▷ Karikatür fonksiyonları [ 2021 ]

karikatür Yazı dilini görsel veya ikonik dil ile birleştiren iletişim için kullanılan bir araçtır; ikincisi, okuyucu için eğlence yaratmak için genellikle karakterlerin veya nesnelerin normal şeklini değiştiren çizimler ve illüstrasyonlarla yönlendirilir.

Çizgi film, tüm içeriğinin eğlenceli olduğu bir hikayenin veya çok kısa bir hikayenin anlatımıdır. Anlatım, kişinin olayların nasıl gerçekleştiğini hayal etmesini sağlamak için kronolojik veya sıralı bir sırayı koruyan görüntüleri ve metinleri birleştiren kutularda vinyet şeklinde yapılır.

Görsel bir düzeyde, çizgi roman farklı optik perspektifler gösterir, yani okuyucunun resme çeşitli perspektiflerde bakmasına izin veren birkaç nokta, her zaman bir sekansı takip ettikleri için hareketli bir fikir oluşturmalarına yardımcı olur. Bu mermiler soldan sağa ve yukarıdan aşağıya düzenlenmiştir.

Karikatür, grafik çizgi film veya komik de denir, bir hikayeyi izleyen karakterler arasında bir dizi diyalogu gösteren resim veya çizimlerden oluşan basılı veya dijital bir yayındır. Bu diyaloglar, hangi karakterden geldiğini belirtmek için bulutlar, kareler, vinyetler veya baloncuklar içinde oluşturulur. Sessiz çizgi romanlar gibi bazı çizgi romanlar, renkli veya siyah beyaz olarak oluşturulabilen diyalogdan yoksun olma eğilimindedir.

Çizgi romanlarda, antagonist ve kahraman gibi ana karakterler genellikle ikincil, çevresel ve tesadüfi karakterler ile birlikte gösterilir. Bir anlatıcı olduğunda, her karakter kutularda gösterilir ve karakterlerin söylediği şeyler balonlarda gösterilir.

Ana işlevi okuyucuyu eğlendirmektir, aynı zamanda eğitici ve bilgilendirici bir işlevi vardır.

Karikatür Özellikleri


Bir mesaj iletin

Çizgi roman şeridinin temel işlevlerinden biri, okuyucuya veya kullanıcıya, sahip olduğu diyaloglar ve resimler aracılığıyla yaptığı belirli bir mesajı iletmektir. Bu mesaj genellikle bilim kurgu veya fantezidir, ancak diğerleri gerçek bir mesaj, gelişme, eğitim vb. İletme eğilimindedir.

Her zaman bir şeyi bildirmenin bir yolunu aramak, bunun neden televizyona, basına veya radyoya ek bir iletişim aracı olarak kabul edildiğinin nedenleri.

Bu sayede, okuyucu için çok faydalı olacak değerleri topluma iletmek mümkündür ya da okuyucuyu eğlendirebilir ve okuyucuya eğlenceli bir dokunuş verebilir.

Okuyucularla bağlantı kurun

Çizgi roman, dikkatlerini çeken ve onları tamamen okumaya teşvik eden illüstrasyonlar ve diyaloglar kullanarak bağlantı kurmaya çalıştığı için hedef kitlesi, yani hitap edeceği izleyici türü dikkate alınarak oluşturulmuştur.

Bilgi işlevi

Pek çok çizgi roman, okurlarını farklı zamanlara karşılık gelen geçmiş olaylar hakkında yaratıcı bir şekilde bilgilendirmenin bir yolunu arar, bu da o zamanlarda yaşanan gerçekliği yansıtır.

Rekreasyon işlevi

Çizgi romanın yazarı illüstrasyonlar tasarlar ve okuyucuyu çok eğlendirebilecek diyaloglar yaratır, bu nedenle yaratıcılıklarını her zaman özgünlük dolu bir ürün sunmak için kullanırlar.

Dikkat dağıtıcı işlev

Çizgi romanların okurlarını eğlendirebilmedeki rolü ile ilgili. Bunlar, okuyucuyu stresinden veya problemlerinden yakalamayı ve dikkatini dağıtmayı başaran unsurları kullanmalıdır.

Eğitim işlevi

Bazı çizgi romanlar, tamamen eğitici bir yaklaşıma sahip olan okuyucuya bilgiyi artıran bir mesaj gönderme işlevine sahiptir.

Öğretim işlevi

Bu işlev, okuyucunun hayatında belirli bir yolu seçmesine rehberlik etmeye çalışan çizgi romanların tipik bir örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.