▷ İlaç türleri [ 2020 ]

ilaç türleriLatince’den ilaçlar. O ilaç özellikleri nedeniyle insan veya hayvanların vücudundaki belirli hastalıkları veya düzensizlikleri önleme, tedavi etme ve / veya iyileştirme görevi gören bir maddedir.

Bu, farmasötik formüllerden üretilir ve ücretsiz veya reçeteyle satılır.

İlaçlar genellikle süspansiyon halinde, haplar, şuruplar, merhemler, enjeksiyonlar, kremler, fitiller, kapsüller vb. Çok küçük dozlarda verildikleri için kullanımı kolay olacak şekilde üretilirler.

Menşeine göre ilaç türleri


Tıbbi bitki ilaçları

Özelliklerinden dolayı vücuda fayda sağlayabilecek bazı bitkilerin karışımı veya özü ile üretilmiştir.

Sentetik ilaçlar

Laboratuvarlarda yaratılanlardır.

Homeopatik ilaçlar

Homeopatik tıpta kullanılan ilaç türleri.

İnsan kökenli ilaç

İnsan kanı veya dokusu içeren bezlerle hazırlanırlar.

Biyoteknolojik ilaçlar

Genetik mühendisliği tekniklerinden oluşturulmuştur.

Homeopatik ilaçlar

Adından da anlaşılacağı gibi homeopatik tıpta kullanılmaktadırlar.

Kan kaynaklı ilaç

Kan bileşenli endüstrilerde üretilen ilaç türleri.

Bağışıklık ilaçları

Bunlar alerjenler, aşılar ve toksinlerle ilgili ilaçlardır.

İlaç türlerine örnekler


Analjezikler

Burkulma, çarpma, yanık veya nezle ve grip gibi ağrılı diğer hastalıkların neden olduğu ağrıyı azaltmak için kullanılan ve sinir uçlarının uyarılarında bir bariyer oluşturan ilaçları ifade eder.

Ağrı kesici türleri

  • Opioid ağrı kesiciler: kanserle bağlantılı olanlar gibi en güçlü rahatsızlıkları azaltmak için kullanılır.
  • Opioid olmayan ağrı kesiciler: olarak da adlandırılırücretsiz erişim ağrı kesiciler. Bunlar ağrıyı azaltmanın yanı sıra ateşi düşürmeyi, tahrişi yönetir ve iltihap önleyici olarak işlev görür. Bunun bir örneği parasetamol, ibuprofen, asetilsalisilik, dipiron vb.

Antienflamatuvarlar

Mikroorganizmaların ürettiği yaralardan, darbelerden veya kimyasal maddelerden etkilenen bölgelerde şişlik, ağrı, ısınmayı azaltmak ve kızarıklığı azaltmak için kullanılan ilaçlardır.

Bunlar ibuprofen, diklofenak ve naproksende olduğu gibi ağızdan veya topikal olarak teslim edilmek üzere pazarlanmaktadır.

Hipnotikler ve anksiyolitikler

Uykusuzluk çeken hastalarda anksiyeteyi, duygusal gerginliği ve gerginliği azalttığı için kullanılan bir ilaç türüdür. Bunun örnekleri hipnotikler, anksiyolitikler ve benzodiazepinlerdir.

Antiseptikler

Bazı bakterilerin ciltte veya mukozalarda büyümesini önlemek veya ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçlardır. Kesikleri, küçük yaraları, sıyrıkları dezenfekte etmede ve cilt enfeksiyonlarını önlemede mükemmeldirler.

Antihistaminikler

Herhangi bir alerjik reaksiyonu kontrol eden, sulu göz, burun akıntısı, tıkanıklık, baş dönmesi, kaşıntı, kurdeşen, ishal, baş ağrısı vb. Azaltan ve ortadan kaldıran ilaç türleri

Antasitler

Göğsün orta kısmında ve midede mide ekşimesi ve yanma problemleri olduğunda kullanılan ilaçlardır. Kullanımı ile midede hidroklorik asit üretimini aşırı düzeyde engellediği için ekşi hissini azaltmak mümkündür.

Mide ekşimesi genellikle çok baharatlı ve rahatsız edici yiyecekler tüketilerek oluşur, aynı zamanda stres veya gerginlik olduğunda da olur. Bunların örnekleri ranitidin, simetidin, omeprazol, vs.’dir.

Grip

Grip ve soğuk algınlığının neden olduğu semptomları azaltmak için kullanılan ilaçlardır. Bunlar genellikle öksürük kesici, ağrı kesiciler, uyarıcılar ve antiistaminler içerir. Genellikle tabletler veya süspansiyon halinde oral dozlar için pazarlanırlar.

Antibiyotikler

Genellikle vücutta enfeksiyonlara neden olan bakterilere karşı çalışan bir tür ilaç. Bunlar Penicullium gibi mantarlardan gelir. Bunların örnekleri penisilinler, tetrasiklinler, sefalosporinler, aminoglikozitler vb.

İshal önleyici

Bağırsak hareketlerinde çok sulu ve sık görülen, yani ishal problemleri olduğunda kullanılan ilaçları ifade eder. Bunlarla bu değişikliği durdurmak ve bağırsak hareketlerini normale döndürmek ve aynı zamanda ağrı, kusma, halsizlik, karın spazmları, iştahsızlık ve ateşi azaltmak mümkündür.

Bu tür ilaçlar bağırsağın daha yavaş hareket etmesini sağlarken, aynı zamanda besin ve su kaybını da engelleyerek dışkıyı daha tutarlı hale getirir.

Bronkodilatadores

Bunlar, havanın doğru bir şekilde dolaşması için bronşları açmayı başardıkları için akciğerlerde problem olduğunda endike olan ilaçlardır. Bronşit, astım veya amfizemi tedavi etmek için kullanılırlar. Nefes nefese kalmayı, öksürmeyi, nefes darlığını azaltmak ve nefes alma yeteneğini düzenlemek için idealdirler.

Müshiller

Kabızlıktan muzdarip hastalarda kullanılan ilaç türleri, organları daha hızlı hareket etmeleri için uyarmayı başardıkları için bağırsak içeriğini arttırır ve aynı zamanda kayganlaştırıcı olarak işlev gören su hacmini arttırır.

Mukolitikler

Mukusun bol olduğu, özellikle enfeksiyonların neden olduğu solunum problemleri olan kişiler için ideal ilaç. Bununla mukus üretimi önemli ölçüde azaltılır ve böylece hava sirkülasyonu kolaylaştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.