▷ Reçine türleri [ 2020 ]

Latince’den reçine. reçine Bazı bitkilerin organik salgısı ile doğal olarak elde edilen katı veya macun kıvamında bir maddedir. Çok iyi kimyasal özelliklere sahiptir ve gıda katkı maddeleri, vernikler, yapıştırıcılar, parfümler ve çeşitli diğer ürünlerin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu terim, özelliklerinde doğal reçinelere çok benzeyen, insan ırkı tarafından yapılan sentetik maddelerden bahsederken de kullanılır.

Reçine türleri


Fenolik

Bu tip reçine, iyi mukavemeti, darbeye karşı direnci ve ısıya karşı mükemmel stabilitesi ile karakterizedir. Kimyasallar tarafından korozyona karşı mükemmel dirençli maddelerdir ve aynı zamanda işlenebilirlik, neme nüfuz etmeye dayanıklıdır.

Laminatlarda, kalıplarda, fren balatalarında, elektrik aksamlarında, çimento yapıştırıcılarında kullanılır.

Fenolitik reçine çeşitleri

  • Ahşap ve yalıtım için fenolik reçineler: ahşap malzemelere, emprenyelere, köpüklere ve mineral yünlere uygulanan reçinelerdir.
  • Teknik fenolik reçineler: bunlar dökümhane, aşındırıcılar, tekstiller, cilalar, filtreler vb. için kullanılan reçinelerdir.
  • Kalıplama tozları için fenolik reçineler: Elektrik, otomotiv ve elektrik endüstrilerinin tedarikçisi olarak sınıflandırılan reçineleri ifade eder.

Epoksi reçine

Bazı ürünleri sertleştirmek için kullanılan reçinedir. Genellikle, ürüne daha fazla kıvam veren vernik ve boyaların bileşenlerinden biridir.

Alkid

Çok iyi termal ve elektriksel özelliklere sahip reçine türü. Sertlik ve esneklikte büyük çok yönlülük sunar. Büyük kimyasal direnci ile dikkat çekiyor.

Elektronik bileşenler, boyalar, elektrik yalıtımı ve Macun macunlarında kullanımı idealdir.

Polyester

Büyük esneklik sunan, ucuz ve ısıya, aleve ve kimyasallara karşı çok iyi direnç gösteren bir reçinedir. Bu aynı zamanda çok iyi elektriksel ve mekanik özelliklere sahiptir.

İnşaat, şişeler, laminat, kayaklar, hava taşıtı ve gemi parçaları, kaplamalar, dekoratif aksesuarlar vb. Yerlerde kullanımı çok yaygındır.

Polietilen

Çok iyi kimyasal dirence, düşük mekanik dayanıma, düşük güç faktörüne, büyük esnekliğe ve neme ve buhara karşı çok iyi dirence sahip bir reçinedir.

Genellikle oyuncaklarda, astarlarda, kalıplarda, film ve tabakalı ambalajlarda, kaplamalarda, tüplerde, kalıplarda vb. Kullanılır.

Aminler

Isıya, kimyasallara ve solventlere karşı mükemmel direnç gösteren bir reçinedir. Benzer şekilde solmaya karşı dirençlidir ve aşırı yüzey sertliğine sahiptir.

Dekoratif yapılarda, yapıştırıcılarda, tekstil işlemlerinde, laminasyon reçinelerinde, kağıt kaplamada, kalıplama bileşenlerinde vb. Kullanılırlar.

Prolipropilen

Mükemmel termal dirence sahip, çok düşük yoğunluğa sahip, tadı veya rengi olmayan ve iyi kimyasal direnci ve elektriksel özellikleri ile karakterize edilen bir maddedir.

Işıkla sertleşen reçineler

Dolgular ve diş onarımları için çok kullanışlıdırlar. Bunlar, çok sert olmaları, ışıkla temas ettiklerinde çok iyi yapışabilmeleri ve bir asit ile yapışkanın kimyasal birleşimiyle çok daha kararlı hale gelmeleri, rengini kaybetmemeleri ve ulaşmamaları ile karakterize edilir. sıvıları emer.

Bu reçineler çok estetiktir ve ağızda yıllarca fark edilmeden kalırlar.

Poliüretanlar

Bu reçineler, diğer reçineler ile birleştirildiklerinde çok yönlülüğe sahiptirler, ayrıca olağanüstü kimyasal, fiziksel ve elektriksel özelliklere sahiptirler.

En yaygın kullanımı yapıştırıcılar, yalıtım, giysiler için yönlendirilmiş köpük astarlar ve elastomerlerdir.

Silikonlar

Mükemmel oksidatif ve termal stabiliteleri, esneklikleri ve mükemmel elektriksel özellikleri ile öne çıkarlar.

Epoksitler

Yüksek kimyasal dirence ve mükemmel yapışkan, elektrik ve ısı direnci özelliklerine sahip reçineleri ifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.