▷ İnternet işlevleri [ 2020 ]

İnternet, TCP / IP olarak bilinen bir dizi protokolü kullanan iki veya daha fazla bilgisayar arasındaki ara bağlantıyı mümkün kılan ağlar ağı olarak adlandırılır.

Bu tür bir kelime, birbirine bağlı ağlar anlamına gelen İngilizce Birbirine Bağlı Ağlardan gelir. Kısaca internet, gezegene dağılmış tüm bilgisayarların ve ağların birleşimidir, yani TCP-IP protokollerini kullanan ağların her birinin buluştuğu ve birbiriyle uyumlu olan küresel bir ağdır. diğerleri.

İnternet fonksiyonları


Bir iletişim aracı olarak çalışır

Bu, iki veya daha fazla bilgisayarın birbirine bağlanmasını mümkün kılan, veri alışverişini mümkün kılan çeşitli araçlara sahip olan bu metinler, resimler, sesler, videolar veya dosyalar olmadan aktarılabilen bir araç olarak kabul edilir. kullanıcıların bulunduğu mesafeyi içe aktarın.

Bu araçlarla, dünyanın diğer ucundayken bile herkes başkalarıyla iletişim kurabilir.

İnternetin sunduğu araç türleri

  • Gerçek zamanlı sohbet edin: burada iki veya daha fazla kişi arasındaki iletişim, her tür bilgiyi aktarabilecekleri klavye kullanımıyla gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilir.
  • E-postalar: Bu araçla, insanlar nerede olurlarsa olsunlar, mektupların ve çeşitli bilgilerin ve dosyaların gönderildiği ve alındığı sanal bir posta merkezi işlevi gören diğerleriyle dolaylı olarak iletişim kurabilir.
  • Video konferanslar: insanların ses ve kamera cihazları aracılığıyla iletişim kurabileceği iki veya daha fazla bilgisayar arasında iletişime izin verir, böylece gerçek zamanlı iletişime izin verir.

Kar sağlayın

İnternet, insanların belirli etkinlikleri gerçekleştirme şeklini iyileştiren çeşitli uygulamalar sağlamak için geliyor. Bunun örnekleri takvimler, ajandalar ve haritaların kullanımıdır.

Eğlence amaçlı çalışır

İnternet, kullanıcıların çeşitli web sitelerinde gezinirken kendilerini maksimum derecede eğlendirebilecekleri ve toplam eğlence yaratan yöntemi bulabilecekleri bir yer sunuyor. Buna örnek olarak çevrimiçi oyunlar, sosyal ağlar, ücretsiz videolar, müzik siteleri vb. Verilebilir.

Telekomünikasyon

Şu anda internet, kişinin evden uzak mesafeli bir şirkette çalışarak rahatlıkla ekonomik gelir elde edeceği bir çalışma alanı olarak çalışmaktadır.

Öğrenme işlevi

İnternet aracılığıyla kullanıcılar, profesyonel, okul veya okul dışı herhangi bir alanda bilgilerini artırmalarına yardımcı olacak bilgilere sahip sitelere erişebilirler.

Ticaret

İnternet aracılığıyla, bu harika ağın sunduğu tüm araçlarla yapılan herhangi bir ürün veya hizmeti etkin bir şekilde pazarlamak mümkündür.

Göz atmayı hızlandırın

İnternet, kullanıcının herhangi bir seçilen metinle yapmayı planladığı şeyleri hızlandırmasına olanak tanıyan hızlandırıcı veya hızlandırıcı olarak bilinen entegre bir programa sahiptir.

Bilgi arama

İnternet tarafından gerçekleştirilen, kullanıcının bu ortamı herhangi bir bilgiyi bulmak veya sağlamak için bir araç olarak kullandığı en popüler işlevdir. İnternet, her türlü bilginin paylaşılabildiği evrensel bir kitaplıkmış gibi kullanılabilir, aynı zamanda sunduğu verileri doğrulamak için bir filtre görevi görür.

Bilgi aramak için aşağıdaki gibi çeşitli araçlar vardır:

  • Portales: bunlar, tartışma grupları ve haberler gibi çeşitli hizmetler sunan ve daha sonra e-posta veya arama motorları bulmanızı sağlayan başka hizmetler sunan web siteleridir.
  • Arama motorları: her türlü bilgiyi çok kısa sürede bulmayı başaran ve geleneksel arama motorlarını geride bırakan motorlardır. Buna bir örnek Google’dır.
  • Arama motorları: Kullanıcıların istediği terimlerin bulunduğu, söz konusu bilgileri içeren tüm sayfaların görüntülendiği bir programdır.
  • Belirli arama motorları: bunlar yalnızca haber arama motorları veya sarı sayfalar gibi belirli konularda bilgi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.