▷ Ses Enerjisi [ 2020 ]

Ses enerjisi Akustik enerji olarak da bilinen, bir nesnenin titreşimleri veya hareketleriyle üretilen bu titreşimler, elektrik enerjisi ile birlikte ses olarak yorumladığımıza izin verir.

Ses enerjisi türleri


Aşağıda bahsedeceğimiz üç tür ses enerjisi vardır. Ancak, her biri insanlar için önemlidir, çünkü bu sayede insanların yaşam kalitesini artıran tıbbi prosedürler elde edilir ve sağlıklı iletişim yoluyla mümkündür. Tipler aşağıdaki gibidir.

Sonar

Bu ses türü, sesin su altında genişlemesini kullanan bir uygulamadır. Genellikle kullanımı denizde gömülü nesneleri gezinmek, iletişim kurmak ve keşfetmek içindir.

Ultrason

Ultrasonlar, insan kulağının perdesini aşan ses dalgalarıdır.

Ultrason

Adından da anlaşılacağı gibi, insanoğlunun bir parçasının bir görüntüsünü iletmek, görmek ve oluşturmak için bir vücutta veya nesnede kullanılan ultrason yeniden iletiminin yankılarıdır. Amacı bir teşhis koymaktır. Bunun bir örneği, diğerlerinin yanı sıra, doğmamış bebeğin iyi oluşup oluşmadığını, rahmin hangi pozisyonunda olduğunu görmeyi sağlayan hamile kadınlarda yapılan ultrason taramalarından bahsedilebilir.

Ses enerjisinin avantajları


  • Çalışması için elektrik enerjisine ihtiyaç vardır.
  • Kimyasal veya kirletici unsurlar kullanılmamaktadır.
  • Hayvanların ve insanların işitsel algısı farklı sesler aracılığıyla geliştirilir.
  • İnsan ve hayvan toplumlarının iletişim kurmasını sağlar.
  • İşler yapılabilir.
  • Ses aracılığıyla müzik dinleyebiliriz.

Ses enerjisinin dezavantajları


  • Çok yüksek seviyedeki ses işitme hasarına neden olabilir. Hatta bazı durumlarda sizi sağır yapar.
  • Güneş veya elektrik enerjisine göre çok güçlü değildir.
  • Tamamen katı bir gövde, ses enerjisini iletemez.

Ses enerjisinin kullanımı


Bu tür enerji, diğerleri gibi, günlük hayatımızın çeşitli durumlarında veya olaylarında günlük olarak kullanılır. Ses enerjisi, elektrikli cihazlarda kullanılır ve ayrıca ultrason dalgaları aracılığıyla insan vücudunun görüntülerinin oluşturulmasına hizmet eder.

Ek olarak, bir mikrofon, korna veya hoparlör, amaçlarını yerine getirmek için, yani sesi iletmek için elektrik enerjisine ihtiyaç duymalarına rağmen, ses enerjisini ileten cihazlardır.

Cep telefonları söz konusu olduğunda, ses çıkarabilmek için belirli bir platforma ve programlamaya ihtiyaçları vardır. Bir kişi cep telefonunu aradığında, operatör konuştuğunda bir ses iletildiğinde çaldığında örnek.

İnsanlar ayrıca sesleri de iletir. Örneğin, alkışlarken, ellerin çarpıştığı kuvvet bir sesin üretilmesine izin verir. Islık ultrason üretir.

Bunun bir başka örneği de gece uçabilmek için ses veya ultrason kullanan yarasalardır. Yunuslar ve diğer deniz hayvanları da bu şekilde iletişim kurar. Kuşlar söz konusu olduğunda, infrasound denen şeyi iletişim kurmak için kullanırlar.

Daha fazla enerji türü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.