▷ Kiriş türleri [ 2021 ]

Kiriş türleri (1)Işın Yapılarda tavanları desteklemek ve / veya yapıyı sabitlemek için kullanılan oldukça dayanıklı bir yapı elemanıdır.

Ahşap, betonarme ve demirden yapılabilir; Direncinin sıkıştırma, çekme ve burulma gerilimlerine yol açtığı durumlarda, ikincisi kiriş zeminin dışına yerleştirildiğinde meydana gelir.

Aynı zamanda, iki destek arasındaki yükü, üzerlerinde yanal bir baskı oluşturmadan desteklemek için kullanılan yatay bir yapı olarak da tanımlanmaktadır. Buna karşılık, maruz kaldığı enine yükleri destekleyen ve ileten yapı olarak tanımlanır.

kirişler Binalarda zeminlerin bir parçası olan eğilme kuvvetlerine maruz kalan yatay parçalardır. Eğilme elemanı olarak çalışan doğrusal bir yapı olarak sunulmuştur. Bu eğilme stresi, sıkıştırma ve çekme gerilmeleri oluşturur.

Bu terim, yapıların çatılarını desteklemek için kullanılan veya basitçe yapıyı sabitlemek için kullanılan büyük kalınlık ve uzantıya sahip bir demir veya ahşabı ifade eder.

Kısaca tavanların ağırlığını taşıyabilen, aynı zamanda zeminlerin ihtiyaç duyduğu desteği sağlayan yapı elemanlarıdır.

Kiriş türleri


Hava kirişleri

Yalnızca uçlarında desteklenen kiriş tipini ifade eder.

Kafes kirişler

Kafes kirişler olarak da bilinir. Bunlar, belirli düğümler oluşturmak için çapraz çubuklarla oluşturulur.

Tesviye kirişleri

Bazı üst yapılarda temel olarak kullanılan kiriş tipidir.

Ana kirişler

Yatay olarak yerleştirilmiş kütüklerin veya ahşapların başlarını desteklemek için kullanılırlar; genellikle bir sütun ve sütunlar üzerine yerleştirilir. Ayrıca binanın üst gövdelerine destek olarak kullanılır.

Çelik kirişler L

Büyük binaların, alışveriş merkezlerinin ve diğer büyük yapıların inşasında en çok kullanılan olup, bir yandan L şeklini gösterir.

Vigas Kalça

Daha fazla destek sağlamak için diğer taşıyıcı kirişlerle birlikte kullanılan kirişlerdir. Konut yapımında yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Buna karşılık, bundan yeni kirişlerin dallanmasına yol açabilir. Genellikle ev çatılarının bu kritik noktalarında bulunur.

Vigas ben

H kirişler olarak da bilinir, yatay yönde ağ olarak bilinen dikey bir kirişi çevreleyen iki düz flanştan oluşurlar. Bu kirişlerin kombinasyonu, ağırlığı eşit olarak mükemmel bir şekilde dağıtmayı başarır. Bunlar çelikten yapılmıştır ve ticari ve konut yapımında kullanılır.

Vigas Flitch

Üst üste binmiş ahşap, metal ve çelik katmanlardan yapılmış kirişlerdir. Ahşap profiller sayesinde diğer yapılara kolaylıkla çakılabilmekte, dolayısıyla metal tabakalar onu çok daha dayanıklı hale getirmekte ve daha fazla ağırlığı desteklemesini sağlamaktadır.

Lamine ahşap kirişler

Bu kirişler inşaat sektöründe kamu binalarını dikmek için çok yaygındır, 2 inç kalınlığında sıkıştırılmış ve üst üste binen ahşaptan yapılırlar.

Kaplamalı lamine ahşap kirişler

Aynı zamanda üst üste binen ve sıkıştırılan ahşapla oluşturulurlar ancak bu sefer 4.4 cm kaplamalı ahşap kullanılır. Binaların dış duvarlarındaki yükleri desteklemek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kutu kirişler

Bir kutu oluşturmak için odun parçalarının eklendiği kaplamalı ahşap esas alınarak yapılırlar. Bu parçalar 2’ye 4 veya 2’ye 6 olabilir; yapıştırılarak veya çakılarak eklenirler.

Ahşap kirişler

Bu kirişler, ağaç gövdelerinin onları yapmak için kullanıldığı eski zamanlardan beri kullanılıyordu. Ahşap evlerin yapımında rustik bir dokunuş vermek için yaygın olarak kullanılırlar.

Destek kirişleri

Mülkün ana kirişlerinin ağırlığını yeniden dağıtmak için köprü, balkon ve pencerelerde kullanılır.

Balkon, pencere ve köprülerde kullanılan kirişlerdir. Bunlar, ister ev ister bina olsun, herhangi bir yapının ağırlığını desteklemek için mükemmeldir.

Kirişler

Genellikle dış mekanda zemin için temel desteği ve binaların çatısı için destek olarak kullanılan bir kiriş türüdür. Binadaki kalınlığı ve konumu, desteklemesi gereken ağırlık miktarına bağlı olacaktır.

Bir binanın tavanı ve zeminini desteklemek için yan yana monte edilen kirişlerdir. Farklı kalınlıklarda gelirler ve ahşap, çelik ve betondan yapılmıştır.

DİNTELLER

Kagir duvarlarda, belirli duvarların açıklıklarının üzerine yerleştirildiği pencere ve kapıları desteklemek için kullanılırlar.

Yığma duvarlardaki açıklıklar üzerine yerleştirilen, kapı ve pencerelerin oluşturduğu boşluğa dayanabilen kirişlerdir. Bunlar genellikle kolonyal yapılarda kolayca görülür.

Kulak zarı kirişleri

Dış duvarlarda doğrusallıklarını ve ağırlıklarını desteklemek için kullanılan kirişleri ifade eder. Binaların koridorlarının çatısında da kullanılırlar.

Stringers

Paralel olarak ve bir köprünün yolu boyunca yerleştirilmiş kirişlerdir. Gömme yerleri, viyadükler, su kemerleri gibi havada asılı duran eserlerin temelini oluştururlar.

Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar bir köprü yolunun tüm uzunluğu boyunca yerleştirilmiş kirişlerdir. Genellikle su kemerleri, viyadükler, yürüyüş yolları ve mezarlık inşaatlarında görülürler.

Sütunlar

Genellikle yapıdan çıkıntı yapan kolonlar olarak görülen kirişlerdir. Bunlar, binanın üst ağırlığını desteklemenin yanı sıra, alt ucunu da çimentoluyor.

Zırh

İki kirişin birleştirilmesiyle oluşturulan kirişlerdir.

Kaplanmış lamine ahşap kirişler.

Kaplamalı ahşaptan yapılmış bir kiriştir ve yaklaşık 4,0 santimetre kalınlığındadır. Dış duvarları desteklemek için kullanılan kiriş tipidir.

Kirişlerin yapıldığı malzemeler


Eski çağlardan beri kirişler, kullanılan ana malzemenin ahşap olduğu çeşitli malzemelerin kullanılmasıyla yapılmıştır, çünkü bu, yüksek çekme kuvvetlerine dayanır, bu da onu seramik ve taş gibi diğer malzemelerden ayıran bir nokta.

Ahşap, ahşap damarı ile paralel veya çapraz olsun, kirişe uygulanan gerilmelere karşı mükemmel sertlik ve direnç sunar.

Sanayi devriminden sonra ahşabın yerini alan malzeme, Euler-bernouilli kiriş teorisinin doğrudan uygulandığı bir izotropik malzeme olarak sunulan çeliktir.

19. yüzyılın ortalarından beri, Euler Bernouilli’nin teorisinin çok daha karmaşık bir hesaplamasını gerektiren betonarme beton, kirişlerin üretimi için bir malzeme olarak kullanılmıştır.

Günümüzde profilli çelik sac, profilli çelik kirişler ve ahşap kirişlere kıyasla büyük bir mukavemet / ağırlık oranı sunan kirişlerin yapımı için mükemmel bir seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.