▷ Kriz türleri [ 2020 ]

Bir kriz o bir problem, bir çatışma, acı çeken insanların istikrarsızlığına yol açan durumsal bir değişim olarak gelişen hassas bir durumdur. Meydana gelen değişiklik, bireyin sağlığının risk altında olduğu bir durumla bağlantılıysa, kriz fiziksel olabilir.

Ya da sembolik olabilir. Sembolik bu şekilde adlandırılmıştır çünkü kriz, kişinin durumu nasıl algıladığından etkilenir. Genellikle karmaşık bir durum, eksiklik veya kayıpla bağlantılıdır. Kişinin ıstırap, umutsuzluk veya ne yapacağına karar vermede güçlükle karşılaştığı yer.

Kriz türleri


Geçici krizler

Görünüşlerini koşullandıran bir olay veya durumdan gelişenlere bu nedenle denir. Aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıktıkları için, başa çıkma gerçeği gibi, çözümlemeleri karmaşıktır. Sebeplerden bazıları fiziksel bir hastalık, ani bir ölüm, doğal afet veya suç eyleminin kurbanı olmak, aile sorunları, mali sorunlar vb. Olabilir.

Çevresel krizler genellikle kişinin duygularını düzenlemekte zorlandığı ve durumu kontrol edebildiği keder veya gerginlik duygularıyla bağlantılıdır.

Kalkınma krizi

Evrimsel koşullar nedeniyle belirli bir şekilde beklenen ve kaçınılmaz olanlar. Görünüşleri kişinin gelişimini mümkün kıldığından, yani onlar olmadan bir toplumdaki bireylerin yaşadığı aşamaların büyümesi veya değişmesi imkansız olduğu için çok olumsuz sayılmazlar. Bir örnek, 50’lerin krizi, ergenlik krizi, boş yuvanın krizi vb. Olabilir.

Varoluşsal kriz

Hayati kriz olarak da adlandırılır. Bunlar genellikle, bunlardan muzdarip insanların hayatlarında bir tür karmaşık kararlar vermeleri gereken bir zamanda olmaları ve doğru şeyi nasıl yapacakları konusunda net olmadıkları gerçeğiyle bağlantılıdır. Bu şüpheler, yaşamda meydana gelen olaylar karşısında ortaya çıkar ve o zaman mevcut olan kaynaklarla çözülmelidir.

Kriz sosyal

Bir topluluğu veya tüm toplumu etkileyenler, çünkü bir yapısı tehlikede. Toplumsal değişimler, söz konusu toplumun her üyesinde acıya neden olur, çünkü o andan itibaren hayatın nasıl olacağı belirsizlik yaratır, çünkü bir krizde değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler çok büyükse ve sonuçları tamamen yeni bir şeyse, buna devrim denilebilir.

Ekonomik kriz

Bir toplumun, kendi ekonomisi düzeyinde bir durgunluktan geçtiği bir zamanı ifade eder. Bu, nüfustaki yüksek düzeyde işsizlik, birden fazla şirketin kapanması ve tüketim ve talepte azalma ve ayrıca yatırımla ilişkili etkiler yaratır. Yani, ekonomik değişkenlerin her biri bir ülkedeki, bir kıtadaki vb. Bireyler kümesini etkileyerek azalır ve hatta durur.

Politik kriz

Siyasi bir amaç bağlamında meydana gelenler. Bir siyasi sistemin işleyişinin değiştirildiği veya çöktüğü bir süreçtir. Ya bazı partiler ya da siyasi ve sosyal aktörler arasındaki ilişki; bir siyasi figürün veya partinin doğruluğunun yok edildiğini veya bozulduğunu veya bir ülkenin hükümetinin işleyişinin etkilendiğini.

Sebep ne olursa olsun, siyasi bir kriz, yeni pozisyonların işleyişi yeniden sağlanana kadar güvensizlik ve kurumsal dalgalanma yaratır. Bu politik süreçler genellikle farklı şekillerde anlaşılır, yani ekonomik ve ideolojik çıkarlar tarafından yönlendirilen biraz öznel durumlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.