▷ Hoparlör türleri [ 2020 ]

Kelime Boynuz Kökeni, bir hayvan boynuzundan yapılmış bir tür trompet anlamına gelen Latince “bucina” kelimesinden gelir.

Müzik aleti olarak veya çobanlar tarafından çağrı aracı olarak kullanıldı. Şu anda, bu kavram, alıcıyı bir şeye karşı uyarmak için genellikle sinir bozucu bir ses üreten bir cihaz olarak biliniyor.

Çoğunlukla, sürücülerin bir tehlike durumunda veya bir kazaya neden olabilecek bir manevra yapıldığında yayaları veya diğer sürücüleri uyardığı otomobillerin bir parçası olarak kullanılır. Bu boynuz aynı zamanda boynuz olarak da adlandırılır.

En temel konuşmacıları oluşturan unsurlar ikidir. Armut şeklinde bir sakız ve bir tür trompet. Her ikisi de monte edilir ve kauçuğa basılarak ve havanın trompet yoluyla dışarı atılmasıyla etkinleştirilir.

Daha modern mekanik mekanizmalar da verilebilir. Veya onu sadece üfleyerek çalıştırılabilen metal bir boynuz şeklinde bulun. Hoparlörler ayrıca, müzisyen dinlemeye veya yüksek kalitede başka herhangi bir reprodüksiyona izin veren büyük hoparlörleri ifade eder.

Hoparlör türleri


Bu mekanizmalar, kullanılmaya başladıklarından beri çok değişti. İçerdikleri elektronik elemanlara ve üretimlerinde kullanılan teknikler setine göre, şu bobin stillerini ayırt edebiliriz:

Dinamik kornalar

Hareketli bir bobin ve kalıcı bir sabit mıknatıs içeren bir varyanttır. Mıknatısın manyetik alanında kalan bobin üzerinden direkt akım uygulayarak çekirdeği ile kutunun açıldığı yer arasında geniş bir manyetik alan oluştururlar.

Kalıcı mıknatıs boynuzları

Önceki modelden farklı olarak, bunlar alan bobinini kalıcı bir mıknatısla değiştirir. Bu model yaratılan ilk modellerden biriydi, ancak yakın zamana kadar daha yaygın olarak kullanılmıyordu. Aslında, bugün en çok kullanılanlar.

Bu değişiklik, başlangıçta manyetik alanın iyi bir ses üretimine izin vermemesinden kaynaklanıyor, çünkü kalıcı mıknatıs giderek zayıflıyordu. Bununla birlikte, Nipermag adlı bir çelik alaşımın basit bir şekilde tanıtılması, bu sorunu ortadan kaldırmayı mümkün kılmıştır.

Elektrodinamik boynuzlar

Bu bobinler, küçük bir tel bobinin orta kısmında elde edilen titreşim sayesinde çalışır. Konik bir şekle sahip olan ve amplifikatörden gelen sinyalin geldiği yer olan bu kısım manyetik alanda asılı kalır. Manyetik alan, alan bobini boyunca hareket eden doğru akım sayesinde oluşturulur.

Bir amplifikatörle güçlü bir şekilde duyulmak için, yalnızca kaliteli bir hoparlöre değil, aynı zamanda iyi bir hoparlöre veya bölmeye de ihtiyacınız var.

Öte yandan, hoparlörlerin üretebildiği frekansların türüne bağlı olarak aşağıdaki türleri ayırt edebiliriz:

Subwoofer

Düşük frekanslar için (yaklaşık <80 Hz) bir hoparlör veya korna türüdür. Bu cihazın amacı, diğer tiplerin elde edemediği frekans aralığını bozmadan çoğaltmak ve diğer yandan .1 adlı çok kanallı formatlara atıfta bulunan ses parçalarında kaydedilen sesleri yeniden üretmektir LFE olarak da bilinir.

Woofer

Düşük ve orta arasındaki frekansları çoğaltabilen berelilerdir. (Yaklaşık 80-1000 Hz). Çoğunlukla “ev sinemasında” kullanılırlar, burada ideal olan seslerin geniş ve dinamik bir aralıkta duyulabilmesidir. Evlerde gerçekleştirilen bu kurulumlarda bu eleman hoparlörün ana elemanı olarak görev yapmaktadır.

Midwoofer

Önceki varyanta benzer şekilde, orta frekansları iyi kalitede (1000 – 4000 Hz. Yaklaşık) çoğaltma ve yayma kapasitesine sahiptir. Woofer’lardan farkı, koni ve ses bobinlerinin genellikle daha hafif veya daha küçük olmasıdır. Süspansiyonu da genellikle daha serttir. Bu, hareketli kütlenin daha hızlı hareket etmesini ve sinyaller arasında daha ustaca geçiş yapmasını sağlar.

Tweeter

Bir ses sisteminin sesini iyileştiren hoparlör türleridir, çünkü bu eleman yüksek spektrum frekanslarını (yaklaşık 3000 – 20000 Hz) yeniden üretmeye izin verir. Bu hoparlörün bileşenleri, belirli çok yüksek frekansların filtrelenmesine ve yeniden yönlendirilmesine izin vererek daha yüksek kaliteli ses üretir.

Sırayla üç alt tür vardır:

  • tweeter konileri: dağılma modelleri sınırlıdır. Piyasadaki en ucuz ve şu anda var olan en verimli olanlardır.
  • tweeter domo: çok kesin bir ses tepkisine sahiptirler ve piyasadaki en geniş olan mükemmel dağılımlarıyla karakterize edilirler.
  • boynuz tweer: ürettikleri ses yönlüdür. Piyasadaki yüksek frekanslar açısından en güçlü tweeter hoparlörler olarak bilinirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.