▷ Sütun türleri [ 2020 ]

Dönem sütun Farklı alanlarda kullanılır ve bu nedenle farklı anlamlara sahiptir. Mimarlık alanında, genellikle bir taban, bir şaft ve bir başlıktan oluşan uzun, silindirik desteği adlandırmak için kullanılır.

Mimarideki sütunun iki amacı vardır: binalarveya binaları, evleri vb. süslemek için dar bir dekoratif işlevi vardır.

Konuşma dilinde sütun kelimesi, belirli bir durumda biri veya bir şey için destek veya destek işlevi gören kişi veya şeyi ifade etmek için kullanılır.

Sütun türleri nelerdir?


Gazetecilik sütunu

Gazete sütunu terimi, bir tür görüş yazısına atıfta bulunmak için kullanılır. Sütunun yapımından sorumlu kişi olarak bilinir köşe yazarı.

Gazetecilik köşesi, okuyucuyu yönlendirmek için gerçekliğin bir yorumunu sunmaya çalışır.

Birçok durumda, bir konu hakkında farklı görüşlerin yayınlandığı birkaç sütun görmek mümkündür, böylece insanlar bir konu hakkında farklı algıları gözlemleyebilir ve bunlara dayanarak o konuda kendi argümanlarını oluşturabilirler.

Askeri sütun

Askeri sütun, organize bir şekilde birbiri ardına yürüyen birlikler veya askeri grupların oluşum şeklidir. Tarafından yapılandırılabilir askerler askerler, savaş araçları, büyük bir filonun gemileri ve piyade birlikleri.

Bu tür bir sütun genellikle, tüm grupların ve hizmetlerin, uzun süreli olmayan veya düzensiz kuvvetler için verimli bir örgütlenme sınıfını kapsayacak şekilde birinci seviyede yer aldığı birliklerden oluşur.

Muaf sütun

Bağımsız veya izole kolon, bir işin ana yapım sisteminden ayrılan kolon sınıfından oluşur. Bu şekilde bilinir çünkü binanın herhangi bir dikey objesinden muaftır.

Ekli sütun

Duvarlara veya başka bir nesneye tutturulmuş sütundan oluşur. bina. Yapısal işlevleri ve ayrıca dekoratif işlevleri yerine getirir.

Sırılsıklam columna

Bu tür bir sütun, bir duvara veya yapının başka herhangi bir alanına gömülmüş gibi görünen sütundan oluşur. Ekli sütun gibi diğer sütun türlerinin aksine, gömülü sütun genellikle grup binalarına eklenir ve özel olarak yapısal işlevleri yerine getirir.

Excel sütunu

Uygulama içindeki sütun Excel, çalışma sayfasının üstünden altına dikey olarak düzenlenmiş bir grup hücreden oluşur. Sütunlar, sayfanın üst kısmına yerleştirilen bir harfle tanınır.

Korkuluklu sütun

Bu tip kolon, korkuluk gibi görünen şaftlı olandır.

Güzergahında farklı kalınlıklar bulunan figürü, dekoratif amaçlı minik objeler de içerebilir. Bu bir parçası Rönesansve 16. yüzyılın İspanyol mimarisi.

Omurga

Omurga, başta insanlar olmak üzere birçok canlının vücudundaki en önemli yapılardan biridir.

Vücudun bu bölgesi birkaç bileşenden oluşur ve uzun bir görünüme sahiptir ve bazı bölgelerde hafif kavislidir.

Vücudun arka kısmında bulunur ve vücudun geri kalanını destekleme işlevine sahiptir. iskeletnörolojik aparatın vücudun hareketliliği ile ilgili olarak ihtiyaç duyduğu bilgileri depolamaktan sorumlu olmanın yanı sıra.

Sütun sıkışmış

Kuşaklı sütun, rustik ve oyma taşlardan yapılmış bir şaftı olan sütundur. Aynı şekilde modele ve elde etmek istediğiniz dekorasyona bağlı olarak aynı malzemeden, az çok küçük olan silindirler bilinmektedir.

Solomonik sütun

Spiral görünümlü bir şafttan oluşur. Diğer sütun türlerinden farklı olarak, bu sütunun tek bir silindiri vardır ve spiral, taban ile aynı eksene yerleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.