▷ Trapezoid türleri [ 2020 ]

trapez Sadece iki benzer tarafı olan alışılmadık bir dörtgeni ifade eden geometrik bir sembolden oluşur. Bunlar taban olarak adlandırılır ve yükseklik denen bir mesafeye bölünür, kenarları kenarların orta noktaları olan bölüm ise ortanca olarak bilinir.

Trapez kelimesi, sirk ortamında, kenarları boyunca iki halatla bağlanan ve havada akrobasi ve dönme hareketlerinin yürütülmesini kolaylaştıran yatay bir çubuğa atıfta bulunmak için de kullanılır. eğlence.

Trapez kullanıcılarına trapez sanatçıları denir ve sirklerdeki en önemli cazibe merkezlerinden biri olarak kabul edilir. Trapez sanatçılarının genellikle iki veya daha fazla yaptığı olağan uygulamalardan biri, trapezde yüksek sallanmak ve ardından yamuklardan birini bırakmak ve karşı uçtan diğerine asılı kalmak için büyük mesafeler atlamaktır.

Yamuk türleri


Yamuk dikdörtgenler

Sağ yamuğun uçlarından biri tabanlarına dik açıdadır, bu, haçları arasında doksan derecelik bir açı olduğu anlamına gelir.

Scalene yamuk

Scalene trapezoidin uçları birbirine benzememe özelliğine sahiptir, tabanları diğer trapezoid tiplerindekine benzer, ancak kenarları farklı ölçülere sahiptir. İç açıları da farklı ölçülere sahiptir.

İkizkenar yamuk

Bu tür yamukta, benzer olmayan uçların benzer bir ölçüsü vardır. Birbirine eşit iki keskin ve iki kör iç açıya sahiptir. Köşegen olanlar benzer uzunluktadır ve zıt açılar tamamlayıcıdır.

Trapezius (kas)

Trapezius, sırtın temel kaslarından birinden oluşur ve kürek kemiğini hareket ettirip stabilize etmekten ve kafayı genişletmekten sorumludur. Bu kas, yamuk görünümünden dolayı bu adı almıştır. Sırtın üst kısmını ve boynun arka kısmını saran geniş, çok ince, düz ve yüzeysel bir kastan oluşur.

Temel rolü, omuzların duruşunu korumak ve çok fazla ağırlık yüklendiğinde yer vermemesidir, bu nedenle söz konusu kas, başın üstünde veya altında olmasına bakılmaksızın, kollar üzerinde çok fazla yük desteklendiğinde çok çalışır.

Trapezius (kemik)

İnsan elinde bulunan bir kemik parçasını ifade eder. Genellikle bilek olarak bilinen segmentteki karpusa aittir. Başparmağın ilk kemik parçası ile distal olarak ve skafoid kemiğe yakın olarak yapılandırılmıştır. Trapezoid kemiğin ve ikinci metakarpal kemiğin bir parçasıdır.

Trapez (sirk)

Genellikle pamuktan yapılmış, iki halatla uçlarından asılan metalik bir parçadır. Yapısı, iplerle akrobasi yapmanın yanı sıra hareketini de kolaylaştırır.

Bu enstrümanda, uygulayıcı, aletin mümkün olduğu kadar sabit tutulurken kişi tarafından yapılan sallamalar dışında, farklı kaçışlar ve hareketler yapılır.

Trapez üzerinde hareketleri gerçekleştiren kişi trapez sanatçısı olarak bilinir.

Sabit yamuk

Sabit tip trapezde hareketler daha estetik, daha yavaş, tek tek veya ikili olarak gerçekleştirilebilir. Sirklerde bulunabilen en yaygın trapez olarak kabul edilir.

Uçan trapez

Volan tipi trapez, trapez sanatçısı tarafından yapılan hareketlere izin vermek için iç çubuğa uzanan iki harici karşı ağırlığa sahip özel bir araçtır.

Kore trapezi

Bu tür trapezde enstrüman arasındaki hareketler bir veya iki akrobatın itilmesiyle gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.