▷ İnsülin hormonu [ 2021 ]

insülinDönem insülin vücudun doğal olarak pankreas yoluyla ürettiği hormonu tanımlamak için kullanılır. Kan şekeri yükseldiğinde bu madde açığa çıkar.

Bu durum genellikle yiyecek tüketildikten sonra ortaya çıkar ve daha sonra glikoz.

İnsülin, şekerin vücut hücrelerine girmesine, daha sonra depolanmasına ve enerji kaynaklarına dönüştürülmesine izin verir.

Bu hormon yeterli miktarda üretilmediğinde glikoz hedefine ulaşmaz ve kan dolaşımında kalır. Şeker kanda birikerek şeker hastalığı gibi hastalıklara neden olur.

özellikleri


  • Birkaç insülin kategorisi vardır, farklılıkları etkinin hızı ve sürekliliğinde yatmaktadır.
  • Mide suları ile temas sonucu yok olan protein bileşenleri nedeniyle ağızdan insülin alınması tavsiye edilmez.
  • İnsülin, kanda en az 15 dakika süreyle bozulmadan kalır.

İnsülin türleri


Hızlı hareket

Olarak da bilinir kristal insülin. Bu hormon, enjeksiyondan sonra 15 dakika içinde, yaklaşık bir saat içinde maksimum etki ile etkisini göstermesi ile karakterizedir. Sonuçları 2 ila 4 saat arasında fark edilebilir. En çok tanınan hızlı eylem kategorileri: glulisina, Lispro ve parçası olarak.

Düzenli veya kısa oyunculuk

Bu hormonun sonuçları enjeksiyondan yarım saat sonra başlar. Maksimum eylem 2 veya 3 saat arasında gerçekleşir ve etkinliği 3 ila 6 saat sürebilir. Kısa etkili maddeler Humulin R, ve Novolin R.

Ara eylem

Enjeksiyondan sonra 2 ila 4 saat içinde dolaşım sistemine geçer. Maksimum etkisi 4 veya 12 saat boyunca gözlenirken 12 ila 18 saat vücutta hala mevcuttur. Insülinler Humulin N ve Novolin N, en ünlü ara eylem türleridir.

Uzun oyunculuk

İsminden de anlaşılacağı gibi vücutta en yüksek devamlılığı olan insülin türüdür. Enjeksiyondan sonra kan dolaşımına ulaşılması ile karakterizedir, şeker seviyeleri 24 saat sonra düşme eğilimindedir. Bu türün en ünlü kategorileri insülindir Detemir ve glargina.

İnsüline bağlı hastalıklar


Diyabet

Diyabet, vücudun ürettiği insülin miktarlarının eksik veya eksik olması durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığı olan bir kişinin vücudu glikozu enerjiye çeviremez, bu da şekerin kanda kalmasına ve dokuların tahrip olmasına neden olur.

Üç tür diyabet vardır: tip 1, tip 2 ve gebelik diyabeti.

Bazı diyabet belirtileri şunlardır:

İnsülinoma

İnsülinomalar küçük malformasyonlardır veya tümörler pankreastan kaynaklanan. Bu kistler, vücut buna ihtiyaç duymadığında bile insülini abartılı bir şekilde detaylandırır. Kötü huylu olarak kabul edilmezler ve yetişkinlerde daha yaygındır.

Bazı insülinoma belirtileri şunları içerir:

  • Abartılı terleme.

Daha fazla hormon türü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.