▷ Kalp atış hızı türleri [ 2020 ]

Kalp, göğüs kafesinin merkezinde yer alan ve vücuttaki besinleri, kanı ve oksijeni bombardıman etmek ve karşılığında vücut tarafından atılan ürünleri geri getirmek olan kaslı organdır.

Bu organ, atardamarlara kan pompaladığında, kalp atışı.

Tarafından anlaşılır kalp atış hızı Kalbin dakikada kaç kez kasıldığını veya attığını gösteren yaşamsal belirtiye. Tepki olarak dramatik bir şekilde fırlayabilir adrenalin veya epinefrin, Bir kişi korku veya şaşkınlık yaşadığında savaş-kaç tepkisi vermekten sorumlu olan hormon.

İnsan kalp atış hızının temel özellikleri şunlardır:

  • Kişi korktuğunda veya şaşırdığında belirgin şekilde artar.
  • Bir kişinin nabzı ölçüldüğünde, kalp atış hızı ölçülür.
  • Kalp atış hızı, vücut üzerinde nabzın hissedilebildiği noktalara iki parmağınızla hafifçe bastırarak ölçülebilir: kasık, dizlerin arkası, şakaklar, bilekler ve ayağın içi.
  • Bileklerde nabzın daha doğru hissedilebildiği yerdir.
  • Dinlenme halindeki bir yetişkinin normal kalp atış hızı dakikada 60 ila 100 atış arasındadır.
  • Bazı sporcular dinlenirken kalp atış hızlarında bir düşüş yaşar ve dakikada 60 atıştan daha azına ulaşır.

Konuşuluyor taşikardi kalp atış hızı dinlenme sırasında dakikada 100 atıştan fazla artış yaşadığında. Bunun aksine, Bradikardi Kalp atış hızının veya nabzın saniyede 60 atışın altına düşmesidir.

Düzenli olarak bazı fiziksel egzersizler yapmak normal bir kalp atış hızını koruyabilir. Önerilen bir tahmin, haftada 3 kez orta ila hafif egzersizdir.

Her iki haftada bir aerobik antrenman sırasında dinlenme kalp atış hızında bir azalma elde edildiği tahmin edilmektedir.

Zaten bir kişi kalp atış hızında düzensiz değişiklikler yaşadığında ve doktora gittiğinde, onu önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olan ve daha stabil hale getiren ilaçlar reçete edilir.

Kalp atış hızı bozukluklarıyla en çok ilişkili hastalıklar şunlardır: miyokardiyal enfarktüs, anjina pektoris, aritmi, atriyal fibrilasyon ve konjestif kalp yetmezliği.

Kardiyolog, kardiyovasküler sistem, kan damarları ve kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış doktordur, bu nedenle herhangi bir kalp atış hızı bozukluğu anında danışılması gereken uzmandır.

Kalp atış hızı türleri


Dinlenme kalp atış hızı

Bu, herhangi bir mali çaba sarf etmeden, konu oturduğunda ve sakin olduğunda ölçülebilir.

Dinlenme sırasındaki kalp atış hızı, her bir kişinin fiziksel, psikolojik ve genetiğinin yanı sıra duruşuna, yaşına, çevresel koşullarına ve cinsiyetine göre değişecektir. Ergenlik döneminde nabız giderek yavaşlar.

Dakikada 60 ila 100 atış, yetişkinler, yaşlı yetişkinler ve 10 yaşın üzerindeki çocuklar için düşünülen normal dinlenme kalp atış hızıdır.

Kadınlarda normal kabul edilen nabız sayısı 78 ile 84 arasında, erkeklerde ise dakikada 72 78 atımdır.

Vücut ısısını egzersiz yaptığında veya değiştirdiğinde bir kişinin normal kalp atış hızının değiştiği dikkate alınmalıdır. Bu varyasyonlar normal kabul edilir ve alarm nedeni olmamalıdır.

Egzersiz kalp atış hızı

Ayrıca şöyle bilinir eğitim sıklığı, kişi fiziksel egzersiz yaptığında ve kalp atış hızı dinlenme kalp atış hızından yüksek olduğunda ölçülür.

Fiziksel egzersiz yapıldığında, kaslar daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğundan kalp atış hızı ve solunum artar.

Kişi hareketsiz veya yarı hareketsiz ise, yani fiziksel egzersize alışkın değilse, eğitimsiz bir kalp işleyişinde başarısızlıklara neden olabileceğinden, beden eğitimine başlarken dikkatli olmalı ve kardiyak çalışmayı zorlamamalıdır.

Bazal kalp atış hızı

Bazal kalp atış hızı, bir deneğin tam dinlenme sırasında elde edebileceği en düşük kalp atış hızını kapsar.

Bir deneğin bazal kalp atış hızını hesaplamak için, basınç ve sıcaklık normal sınırlar içindeyken (ne aşırı sıcak ne de soğuk) veya uyandıktan hemen sonra dekübitusta (yatarak veya yatarak), tamamen dinlenirken almak gerekir ve yataktan kalkmadan, çünkü bu fiziksel bir çaba göstermeyi gerektirecektir.

Maksimum kalp atış hızı

Teoride, optimal fiziksel koşullar olduğu sürece, bir kişinin egzersiz yaparken veya kendini göstererek sağlığını riske atmadan ulaşabileceği maksimum kalp atış hızıdır.

Bu tür bir frekansı matematiksel olarak hesaplamanın kolay bir yolu aşağıdaki işlemdir:

  • Erkeklerde: 220 – yaş.
  • Kadınlarda: 226 yaş.

Tıbbi olarak maksimum kalp atış hızı sözde stres testleri ile elde edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.