emmesi gereken çorapları vb. Kapsar.

Postürel hijyen

Omurgaya zarar vermekten kaçınmak için son derece özen gösterilmesi gereken çaba ve vücut duruşları ile ilgisi olan bir hijyen türüdür.

Zihinsel hijyen

Mükemmel zihinsel veya zihinsel sağlığı korumak için kişinin izlemesi gereken bir grup uygulama ve alışkanlığı ifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.