▷ Tümör türleri [ 2020 ]

Bir tümör vücutta gelişen anormal bir kitledir. Bunlar katı veya sıvı dolu olabilir ve daha iyi kanser olarak bilinen iyi huylu veya kötü huylu tümörler olarak sınıflandırılır.

Tümörler vücutta kontrolsüz bir şekilde çoğalan hücre bölünmeleriyle üretilir ve bunların ortaya çıkmasına neden olur.

Tümör türleri


İyi huylu tümörler

Vücudun yalnızca bir bölgesinde büyürler ve genellikle yavaş gelişirler. Bunlar değil kanserojen ancak aşırı hormon geliştirebilirler. Bunlar:

Deride, daha çok yüz ve boyunda veya iç organlarda oluşan kan damarlarının birikmesinin ürünleridir.

Bunlar genellikle bebeklerde görülür ve bir görünüme sahip olmaları ile karakterize edilir. çilek kırmızı rengi için.

Hemanjiyomlar olabilir kılcal damar, cildin dış tabakasında görünen; ve kavernöz Derinin en derin katmanında görülürler.

Glandüler epitel dokusunun özelliğidir ve genellikle prostat veya tiroid. Epitel dokusuna atıfta bulunduğunda vücuttaki diğer organizmalar arasında organları, bezleri koruyan zardır.

İyi huylu tümörler ailesine ait olmasına rağmen, gereksiz hormon üretimi nedeniyle sonuçları olabilir.

Bu tip tümör, sırayla yağ dokusunu oluşturan yani lipitleri depolayan yağ hücrelerinden oluşur.

Deri altında bulunan yuvarlak ve şişkin şekilleriyle oldukça karakteristiktirler. Genellikle boyun, omuz ve sırt gibi vücut bölgelerinde görülürler ve 40 yaşın üzerindeki kişilerde baskındır.

Fibröz dokuda, çoğunlukla rahimdeki kadınları etkileyen, diğerlerinin yanı sıra kanamaya, rahatsızlığa, pelviste ağrıya neden olan büyüyen kitlelerdir. Birkaç vakada fibroidler kanserojen hale gelebilir.

İki çeşit fibroma bilinmektedir:

  • Sert fibroma, birçok lif ve az hücreden oluşur.
  • Yumuşak fibroma, çok sayıda hücre ve daha az fibroid dokusu içerir. Çoğunlukla koltuk altı, kasık, göz kapakları ve boyunda yerleşebilirler.

Kötü huylu tümörler veya kanser

Vücudun bir bölgesinde büyürler ve diğer bölgelere yayılarak daha fazla tümöre neden olurlar, genellikle daha hızlı gelişirler. Bunlar:

Beyin tümörlerini tanımlamak için kullanılan bir isimdir (meduloblastoma)gözün retinasındaki tümörler (retinoblastoma), kemik kanseri (osteoblastoma), sinir dokusunun geliştirdiği çocuklarda yansıyan kanserli tümörler (nöroplazma).

Genellikle çocukluk döneminde gelişen embriyonik doku veya olgunlaşmamış hücrelerin karakteristiğidir.

Diğerlerinin yanı sıra bağ dokularında yani kemiklerde, sinirlerde, kan damarlarında, kıkırdakta gelişmesi ile karakterize edilen bir kanser türüdür.

Kemik ve yumuşak doku sarkomları bu hastalığın iki ana türüdür. Kemik dokusu sarkomları, kemik dokularını tahrip eden şeydir ve yumuşak sarkomlar, diğerlerinin yanı sıra kaslardan, tendonlardan kaynaklanan kanser türüdür.

Deride ve organları örten dokularda gelişir. Epitel yapılardan gelirler ve genellikle göğüslerde, midede, rahim ağzında, akciğerlerde, kolon, prostat, karaciğer ve pankreasta görülürler.

Germ hücre tümörü

Germ hücrelerinde gelişirler (üreme hücrelerinin oluşturulmasından sorumlu olanlar)bir heterojen oluşturan. Genellikle yumurtalıklarda ve testislerde görünseler de göğüs, karın ve hatta beyinde de görülürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.