▷ Lohusalık türleri [ 2020 ]

Dönem lohusalık Latince kelimeden türemiştir lohusalık bu doğum anlamına gelir. lohusalık veya doğum sonrası, doğumu takip eden ve vücudun doğumdan sonra yaşadığı durumdan kurtulmasıdır. Bu süre, doğumdan sonraki altı haftalık süreyi içerir.

Bir kadının üreme sistemini yeniden ayarlaması ve hormon seviyeleri hamilelikten önceki durumuna dönmesi için gereken zamandır.

Karantina olarak da adlandırılan bu doğum sonrası dönem, annenin attığı ve 30-40 gün sürebilen kan kaybı ve farklı salgılarla karakterizedir.

Bazı kültürlerde doğum yapan kadınlar gece dışarı çıkmamaya dikkat ederler ve bu 40 günlük süre içinde saçlarını yıkamazlar veya açık bırakmazlar. O sırada ayaklar çorapla kaplıdır. Bu dönemde cinsel ilişkiden de kaçınılır.

Türler lohusalık


Normal lohusalık

Bir doğum ile annenin hamilelik ve doğumdan sonra iyileşmesi için geçen süre arasında geçen ortalama süredir.

Obstetrik risk

Kadının hamileliğinin ve lohusalığının gelişimi sırasında ortaya çıkabileceği ve gelecekteki bebeği veya anneyi tehlikeye atabilecek bir komplikasyondur.

Yüksek riskli gebelik

Annenin ve gelecekteki çocuğun risklerini artıran anormal durumlara veya patolojik durumlara sahip olma olasılığı yüksek bir hamileliktir.

Anında lohusalık

Bu tür lohusalık, doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkar.

Arabuluculuk lohusa

Karantinanın ikinci gününde veya lohusalıkta meydana gelen budur.

Geç lohusalık

Bu lohusalık, yedinci günden kırk güne kadar geçen zamandır.

Uzak lohusalık

11’inden 45’inde biten budur.

Doğum sonu kanama

Doğumdan sonra kan kaybı 500 ml’yi aştığında. Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıktığında erkendir. Anne ölümünün ana nedenlerinden biridir ve vakaların yüzde 10’unda görülür. Doğumdan 24 saat ve 6 hafta sonra ortaya çıkarsa geç kanamadır.

görüşmeler

Lochia, doğumdan sonraki iki hafta içinde kadın genital sisteminden çıkan ve genellikle yaklaşık bir ay süren bir kan akışıdır.

Puerperal ruhsal bozukluk

Bunlar arasında hem hamilelikte hem de doğum sonrası depresyon ve anksiyete vardır. Hamile olan kadınların yüzde 8,5 ila 11’inde anksiyete veya depresyon belirtileri olacağı tahmin edilmektedir.

Psikozs posparto

Bipolar bozukluğu ve primiparitesi olan gebe hastalarda veya uzamış gebelikte, doğum zamanı geldiğinde ve hamile kadın doğum yapamadığında ortaya çıkar.

Doğum sonrası disfori

Hamilelikte ortaya çıkan depresyon belirtileridir. Premenstrüel disforik bozukluk öyküsüdür.

Doğum sonrası depresyon

Gebelikte özellikle geçici bir çatışma, az sosyal destek ve o dönemdeki olumsuz durumlar nedeniyle ortaya çıkan bir depresyondur.

Mastitis puerperal

Emziren annelerde ortaya çıkan çok akut bir mastitis türüdür.

Patolojik Puerperium

Hasta yaşamsal belirtilerinde arka arkaya iki gün boyunca günde 4 kez 38 santigrat derece sıcaklık gösterir. Bu ateş öğleden sonra ve gece ortaya çıkar.

Ayrıca karın veya kramplarınızda kalıcı ve yoğunluğu değişen ağrılarınız olabilir. Ayrıca alt ekstremite kaslarında ağrı ve göğüste ağrı olabilir.

Lohusalık dönemindeki fizyolojik değişiklikler


  • Boyun yumuşar, şişer ve incelir.
  • Göğüsler veya memeler süt ve prolaktin üretir.
  • Hemodinamik kardiyovasküler.
  • Şişmiş veya şişmiş idrar sistemi.
  • 1000-1500 ml vezikül kapasitesi.
  • Artan susuzluk ve daralma hissi ile sindirim sistemi.
  • Diğerleri arasında çatlakların oluşmasıyla birlikte ciltte meydana gelen değişiklikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.