2020 Klima satın alma rehberi | Hangi klima en iyisidir?

Sıcaklıklar yükselmeye başladığında, bir klimadan daha değerli ve takdir edilen hiçbir şey yoktur, özellikle yaz sıcağı dalgaları daha yaygın ve yaygın hale gelirken.

Aslında, 2016 İklim Durumu raporu, Avustralya’nın ikliminin 1910’da ulusal kayıtların başlamasından bu yana ısındığını ve o zamandan bu yana ortalama yüzey hava sıcaklığının yaklaşık 1.0 ° C arttığını belirtiyor.

Aşağıdakiler hakkında bilgi edinmek için bu klimalar Satın Alma Kılavuzunu okuyun:

Kadin, okuma kitabı

Klima türleri

Sizin için hangi tip air con’un doğru olduğunu bilmeniz mi gerekiyor? Bunlar, yaklaşık maliyetlerle birlikte seçmeniz gereken 3 ana klima türüdür:

Split sistem klima

Bölünmüş Tip Klima

Split sistemler dünya çapında en yaygın klima türüdür ve iki elemandan oluşur – odanıza hava üfleyen bir iç baş ünitesi ve bir dış kompresör ünitesi ve borularla bağlanan bir iç ünite. Bölünmüş sistemle bir veya iki odayı soğutmayı bekleyin veya bir dış ünitenin iki veya daha fazla iç üniteye yönlendirdiği çoklu bölme sistemi tercih edin.
Tipik fiyat aralığı: 2.5kw – 3.5kw sistem için 600 $ ila 9kw-9.9kw invertör sistemi için 750 $

Artıları: nispeten uygun maliyetli ve kurulumu kolay

Eksileri: tek bir odayı soğutmakla sınırlı

Kanallı klima

Kanallı Air Con

Büyük bir eviniz varsa kanallı bir sistem sizin için en iyi seçenektir. Herhangi bir sayıda odadaki çıkışları olan bir kanal sistemi veya boru tesisatı ile evinizin yapısına entegre edilir. Sıcaklık ve hangi bölgeyi soğutmak / ısıtmak istediğinizi ayarlayan bir panel aracılığıyla kontrol edersiniz.

Tipik fiyat aralığı: Üç yatak odalı tek katlı bir ev için bir sistem için 6.000 $ ‘dan, 4 yatak odalı 2 katlı büyük bir ev için 11.000 $’ a kadar.
Artıları: bütün bir evi soğutabilir veya ısıtabilir

Eksileri: kurulumu pahalı

Daha fazla bilgi edin: Kanallı klimanın maliyeti nedir?

Taşınabilir klima

Taşınabilir Air Con

Taşınabilir bir ünite esnektir – hareket ettirilebilir – ve küçük bir odayı soğutmak için mükemmel derecede yeterlidir. Sistemin ürettiği ısıyı dışarıya aktarabilmek için pencereyi bir pencereye yakın tutmanız gerektiğini unutmayın. Taşınabilir bir ünite, kiralıyorsanız veya mülkünüze başka tipte klima kuramıyorsanız tek seçeneğiniz olabilir.

Tipik fiyat aralığı: 3.5kW sistem için 449 $ ‘dan

Artıları: ucuz, taşınabilir

Eksileri: geniş alanları soğutmada o kadar etkili değil

İnverter klimalara karşı ters çevrim

Ters çevrimli ve inverter klimalarla da karşılaşabilirsiniz. Ters çevrim, bir klimanın hem ısıtmasına hem de soğutmasına izin veren bir teknolojidir. Kış aylarında ısıtmaya ihtiyacınız varsa bu harika.

Bir inverter klima, durmadan ve başlatmadan sabit bir hava akışı sağlayabilir. Bu onları daha sessiz ve çalıştırmaları daha ucuz hale getirir, ancak satın almaları da standart bir üniteye göre daha pahalıdır.

Daha fazla bilgi edin: Ters çevrimli klimanın maliyeti nedir?

Adam, ile, tablet

Klima özellikleri: ne aranmalı

Air con’nuz için alışveriş yapma zamanı geldiğinde, istediğiniz özellikleri düşünmek için zaman ayırın. Bunlar şunları içerebilir:

 • Klima cihazındaki yıldız derecelendirme sistemiyle gösterilen enerji verimliliği, uzun vadede tasarruf etmenize yardımcı olabilir – bu nedenle daha fazla yıldız içeren modelleri arayın

 • Fan hızları, daha fazla modla daha iyi hava akışı miktarını kontrol etmenizi sağlar

 • Filtreler oldukça standarttır ve dumanı, mikropları ve diğer havadaki alerjenleri temizlerken, diğer modellerde evinizdeki havayı temizlemek için hava iyonlaştırıcıları olabilir.

 • Ayağa kalkmadan ayarları değiştirmek istiyorsanız uzaktan kumanda harikadır

 • Zamanlayıcılar, sisteminizin ne zaman açılıp kapanacağını otomatik olarak kontrol etmenizi sağlar

 • Birçok kanallı sistemin sahip olduğu bir özellik olan bölge kontrolü, evinizin hangi bölümlerinin soğutulacağını ve bu olduğunda seçim yapmanıza olanak sağlar.

 • Akıllı ev entegrasyonu, kanallı sistemlerde aranacak başka bir özelliktir. Bu, aydınlatma ve güvenlik sisteminiz gibi diğer öğelerin yanı sıra bir uygulama aracılığıyla kontrol etmenizi sağlar.

 • Hareket sensörleri odada kimse yokken ekonomi moduna geçebilir ve hatta kapanabilir

Air Con satın alan kadın

Doğru boyutta klima satın almak

Evinizi uygun maliyetli bir şekilde soğutacak veya ısıtacaksanız, kilovat cinsinden verimi ile gösterilen doğru kapasiteli klimayı almak çok önemlidir. Yeterince güçlü olmayan ve evinizi düzgün bir şekilde soğutamayacak bir sistem satın alın. Çok güçlü bir ünite kurun ve gücü gereksiz yere kullanacaktır.

Hangi büyüklükte bir klimaya ihtiyacınız olduğunu bilmek ve bir klima seçerken metrekare olarak taban alanını ve kaplanmasını istediğiniz oda sayısını göz önünde bulundurun. Çok katlı bir eviniz varsa, farklı bölgeler için bir dizi üniteye ihtiyacınız olabilir, bu da toplam maliyeti artıracaktır. Tavanlarınızın yüksekliği de bir faktör olabilir – bu nedenle, yüksek tavanlarınız varsa, ünitenizin rahat bir sıcaklığı korumak için yeterli soğuk hava üretmesi gerekecektir. Evinizdeki pencere sayısı da önemli bir ısı kaybı kaynağı olduğu için bir faktör olabilir.

Evinizin metrekaresi başına yaklaşık 1-1,5 kilovata ihtiyacınız olduğuna güvenmelisiniz. Ters çevrimli klimalar iki kilowatt değerleriyle etiketlenir. Biri soğutma, diğeri ısıtma içindir. Eviniz için hangi büyüklükte olacağınıza karar verirken bu sayıların her ikisini de göz önünde bulundurun.

Bir kılavuz olarak, evinizdeki belirli odalar veya alanlar için eşleştirmeniz gereken kapasite klimasıdır:

 • 15 metrekareye kadar bir alan için 2.6kW sistem

 • 30 metrekareye kadar bir alan için 3,5kW sistem

 • 45 metrekareye kadar bir alan için 6kW sistem

 • 70 metrekareye kadar alan için 9kW sistem

Çevrimiçi bir hesap makinesi veya profesyonel bir yükleyici, ihtiyacınız olan boyutu belirlemenize veya alanınız için en iyi birimi önermenize yardımcı olabilir. Şüphe duyduğunuzda, bu konuda sizden daha fazlasını bilen birine güvenin.

Adam Ayarlama Sıcaklığı

Klimanın maliyeti nedir?

Aklınızda bir bütçeniz varsa, bir dizi farklı klima için ödemeyi beklediğiniz şey budur – hangi kapasite sistemine ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerektiğini hatırlayarak.

Taşınabilir bir klima için şunları ödemeyi bekleyin:

Duvara asılı split tip klima sistemi için şunları ödemeyi bekleyin:

 • 2.5kw – 3.5kw invertör sistemi için 600 $

 • 5kw – 6kw invertör sistemi için 650 $

 • 7kw – 8kw invertör sistemi için 700 $

 • 9kw – 9.9kw invertör sistemi için 750 $

Kanallı bir klima sistemi için şunları ödemeyi bekleyin:

 • 7.1kw kanallı split klima için 4.400 ABD doları (tedarik ve kurulum)

 • 6 noktaya monte edilmiş 8.0kw kanallı ters çevrimli klima ünitesi için 5.400 $

 • 14kw kanallı inverter split klima için 7.000 $ (tedarik ve kurulum)

Air Con Manuel Kurulum

Klima kurulumumun maliyetini neler etkiler?

Bir yükleyicinin işiniz için sunduklarını etkileyecek birkaç faktör vardır. klima fiyatları tarafından belirlenir. Dikkate alınacak diğer faktörler şunları içerir:

 • Seçtiğiniz marka,

 • Modelin enerji derecesi

 • Seçtiğiniz beden ölçüsü sistemi

 • Evinizin boyutu ve düzeni

 • Gerekli kablo, boru ve kanal miktarı

 • Evinizin farklı bölümlerine imar yapmayı tercih ederseniz

 • Evinizin inşa edildiği şey (tuğla veya fırıldak)

 • Tavan boşluğunuz varsa

 • Kurulum ne kadar zor

Genel olarak konuşursak, ne kadar çok birim veya bölge eklerseniz, projeniz o kadar pahalı hale gelir.

Basit bir bölünmüş sistemin kurulması bir gün sürerken, daha karmaşık bir kanallı sistemin iki veya daha fazla gün sürebileceğini bekleyin. Bir bölünmüş sistem kliması için kurulum dahil 840 ila 2840 ABD Doları arasında herhangi bir yere ödeme yapacaksınız, kanallı bir sistem ise 6000 ABD Dolarından fazla mal olacak.

Air Con Tamir Eden Adam

Klimanızı kim kurabilir?

İyi soru. Yalnızca kayıtlı ve lisanslı yükleniciler yasal olarak klimaları kurabilir ve / veya onarabilir.

Neden? Çünkü klimaların içinde ozon tabakası için tehlikeli olan soğutucu gazlar vardır ve bunları idare etmek için özel eğitime ihtiyacınız vardır. Klima kurulumu aynı zamanda elektriği ve onu ana şebekeye bağlamak için bir elektrikçinin hizmetlerini içerir.

Montajcıların kayıtları ulusal olarak Avustralya Soğutma Konseyi (ARC) tarafından kontrol edilir – burada teknisyenlerin ya tam bir Soğutma ve Klima lisansına ya da yalnızca split sistem klimaları kurmalarına izin veren sınırlı bir lisansa sahip olmaları gerekir. Tesisatçılar ayrıca kendi eyaletlerinden alınmış ve tipik olarak NSW’deki Adil Ticaret veya Energy Safe Victoria gibi kuruluşlar tarafından verilen bir lisansa sahip olmalıdır.

Klima bakımı ve servisi

Klimanızın optimum verimlilikte çalışmasını istiyorsanız, periyodik olarak bakıma ihtiyacı vardır. Dikkat edilmesi gereken unsurlar şunları içerir:

 • Zamanla toz, partikül ve döküntülerle tıkanabileceklerinden filtrelerin temizlenmesi gerekir

 • Dış ünitenizdeki kanatçıklar ve bobinlerin, özellikle yapraklar ve böcekler gibi birikebilecek kalıntılardan temizlenmesi gerekir.

 • Evde nem oluşumunu önlemek için drenajların temizlenmesi gerekir, bu da iç mekanlarda küflenmeye neden olabilir.

Daha fazla bilgi edin: Klima kurulumunun maliyeti nedir?

Adam Temizleme Air Con

Yerel bir klima uzmanı işe almak

Birini işe almadan önce, onlara şu soruları sormak için zaman ayırın:

 • ARC’ye kayıtlı ve işim için lisanslı mısınız?

 • Evimde çalışmak için sigortalı mısınız?

 • Bana referans verebilir misiniz?

 • Yazılı bir teklif verebilir misiniz?

 • İşime ne zaman başlayabilirsin?

Bu, işinizi yürütmek için gerekli evrak işlerine ve deneyime sahip olmalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca, işi size uygun gerçekçi bir zaman diliminde yapıp yapamayacaklarını netleştirmeye yardımcı olur.

Klima kurulumu için fiyat teklifi almak

Klima işinizin maliyetini bulmanın en iyi yolu, yerel klima montajcılarından fiyat teklifi almaktır. Bu size şu anda piyasa oranlarının ne olduğuna dair bir fikir verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.