▷ Modern bir ofisin özellikleri [ 2020 ]

Bir ofis İdare için büyük ihtiyaç duyulan önemli verilerin sağlanması için tüm bilgilerin alındığı ve işlendiği bir şirket veya kurum içindeki yerdir.

Belli bir işin gerçekleştirilmesi için tasarlanmış bir odadır. Bu, kullanışlılığı ve onu kullanacak kişi sayısı dikkate alınarak dağıtılır.

Modern ofislerin özellikleri nelerdir?


İnsan kaynaklarından oluşur

İnsan kaynakları, ofis görevlerini yerine getiren tüm çalışanlar haline gelir.

Ekipman

Bir ofis içinde televizyonlar, bilgisayarlar, fakslar, telefonlar vb. Gibi çeşitli ekipmanlar vardır.

Maddi kaynaklar

Mobilya da dahil olmak üzere şirketin görevlerinin yerine getirildiği ekipmanla ilgilidir.

Mobilyaların etrafında, ofiste genellikle ziyaretçiler için döner sandalyeler, sandalyeler veya mobilyalar, masalar, telefonlar için masalar, kitaplar için dolaplar veya kitaplıklar vb. Bulunur.

Sıcaklık

Her ofis, kullanıcılarının fiziksel ve psikolojik yorgunluğunu azalttığı için iyi bir ortama sahip olmalıdır.

Yazın sıcaklık 23 ile 17 derece arasında tutulmalıdır, bu şekilde bu yerde konfor garanti altına alınacaktır.

aydınlatma

Bir ofisteki aydınlatma, çalışanın gelecekteki görme sorunlarından kaçınmak için her zaman net olmalıdır, ayrıca yeterli aydınlatma göz sağlığını, ruh halini, belirli psikolojik yönleri vb. Etkiler.

Dağıtım

Modern bir ofiste, mobilya ve ekipmanın dağıtımı iyi havalandırılmalı, yani nesnelerin birikmesinden kaçınılmalıdır, yalnızca ofisin büyüklüğüne bağlı olarak bu mobilyaların ve gerekli ekipmanların yerleştirilmesi önerilmelidir.

Verilecek dağıtım, insanların doğru hareketini, denetimi, performansı ve rasyonel düzeyde iş akışını olabildiğince kolaylaştırmalıdır.

Mobilya

Modern bir ofiste mobilyalar her zaman ergonomik olmalı ve en son model veya nesil olmalı, sandalyeler, masalar, dosyalar ve dolaplar ve bloklar gibi sınıflandırma unsurları asla eksik olmamalıdır.

Bunlar tasarımcı olabilir veya mobilya dekoratif bir sanat formu düşünülerek seçilebilir.

Memnuniyet getirir

Ofisler genellikle kullanıcı memnuniyetini sağlamak için özel bir şekilde tasarlanır, bu da dolaylı olarak mekanda yaratılacak güzel atmosfer nedeniyle çok daha verimli olmalarına yol açacaktır.

Bu, bireyin bilgilerini, becerilerini, çalışma alışkanlıklarını, yeteneklerini, tutumlarını vb. Geliştirebilmesi için stratejik olarak planlanmalıdır.

Elementler

Her ofiste etkili çalışmayı garanti etmek için gerekli olan belirli unsurlar bulunmalıdır, bunlardan bazıları şunlardır:

 • Faks.
 • CD / DVD oynatıcı ve yazıcı.
 • Yazıcı.
 • Bilgisayar.
 • Fotokopi makinesi.
 • Tarayıcı.
 • Telefon.

Renkler

İster modern ister geleneksel olsun, bir ofis tasarlarken renk önemli bir konudur, çünkü ister sinirleri ve kasları ister tansiyonu olsun, kişiyi doğrudan ve dolaylı olarak etkiler; beyinde bazı önemli çağrışımlar üretmeyi başarır, böylece rahatlatıcı veya uyarıcı etkiler yaratır.

İdeal renkler açık ve yumuşaktır ve ister bej ister sarı olsun pastel tonlarda olduğu gibi mekana daha hoş bir dokunuş vermeyi başarır.

Nötr renklerin kullanımı da çok yaygındır ve metalik gri gibi önerilir; ve antrasit tonları.

Modern bir ofis oluşturmak için ipuçları


 • Doğru kişiliği veren mükemmel bir stili olmalı.
 • Ortam hoş ve rahat olmalıdır.
 • Renkler sakin ve uyumlu bir ortam yaratmalıdır.
 • Mobilya ergonomik ve son derece işlevsel olmalıdır.
 • Kusursuz bir doğal ve yapay aydınlatma olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.