▷ Hormon türleri [ 2021 ]

hormon türleriKelime hormon Yunancadan geliyor ὁρμῶν ve ingilizceden hormonhareket veya heyecan üretmeyi ifade eder.

Hormonlar, ister hayvan, ister bitki veya insan olsun, canlı organizmanın bezlerinde bulunan özel hücreler tarafından salgılanan maddelerdir. Bazı organların faaliyetlerini düzenleyen bir düzenleyici olarak hareket ederek özsu veya kan yoluyla taşınırlar.

Hormonlar epitel hücrelerinde, iç salgı bezlerinde, interstisyel hücrelerde ve endokrin bezlerinde bulunur.

Kimyasal yapılarına göre hormon türleri


Lipid hormonları

Lipofilik kaliteleri ile ayırt edilen ve plazma membranlarından geçmelerine izin veren steroid veya eikosanoid tipi hormonlar. Bu tür hormonun reseptörleri, hedef hücrelerin içinde bulunur. Lipid hormon örnekleri: testosteron ve prostaglandinler.

Peptid hormonları

Lipid hormonlardan farklı olarak hedef hücrelerin plazma zarını geçemeyen hormonlardır, bu nedenle reseptörler hücre yüzeyinde bulunur. Bu hormonlar, amino asit zincirlerinden, yükümlülükopeptitlerden ve polipektitlerden oluşur. Bu tür hormonların örnekleri şunlardır: vazopressin ve büyüme hormonları.

Amino asitlerden türetilen hormonlar

Adından da anlaşılacağı gibi tirozin ve triptofan gibi amino asitlerden gelen hormonlarla ilgilidir. Bunun bir örneği, katekolamin ve tiroksin hormonlarıdır.

Üremedeki işlevlerine göre hormon türleri:


Metabolik hormonlar

Üreme ile, özellikle de hayvan metabolizmasıyla bağlantılı hormonlardır. Hayvanların üreme ile etkileşime girmesine izin veren şey budur.

Birincil üreme hormonları

Bunlar, üreme süreçleriyle doğrudan bağlantılı olan hormonlardır.

Doğalarına göre hormon türleri


Protein hormonları

Peptidlerden ve amino asit zincirlerinden oluşurlar. Ektoderm ve endoderm’e ait organlar tarafından oluşturulurlar. Bu hormonların örnekleri şunlardır: FSH hormonu ve LH hormonu.

Steroid hormonları

Kolesterolden gelen hormonlardır, mezodermde üretilen organlar olarak ayırt edilen testis ve yumurtalıklardan köken alanlardır.

Bu tür hormonlar asla depolanmaz, bu nedenle üretildikten sonra çok çabuk salınırlar. Bunun örnekleri testislerde oluşturulan testosteron ve androjenler ile yumurtalıklarda oluşturulan östrojen ve progesterondur.

Fenolik türevli hormonlar

Fenoliklerden başlayan hormonlardır, adlarının sebepleri. Buna bir örnek, adrenalinProtein kökenine müdahale etmeden moleküler ağırlığı ile ayırt edilir.

Hormon türlerine örnekler


İnsülin hormonu

Kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinden sorumlu olan hormondur. Bu pankreas tarafından üretilir.

Kişinin enerji için ihtiyaç duyacağı şekeri dokuların almasını sağlar. Bu hormonun yokluğunda kan şekeri aşarak diyabet.

Büyüme hormonu

Aynı zamanda HG. Canlıların hücre çoğalmasında, yenilenmesinde ve büyümesinde görev alan hormondur.

Prolaktin hormonu

Ana işlevi anne sütü üretimini uyarmak olan hormondur.

Tiroxina

Olarak da adlandırılır Hormona T4. Bu, tiroid bezleri tarafından üretilir ve adrenal sistemi düzenlemekten sorumludur. Aynı zamanda insanların büyümesini, gelişmesini ve ruh halini de etkiler.

Bu hormon, aşırı sebep olduğu için mükemmel dengede tutulmalıdır. hipertiroidizmve düşük seviyesi, hipotiroidizm.

Aldosteron

İdrarla atılan sodyum seviyelerini engelleme işlevi olan adenal korteks tarafından salgılanan hormon türüdür. Bu hormon sayesinde hem kan hacmi hem de basıncı sabittir.

Luteostimülan

Genellikle şu şekilde bilinir LH hormonu Ö luteinizant. Progesteron ve testosteron salgılanmasını düzenlediği hipofiz bezi tarafından salgılanır.

Testosteron hormonu

Testisler tarafından salgılanan, erkeğin sahip olduğu hormondur. Bu, yüz şekli, saç büyümesi, boy ve kaslar gibi sperm ve erkek karakterlerin geliştirilmesinden sorumludur.

Kadınlar da bu kimyasalı salgılarlar, ancak bunu daha az miktarda yaparlar, doğrudan ruh hallerini etkileyebilirler.

Progesteron hormonu

Yaygın olarak adlandırılan Pe hormonu. Yumurtalıkların salgıladığı hormondur ve rahmi koşullandırarak döllenmiş yumurtanın içine yerleşmesini sağladığından kadının hamilelik durumunda kalmasını sağlayan şeydir. Bu hormon aynı zamanda süt üretimini de uyaran hormondur.

Kortizon hormonu

Böbreküstü bezlerinin ürettiği böbreklerde bulunan hormondur. Kortizon, alerjilerin veya herhangi bir iltihabın neden olduğu reaksiyonları engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.