▷ Kas kasılması türleri [ 2020 ]

Kasılma kelimesi Latince’den geliyor sözleşme ve sözleşmenin veya sözleşmenin eylemi veya etkisini ifade eder, bu da daha büyük boyuttan daha küçük boyuta bir şey taşımak anlamına gelir. Aynı zamanda bir alışkanlık, hastalık veya kötü alışkanlığın edinilmesini ifade eder; ve evlilik kutlamaları.

Kaslı terimi de Latince’den geliyor. kaslı ve sistemi olarak tanımlanır kaslar: liflerden oluşan organlar kasılma iskelete bağlanabilir veya diğer organların veya aparatların yapısının bir parçasını oluşturabilir.

Bir kas kasılması Kas lifleri kendi içlerinde bir gerilim oluşturduğunda ne olduğu olarak tanımlanır. Bu durum, kasın kısalması, uzaması, hareket etmesi, aynı uzunlukta kalması veya statik olması gibi farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu süreç, Merkezi sinir sistemi ve itici gücü üretmekten sorumludur. Birkaç tür kas kasılması vardır.

Kas kasılması türleri


İzotonik Kasılma

Kelime izotonik anlamı eşit gerilim. Bu tür bir kasılma, lifler büzülmeye ek olarak uzunluklarını değiştirdiğinde ortaya çıkar. Günlük yaşamın spor veya fiziksel aktivitelerinin pratiğinde üretilen en yaygın olanıdır.

Bu tür bir kasılmada, hareket hızı kontrol edilmez ve aynı gerilim uygulanmaz. Kas gerginliklerine genellikle kas liflerinin uzaması ve kısalması eşlik eder, duruma bağlı olarak izotonik kasılma ikiye ayrılır:

  • Konsantrik konsantrasyon: Bir kas, bir direncin üstesinden gelen, vücudun söz konusu direncin üstesinden gelen bir kısmının kısalmasına ve ardından hareketlenmesine neden olan bir gerilim oluşturduğunda ortaya çıkar. Örneğin, kas atlamak kısaltılır.
  • Eksantrik konsantrasyon: Direnç göz önüne alındığında, kas üzerinde daha büyük bir gerginlik yaratır ve bu da daha uzun sürer. Düşmeye dayanmak için kas uzar.

İzometrik kasılma

Eş ölçülü anlamı eşit ölçülerde. Bu tür bir kasılmada bir gerginlik oluşur, ancak kas statik kalır, kesilmez veya uzatılmaz. Buna bir örnek, bir anne kucağında bir bebek taşıdığında, hareket etmemesi ve bebeği aynı pozisyonda tutması, yere düşmemesi için gerilim oluşturmasıdır.

Oksotonik kasılma

İzotonik ve izometrik kasılma birleştirildiğinde ortaya çıkar. Kasılmanın başlangıcında izotonik kısım vurgulanırken, sonunda izometrik kısım vurgulanır.

İzokinetik kasılma

Hareket aralığı boyunca sabit hızda maksimum daralmadır. Suyun sabit ve tekdüze bir kuvvet uyguladığı yüzme veya kürek çekme gibi hareketi hızlandırmanın gerekli olmadığı sporlarda çok yaygındır. Kuvvet arttığında su direnci artar. Bu tür bir kasılmada hareket sırasında maksimum bir gerilim gerçekleşir.

Diğer kas kasılmaları türleri


Anizometrik kasılma

Kasın uzunluğunda bir değişiklik olduğu yer.

Allodinamik daralma

Gerginliğin eylem boyunca değiştiği kasılma tipini ifade eder.

Heterokinetik kasılma

Hız, kasılma boyunca değişir.

Kas ağrısı

Başta kaslarda olmak üzere istemsiz kasılmanın neden olduğu rahatsız edici, ani ve ağrılı bir histir.

Sebeplerden biri, uzun süreli efor, ani hareketler veya soğuk nedeniyle kasların oksijenlenmemesi veya sıvıların ve mineral tuzların kaybolması olabilir. Ayrıca zehirlenme ve bazı hastalıklar bu tür kasılmalara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.