2 Pac Mutfak Dolabı Kaplaması nedir?

Tasarımcı veya dolap üreticisi, sanki herkes neden bahsettiğini tam olarak biliyormuş gibi “2 pac” diyecektir. Cehaletinizden utanmayın. 2 pac bitiş uygulayan profesyoneller dışında neredeyse hiç kimse bunun ne olduğunu bilmiyor. Fazla teknik olmadan, bu makale size şu konularda daha iyi bir fikir vermenize yardımcı olacaktır:

alternatif

Daha fazla oku: Düz paket bir mutfağın maliyeti nedir?

2 Pac mutfak dolabı kaplaması nedir?

2 pac veya 2 pak, 2 paketin kısaltmasıdır. “İki paket ne?” sen sor. Burası biraz karmaşıklaştığı yer.

Çoğu boya ve şeffaf yüzey solvent bazlıdır. Çözücüler veya incelticiler, son katın püskürtme ekipmanı ile uygulanmasını sağlar. Buharlaştıklarında, yüzey sertleşir ve yüzeye yapışır. 2 paket bitişi farklı çalışır. 2 paketli bir kaplama iki kaptan (paket) oluşur:

 • Bir paket akrilik boya ve melaminden oluşan bir reçine içerir
 • Diğer paket sertleştirici, poliizosiyanat reçinedir

İki paket birbirine karıştırıldığında, karışımın sertleşmesine neden olan kimyasal bir reaksiyon meydana gelir. Karışımda yalnızca az miktarda çözücü bulunduğundan, buharlaşmayla neredeyse hiçbir şey kaybolmaz ve sonuç daha kalın, daha sert bir yüzeydir. Bu, yüzeyi mutfak dolabı yüzeyleri için son derece dayanıklı hale getirir. 2 pac’in dezavantajlarının tümü, finişi uygulama sürecindedir:

 • 2 pac yavaş kurur, bu nedenle tozsuz ortamda uygulanmalıdır.
 • Isı, kurutma sürecini hızlandırır, bu nedenle sıcaklık kontrollü bir ortam idealdir.
 • Sertleştirici, toksik bir kimyasal olan izosiyanat içerir. 2 pac cila uygulayan kişi, özel bir solunum cihazı takmalı ve güvenle uygulamak için havalandırmalı bir püskürtme kabininde çalışmalıdır.

2 pac cilalar kuruduktan sonra güvenlidir, ancak bunları uygulamak uzmanlık ve pahalı bir püskürtme kabini ve ekipman gerektirir. Bu nedenle 2 pac yüzeyler diğerlerinden daha pahalıdır.

alternatif

Daha fazla oku: Mutfak tadilatının maliyeti nedir?

Mutfağınız için 2 Pac finiş seçimi

2 pac boya orijinal olarak otomotiv endüstrisi için tasarlanmıştı ve halen otomobilleri yeniden boyamak ve onarmak için kullanılıyor.

2 pac mutfak dolabı üreticileri tarafından benimsendiğinde, bunun nedeni mutfak tasarımcılarının yeni cilalanmış bir arabada bulduğunuz gibi ışıltılı bir yüzey istemesiydi. Başlangıçta talep büyük ölçüde parlak beyaz ve parlak siyah dolap kapakları, çekmece cepheleri ve açıkta kalan panellerdi. Parlak siyah ve beyaz hala popüler seçenekler olsa da, hiçbir şekilde tek seçeneğiniz değildir.

Günümüzde çoğu 2 pac dolap kapısı, kapılar, çekmece cepheleri, paneller ve diğer açık yüzeylerin yapımında ve bitirilmesinde uzmanlaşmış şirketler tarafından yapılmaktadır. Standart kapı profilleri, renkler ve parlaklık seviyeleri yelpazesi sunarlar veya renkleri spesifikasyonlara göre karıştırabilirler. Bir mutfak tasarımcısı kapı profilinizi ve renginizi seçmenize yardımcı olabilir, ancak bir parlaklık seviyesi önermeden önce muhtemelen yaşam tarzınız hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek isteyecektir. Çoğu durumda, aralarından seçim yapabileceğiniz üç tane olur:

 1. Dokulu bir yüzey, küçük çocuklu bir aile için ideal olabilir çünkü düşük parlaklık, dokulu yüzey çizikleri ve izleri gizler.
 2. Pürüzsüz bir yüzey tercih ederseniz, saten şık görünecek kadar parlaktır, ancak çizildiğinde veya işaretlendiğinde affedici olur.
 3. Parlak bir kapının parlak yüzeyi çarpıcı görünüyor, ancak yüzeyde parmak izleri, su damlaları ve çizikler göze çarpıyor.

Zamanla mutfağınızın renk düzenini yenilemek ve değiştirmek isteyebilirsiniz. Melamin, laminat veya vinil mutfak kapılarının aksine, 2 pac ile kaplanmış kapıları değiştirmeniz gerekmez. Bazı sprey boyama uzmanları, 2 pac kapının yeniden boyanmasında uzmanlaşmıştır. Bu, mutfağınızı yenilediğinizde size binlerce dolar tasarruf sağlayabilir ve yenilenen kapılarınız yeni kadar güzel görünecektir.

alternatif

2 pac mutfak dolabının maliyeti nedir?

2 pac kaplamalı özel mutfak dolapları istiyorsanız, ayrıcalık için para ödemeyi bekleyin. Bir IKEA versiyonu gibi, düz paket dolaplardan çok daha pahalıdırlar, ancak mutfağınızı ihtiyaçlarınıza göre tasarlama seçeneğiniz olacaktır. Mutfak dolabınız için ne ödemeyi beklemeniz gerektiği konusunda, bunlar ortalama büyüklükte bir mutfağınız olduğunu varsayarak bazı temel maliyetlerdir:

 • Düz paket mutfak dolabı için 2.800 $
 • Melamin cepheler kullanan bütçe mutfak dolabı için 4,300 ABD doları
 • Poliüretan kullanılan orta sınıf bir mutfak için 6.600 ABD doları
 • Orta sınıf özel 2pac mutfak dolabı için 10.200 ABD doları
 • Yüksek özel ahşap veya 2pac mutfak dolabı için 15.200 $ +

alternatif

Mutfağınızı tasarlama

Verimli ve pratik bir mutfak, mutfak tasarımınızı doğru yapmakla ilgilidir. İşlevsel bir mutfak, birbirine kolayca erişilebilecek bir üçgenin etrafında (lavabo, ocak ve buzdolabı) bulunur. Çok küçükse mutfağınız sıkışık, çok aralıklı hissedecek ve sonunda çok fazla yürümeye başlayacaksınız. Ayrıca, düzenli ve dağınıklıktan arındırılmış bu temel unsurları dahil etmeye çalışın:

 • Genel depolama için alt dolaplar
 • Tencere ve tavalar için derin çekmece üniteleri
 • Züccaciye ve tabak takımları için uygun katlanır kapılı duvar dolapları
 • Tüm mısır gevreğiniz, teneke kutular, makarnalar ve daha fazlası için kilerde yürüyüş
 • Bu değerli alandan en iyi şekilde yararlanan akıllı köşe üniteleri

Ayrıca bir tasarıma veya stile de karar vermeniz gerekecek. Seçebileceğiniz sayısız stil var – minimalist, modern, Fransız ülkesi, Toskana, art deco, rustik çiftlik evi – hepsi sahip olmak istediğiniz kişiliğe bağlı. Ayrıca, alanınız için en iyi yerleşime karar vermeniz gerekir. U biçimli, L biçimli ve kadırga mutfaklar en yaygın olanıdır. Alanınıza bağlı olarak, bir düzen ile sınırlandırılabilirsiniz.

Bir mutfak marangozu işe almak

Ticaret yapanları işe alma zamanı geldiğinde, işiniz için doğru olduklarından emin olun. Sorulacak bazı sorular şunları içerir:

 • Ehliyetlisin
 • Evimde çalışmak için sigortalı mısınız?
 • Yazılı bir teklif verebilir misiniz?
 • Takip edebileceğim referanslarınız var mı?
 • Çalışmanızın örneklerini görebilir miyim?

2 pac mutfak dolabı fiyat teklifi almak

2 pac mutfak dolabınızın maliyetini öğrenmenin en iyi yolu, yerel mutfak dolabı üreticilerinden fiyat teklifi almaktır. Bu size şu anda piyasa oranlarının ne olduğuna dair bir fikir verecektir.

Gerçekten karşılaştırmalı teklifler aldığınızdan emin olmak için, önce tercih ettiğiniz tezgah üstü ve kapı önü malzemelerini seçin ve aynı mutfak tasarımı ve malzemeleri için fiyat teklifi alın. En düşük teklifi seçmeden önce, inşaat kalitesi hakkında daha fazla bilgi edinin. Daha kaliteli dolaplar, donanımlar ve diğer donanımlar mutfağınızın kullanımını daha zevkli hale getirecek ve daha uzun süre dayanacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz: Mutfak yenileme kontrol listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.