▷ Karın boşluğu – Karın nedir [ 2021 ]

karın tanımıDönem karın Latince karından gelir, yani göbek anlamına gelir. Karın kelimesi genellikle bir dizi iç organlara atıfta bulunurken de kullanılır.

Karın, göğüs boşluğunun karın boşluğundan diyafram yoluyla ayrıldığı, göğüs kafesinin alt yüzü ile pelvisin üst yüzü arasında yer alan, insan vücudunun bir parçasıdır.

Konumu nedeniyle beslenme kanalının geniş bir alanını çevrelemektedir; örneğin: karın büyük bir seröz torbası var içinde ve içinde bulunur periton boşluğusindirim sisteminin bir parçası olan iç organların bulunduğu yer burasıdır. Karın ayrıca genitoürinerin bir bölümünü içerir.

Karın şekli çeşitlidir, ancak çalışmalara göre ön-arka bir duyu sunan hafif düzleştirilmiş bir silindir şeklinde gösterilmiştir. İçeriğinden ve anterolateral kısımlarda iskelet bulunmamasından etkilendiği için şeklinin çeşitli olduğu söylenir.

Gövde yukarıdan aşağıya hareket edebilmekte ve sayesinde kolaylıkla dönebilmektedir. karın kaslarıGövdeyi destekleyen ve aynı zamanda karın boşluğundaki tüm organları, karın tarafından uygulanan basınçtan dolayı muhafaza eder. Karın alt ve üst kaslara sahiptir, üst kaslar göbeğin üzerinde ve altta yer alır.

Karın, periton boşluğunu sınırlayan büyük bir seröz torbaya sahiptir.

Karın boşluğunda bulunan organlar:

  • Mide.Karın boşluğunda bulunan organlar
  • İnce ve kalın bağırsak.
  • Üriner sistemin bir parçası.

Omurgalı hayvanların hepsinde karın diyaframla sınırlanırken, omurgasızlarda karın göğüs kafesini takip eden bölgede, vücutlarının arkasında yer alır.

Toplumda, karın söz konusu olduğunda, vücudun vücuttaki karın bölgesi nedeniyle yontulmuş kalan kısmını ifade eder.

bir sporun sürekli uygulaması veya vücudun mükemmel metabolizması nedeniyle iyi bir figüre sahip olduğunuz için. Öte yandan, oyulmuş karnı olmayan insanlarda vücudun bu aynı kısmına atıfta bulunmak için genellikle şişmanlık, belirgin göbek, göbek veya şişman.

Ventral kısım normalden büyükse, şişmiş göbek. Bu, adet öncesi sendrom, aşırı yeme, hamilelik veya bilinçsizce yiyecekleri havaya yutmanın neden olduğu bir bozukluktur. Kişi latozaya tolerans göstermediğinde, bağırsakta sıvı ve gaz birikmesi olduğunda buna denir. karın şişkinliği.

Ağrı oluşturan patolojik bir karın içi süreç meydana geldiğinde, Akut karın. Bu, sağlığa ciddi zararlar verebileceği ve hatta kişinin ölümüne neden olabileceği için hızlı bir teşhis ve tedavi gerektirir. Bir örnek, hızlı müdahale gerektiren akut apandisittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.