▷ Kıskançlık türleri [ 2020 ]

kıskançlık Bir kişi sevdiği birinin başka bir kişi tarafından ayrılabileceğini hissettiğinde ortaya çıkan, duygusal ve doğal nitelikte bir tepki türüdür. Bu nedenle, kıskançlıkta, belirli bir risk duygusu nedeniyle o kişiyi kaybetme korkusu vardır.

Ancak bu korku Gerçekçi ve kesin olabilir, yani duygusal bir bağlantı hakkında düşünürken, kişi partnerinin başka bir kişi tarafından kurgulandığını gözlemlerse çok kıskanç hissedebilir.

Öte yandan, herhangi bir riskin kesin bir kanıtı olmadığında, ancak kişi yine de tehdit altında hissettiğinde, kıskançlığın temeli olmayan bir şeyden kaynaklanması mümkündür.

Bu gibi durumlarda, etkilenen kişide güvenlik olmaması çok muhtemeldir. Bu, bir terapi programı içinde veya hasta ile özel bir görüşmeyle tartışılmalıdır. çift.

Kıskançlık türleri


Gizli kıskançlık

Gizli kıskançlıktan muzdarip bir özne, çoğunlukla partneriyle diğer insanları tartışmaz, ancak öfkelenir ve performans gösterir. eleştirmenler eşinize olumsuz.

Bunun bir örneği, ortaklardan birinin profesyonel olması ve kendisi üzerinde kontrole sahip olduğunu ve ortağın hiçbir zaman herhangi bir üstünlük göstermemesi için uygunsuz yorumlar yapmasıdır.

Abartılı kıskançlık

Bu kıskançlık, sadakatsizlik olmadığında ve asla olmadığında ortaya çıkar, ancak hiçbir sebep olmamasına rağmen, kıskanç birey sebepsiz yere savaşır ve hikayeler yaratır.

Kıskançlıkla çalışmak

İş kıskançlığı, kişinin diğer ücretli çalışanlarla yazışmalarda çalışan olarak yaptığı değerlendirmelerden beslenen öz imaj kısmına dayanır.

Böylelikle işiyle ilgili her şeyde dezavantajlı bir konumdan başladığını hisseden bir özne, iş kıskançlığından muzdarip olabilir, çünkü birisinin etkilenen kişinin kendisi için istediği konuma, yani terfiye ulaşmasını adil görmez. ya da sadece diğer çalışanların sizinkinden daha iyi işler bulduğuna dair kanıtınız olduğunu anladığınızda.

Kendini gerçekleştirme kıskançlığı

Kişisel refahın, ilerlemenin ve tatmin olmanın ne anlama geldiğine dair soyut düşüncelerin kümelenmesine atıfta bulunurlar.

Bu kıskançlığa sahip olanlar, diğer insanların bir ömür etkilenen kişiden daha yoğun ve uzun bir süre kendi yaşam projesini takip edilecek örnek olarak görülen diğerlerininkiyle ilişkilendiriyor, sadece bu yaşam modellerinin başarılamadığından şikayet ederek sonuca varıyor.

Çocukça kıskançlık

Bu tür bir kıskançlık kendini şu şekilde gösterir: çocuklar küçük ve genç. Genel olarak kardeşler arasındaki kıskançlığa, bir kardeşin ebeveynlerden en az biriyle var olan bağlara müdahale ettiğine inanılan durumları ifade eder.

Çoğunlukla, bu kıskançlık, ailedeki herhangi bir ebeveyn veya yetişkin olabilecek baskın figürün dikkatini çekmeye yönelik tartışmalara neden olur.

Çift kıskançlık

Bir problemin önemli bir örneğidir. ilişki Taraflardan birinin veya her ikisinin diğerine güvenmediği veya ilişkiyi yürütmek için zorunlu olarak çekici olma yeteneklerine güvenmediği durumlarda.

Başlangıçta genellikle çok kesin durumlara dayanırlar, ancak kıskançlık büyüdükçe, kişinin güvendiği kanıt daha yanlıştır ve bu da ilişkinin zayıflamasına neden olabilir.

Reaktif kıskançlık

Reaktif kıskançlığı olan insanlar, belirli bir ilişkide bundan muzdariptir, çünkü çiftin üyelerinden biri tarafından bir aldatma meydana gelmiştir. Bununla birlikte, duygusal bir bağı olan öznenin tamamen bağlı olmadığı ve kıskançlık, kişinin bir tehdit gelecek.

Bu durumlarda bağ, daha güçlü bir ilişki elde etmek için ikisinin birbirine güvendiği bir aşamadan geçmelidir.

Takıntılı kıskançlık

Paranoyak kıskançlıktırlar ve bunlardan muzdarip olan kişi, anlamsız olduklarını ve delil yetersizliğinden gerçekle uyuşmadıklarını bilir, ancak bu düşüncelere engel olamazlar.

Sanrılı kıskançlık türü

Bu tür bir kıskançlık gerçeği çarpıtabilir ve bundan muzdarip bireyler düşüncelerinin kanıta ve gerçek ifadelere dayandığından emindir. Genel olarak, bu kıskançlık aşağıdaki gibi diğer psikolojik problemlerle bağlantılıdır. depresyon.

Genç kıskançlık

Bu kıskançlık, ergenlik çağında, gençlerin diğer ergenlerle ilk bağlarını öğrenmeye başladıkları veya çeşitli deneyimler yoluyla arkadaşlarıyla ilişkilerini güçlendirdikleri zaman ortaya çıkar.

Bu gelişim döneminde, gencin oluştuğu yeni bir çevre perspektifi ile birlikte, çeşitli bağların daha da güçlenebileceği veya parçalanabileceği, çünkü her bireyin kendi ilgi alanlarını ve yaşamı tanıma yollarını farklılaştırmaya başlaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.