▷ Kollajen türleri [ 2020 ]

Kelime kolajen “Fonksiyonu vücudun çeşitli yapılarını bir arada tutmak” olan bir protein anlamına gelir. Omurgalılarda daha büyük protein tipi bir molekülden oluşur ve vücuttaki her dört proteinden birinin kolajen olduğu sonucuna varılmıştır. Bu, kolajenin bir kişinin vücut yapısının yüzde 7’sini oluşturduğu anlamına gelir.

Kolajen, sanki bir sarmaldan oluşuyormuş gibi birbirini saran 3 amino asit zincirinden oluşan, hücre birimleri içinde en basit şekilde sentezlenir.

Bu protein dokuların esnekliği ve rehabilitasyonu için gereklidir. Bu nedenle bağ, deri, tendon ve kemiklerin yapısında kolajen kendini gösterir.

Yıllar geçtikçe doğal kolajen kaybolur ve etkinliği zayıflar, bu da kemik yoğunluğunun azalmaya başladığı, arteriyel ağrıların yaşandığı ve kırışıklıkların oluştuğu andır.

Kollajen türleri


Sınıf I kolajen

Bu tip kolajen, en büyüğüdür ve vücuttaki tüm kolajenin yüzde 90’ından fazlasını temsil edebilir. Kolajen I birçok sistem ve dokuda lokalize olabilir.

Diğerlerinin yanı sıra deride, kaslarda, omurlararası disklerde, korneada bulunabilir. Kolajenin en önemli işlevi, aşağıdakilerle birlikte germe kuvvetlerine güç sağlamaktır. esneklik.

Eksikliği, Ehlers-Danlos sendromu, infantil kortikal hiperostoz ve osteogenezis imperfekta gibi hastalıklarla bağlantılıdır. Sınıf I kollajen, jelatin oluşturmak için kullanılır ve aynı zamanda araştırma süreçlerinde en yaygın kullanılanıdır.

Sınıf II kollajen

Kolajen II, kıkırdağın temel unsurundan oluşur ve ayrıca gözün vitröz mizahında ve iç vertebral disklerin nükleus pulposusunda bulunur. İşlevi, aralıklı basınca kuvvet sağlamaktır. Bazı durumlarda, morfolojik olarak zayıf bir şekilde tanımlanabilen sınıf I kolajen lifleri oluşturur.

Collagen II, osteoartrit ve romatoid artrit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Benzer şekilde estetik tıpta kırışıklıklar ve selülitle mücadelede kullanılmaktadır. Enjeksiyonla ve ağızdan kullanılır.

Sınıf III kollajen

Bu tip kollajen ikinci en büyük sınıf olarak kabul edilmiştir ve ciltte, bağırsak duvarlarında, kan damarlarında, bazı bezlerde ve kaslarda tip I kollajen ile bağlantılıdır. Gevşek bağ dokusunun retiküler liflerinin en temel unsurlarından birinden oluşur ve temel işlevi büyük organların desteklenmesine bağlıdır.

Sınıf IV kolajen

Bu kolajen, epitel dokusunun bazal laminasını oluşturur. Aynı şekilde lenste de bulunur ve böbrek nefronlarının glomerüllerinde ve kan damarlarında bulunan filtrasyon yapılarının bir parçasıdır.

Kolajen IV, fibriller halinde kümelenmez, bunun yerine rastgele yerleştirilmiş moleküllerden oluşan bir sistem oluşturur ve proteoglikanlara ve yapısal proteinlere bağlanır. Filtreleme ve bekletme fonksiyonları ile ilgilidir.

Sınıf V kollajen

Bu tip kollajen, vücutta yer alabilir ve interstisyel dokunun bir parçasını oluşturur. Genellikle kolajen I ve ayrıca kıkırdakta kolajen XI ile bağlantılıdır.

Collagen V ayrıca plasentada yer alır ve aşağıdaki düzenleyici ajanlardan biri olarak hareket ettiğine inanılmaktadır. fibrogénesis.

Sınıf VII kolajen

İçinde bulunur lamina bazalTemel işlevi, cilt dokusunun kas lifleri gibi vücudun çeşitli faktörleri arasında bir bölünme görevi görmesi olan bir vücut sistemidir. Bu tip kolajenin bir başka işlevi de bazal laminayı güçlü ve esnek hale getirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.