2021’de akıllı telefon kameralarından ne beklenir?

Okyanus 1'e karşı Google Pixel 5 kamera

Kredi: David Imel / Android Kurumu

Kameralı telefonlar, son birkaç yılda büyük adımlar attı. Orta sınıf telefonlar bile artık 4K kayıt ve gece modları sunuyor. Amiral gemisi segmentine bakıldığında, 108MP kamera, 8K kayıt ve hatta penta-lens kamera kurulumlarını kullanan cihazlarda daha da fazla gelişme var.

Akıllı telefon üreticilerinin gelecek yıl meseleleri nasıl iyileştirebileceğini hayal etmek zor olabilir, ancak 2021’de kameralardan ne bekleyeceğimiz konusunda iyi bir fikrimiz var.

Ayrıca bakınız: 2020 akıllı telefon mega çatışması – test edilen en iyi kameralı telefonlar

Daha fazla 8K videosu

LG V60 8K kayıt

Kredi: Hadlee Simons / Android Kurumu

2020, akıllı telefonlarda 8K video kaydının uygun şekilde piyasaya sürüldüğünü gördü. Elbette, 8K TV’lerin ve monitörlerin fiyatı nedeniyle 8K henüz genel tüketim için tam olarak hazır değil, ancak bu Samsung, LG ve Xiaomi’yi desteklemekten alıkoymadı.

Bahsi geçen markaların ilk 8K çabalarını geliştirmesiyle bu trendin 2021’de de devam etmesini bekliyoruz. Birkaç markanın daha büyük çoğunluğa sıçradığını görmek bizi şaşırtmaz. Öne çıkan 8K süreleri arasında Apple, Google, Motorola, OnePlus ve Sony bulunuyor – ancak bu markalardan bazılarının 2022’ye veya daha sonrasına kadar bekleyebileceğini tahmin ediyoruz.

İlişkili: Belki henüz 8K video kaydı heyecanını satın almayın

Tarih ayrıca bize sonunda 8K / 60fps video kaydı ve 8K HDR yetenekleri beklememiz gerektiğini söylüyor. Ancak 2021’in bu eklemeler için çok erken olabileceğini düşünüyoruz. Sonuçta, 4K kayıt 2013’te piyasaya sürüldü, ancak 4K HDR kayıt ve 4K / 60fps desteğinin telefonlara çarpması en az dört yıl sürdü. Ayrıca, yeni duyurulan Snapdragon 888, 8K / 60fps kaydı desteklemiyor.

Yüksek çözünürlüklü kameraları kullanan daha fazla marka

Xiaomi Mi 10 Pro 108MP makro

8K kayıt, 33 MP veya daha yüksek çözünürlüğe sahip bir kamera gerektirir, tıpkı 4K kaydın 8 MP + sensör gerektirmesi gibi. Bu nedenle, daha fazla üretici 8K kaydı benimserse, 33MP + kamera sensörlerini de benimsemeleri gerekir.

Apple, Google ve Sony’nin beğenileri 8K’dan yoksundur ve 12MP ana kameralara bağlıdır. 2021 veya 2022’de 8K isterlerse ultra yüksek çözünürlüklü bir kamera sunmaları gerekir. Bu markalar, 12 MP ana kameralarını tamamen 33 MP + atıcıların lehine kullanmayı tercih edebilirler. Veya Samsung’un yaptığını yapabilirler: 8K için daha yüksek çözünürlüklü ikincil sensör ve gelişmiş hibrit yakınlaştırma eklerken 12 MP kameralarını koruyun.

Fotoğrafçılıkla ilgili daha fazla bilgi: Anında sonuç vermesi garantili 5 akıllı telefon fotoğrafçılığı ipucu

Daha fazla markanın yüksek çözünürlüklü kameraları benimseme olasılığının yanı sıra, üreticilerin tam çözünürlükte görüntü yakalamayı iyileştirmeleri için de arıyoruz. Çok çerçeveli işleme, bu konuda daha iyi sonuçlar elde etmek için denenmiş ve test edilmiş yöntemlerden biridir. Daha az gürültü, daha iyi parlaklık ve HDR sunar.

Bununla birlikte, çok çerçeveli görüntü işleme, söz konusu bant genişliği nedeniyle genellikle daha düşük çözünürlüklerle sınırlıdır. Örneğin, LG V60, 64MP’de çekim yaparken çoklu kare işleme sunmuyor. Ancak 2020’de Redmi Note 9 Pro Max ve Samsung’un 108MP amiral gemisi telefonları gibi birkaç istisna yaşandı. Daha temiz veya daha canlı bir çekim için çok sayıda ultra yüksek çözünürlüklü çerçeveyi birleştirirler. Bu nedenle, 2021’de tam çözünürlüklü çekimlerini daha iyi hale getiren daha fazla marka arayışındayız.

Arttırmak için 4K video

google pixel 4 xl, 4k video ayarlarını yeniden ziyaret etti

8K tüm öfke, ancak markaların 4K kaydı unutacakları anlamına gelmiyor. OnePlus’ın daha zengin 4K HDR yetenekleri sunduğunu gördük, Asus ve Sony ise telefonlarına 4K 120 fps ağır çekim modu ekledi.

2021’de 4K kayıtta kesinlikle bu tür iyileştirmeler bekliyoruz. Ancak Samsung Semiconductor’dan Jinhyun Kwon daha önce bize 4K 240 fps’nin gelecekte de bir olasılık olabileceğini söylemişti. Bu, yalnızca küçük bir kayıt penceresine sahip olan ve parlak dış mekanlardan başka herhangi bir şeyde genellikle kötü görünebilen 960 fps videodan çok daha pratik bir çözüm olabilir. Ne yazık ki Qualcomm’un yeni Snapdragon 888’i aslında 4K 240fps’yi desteklemiyor, bu yüzden muhtemelen en azından 2022’ye kadar beklememiz gerekecek.

OnePlus Nord ve Pixel 4a 5G’de gördüğümüz gibi, daha orta sınıf telefonlara inmek için 4K / 60fps için kesinlikle nefesimizi tutuyoruz. Bu şekilde, daha uygun fiyatlı telefonlarda daha akıcı video veya daha keskin video arasında seçim yapmanıza gerek kalmaz. Snapdragon’un 700 serisinin yanı sıra, yeni Exynos 1080 yonga seti de bu fiyat segmentinde 4K / 60fps kaydı destekliyor. Bu yüzden umarım Samsung’un yaklaşmakta olan orta sınıf telefonları da 4K / 60fps kapasitesine sahip olacaktır.

Eşzamanlı yakalama bir şey olabilir

LG V40 ThinQ kamera uygulaması deklanşör düğmesi

Qualcomm’un yeni duyurduğu Snapdragon 888, muhtemelen birçok 2021 amiral gemisine güç verecek. Sağladığı daha ilginç özelliklerden biri, üç kameradan eşzamanlı çekimdir. Evet, firma aynı anda üç farklı kameradan 28MP görüntü yakalama yeteneği vaat ediyor. Kameramanlar da zor durumda kalmaz. Aynı teknoloji, üç farklı kameradan aynı anda 4K HDR çekimine de olanak tanır.

KaçırmayınQualcomm, Snapdragon 888’in kamera oyununu nasıl değiştirdiğini açıklıyor

Samsung’un telefonları daha önce ana kameradan ve telefoto kameradan aynı anda enstantane alma yeteneğini lanse ettiğinden, markaların eşzamanlı çekimde bıçaklandığını ilk kez görmüyoruz. Ayrıca LG’nin V40’ının deklanşöre tek bir dokunuşla ana, ultra geniş ve telefoto lenslerden görüntüleri hızlı bir şekilde yakalamak için bir moda sahip olduğunu gördük. Ne yazık ki, telefon arka arkaya fotoğraf çektiği için bu gerçekten eşzamanlı değildi.

Her iki durumda da, üreticilerin 2021’de bu teknolojiden yararlanmasını umuyoruz. Kesinlikle zaman kazandıracak ve oldukça kullanışlı olacak gibi görünüyor.

Bir adım öteye geçmek için renkler

Oppo Find X2 Pro bir fotoğraf ekranı çekiyor

Daha önce çok sayıda telefonun geniş renk gamı ​​görüntüleri, daha iyi HDR ve daha doğru görüntüler sunduğunu gördük, ancak 2021’de bu başka bir odak alanı olacak gibi görünüyor. Apple, özellikle Dolby Vision HDR’nin çekim ve düzenlemesini destekleyerek manşetlere girdi. iPhone 12 serisindeki içerik. Firma, 8 bitten 10 bit renge bir sıçrama ve bu nedenle sonuç olarak 60 kat daha fazla renk iddia etti.

İlişkili: 2019 vs 2020 kameralı telefon çatışması – mobil fotoğrafçılık durgun mu?

Mobil endüstri, Apple’ı bazı şekillerde takip etme eğilimindedir, bu nedenle birkaç Android OEM’in bu çoğunluğa atlaması durumunda şaşırmayız. Ancak Oppo işleri daha da ileri götürüyor. Kısa süre önce Find X3 amiral gemisinin (2021’de çıkacak) 10 bit renkli görüntüleri yakalama, saklama ve görüntüleme olanağı sunacağını duyurdu. Yine de video kaydının 10 bitlik renge sıçrama görüp görmeyeceği belli değil.

Oppo’nun duyurusu, Android’in 2019’da geniş renkli fotoğraflar için destek getirmesiyle kısmen mümkün hale geldi. Qualcomm’un Snapdragon 888’in 10 bit HEIF depolama desteğine sahip olduğunu duyurmasıyla, markaların daha canlı ve doğru fotoğraflar sunması için zemin hazırlandı. dosya boyutunda bir sıçrama olmadan yıl.

Daha fazla amiral gemisi için iki telefoto kamera mı?

Xiaomi Mi Note 10 kameralar

İki telefoto kameralı ilk akıllı telefon, 2019’un sonlarında piyasaya sürülen Mi Note 10’du. O zamandan beri Mi 10 Pro, Vivo X50 Pro ve Pro Plus, Huawei P40 Pro Plus ve Mate 40 Pro Plus’ın beğenisine katıldı.

İki yakınlaştırmalı kameranın arkasındaki düşünce, yakınlaştırma faktörlerinde daha yüksek kaliteli görüntüler sunmaya yardımcı olmasıdır. 2x veya 3x telefoto kameralı akıllı telefonlar bu aralığın ötesinde hibrit yakınlaştırma kullanır, ancak yakınlaştırma yaptıkça görüntü kalitesi bozulur. Bu arada, 5x telefoto kameralı akıllı telefonlar daha kısa bir aralıkta (örneğin 2x ila 3x) hibrit yakınlaştırma kullanır, ancak burada da görüntü kalitesinde düşüş. Her iki durumda da, iki yakınlaştırma odaklı kamera, aralık genelinde daha tutarlı görüntü kalitesi sağlar.

O halde 2021’de daha fazla markanın ikili telefoto kurulumunu benimsediğini görebilir miyiz? En son Samsung Galaxy S21 sızıntıları, Ultra modelin 3x ve 10x telefoto kameralarla ana gruba katıldığını gösteriyor. Ayrıca Huawei, Vivo ve Xiaomi’nin beğenilerinin de bu trendi sürdürmesini bekliyoruz.

Hile yapan 2 MP lensler hiçbir yere gitmez

Üçlü kamerayı gösteren eldeki OnePlus Nord N100

Kredi: Ryan-Thomas Shaw / Android Kurumu

Ne yazık ki, önümüzdeki yıl görmeyi beklediğimiz bir başka trend de, markaların kamera sayısını artırmak için 2MP makro ve / veya derinlik lensleri kullanmaya devam edecek olması. Samsung ve Xiaomi’den Realme ve OnePlus’a kadar, çok sayıda üreticinin bir veya iki 2MP sensör eklediğini gördük, böylece üçlü veya dörtlü kamera kurulumlarına sahip olabildiler.

Muhtemelen bu tembelliğin yüksekliği 2020’nin sonlarında OnePlus, Oppo ve Xiaomi aracılığıyla geldi. OnePlus Nord N100, Oppo A53 ve Poco M3’ün tümü üçlü arka kamera kurulumunun bir parçası olarak iki 2MP kamera sundu. Doğru, ultra geniş bir nişancı bile almadık.

Üreticilerin bu lensleri ana veya ultra geniş kameraları iyileştirmek için terk ettiğini görmek isteriz, ancak bunun bütçe kademesinde olacağını göreceğimizden şüpheliyim. Her halükarda, umarız, birkaç şirketin, güçlendirilmiş ultra geniş sensörler aracılığıyla makro çekimler yapmak için makro lensleri bıraktığını göreceğiz.

Daha fazla ekran içi selfie kamerası

Axon 20 5G Mavi

Kredi: Eric Zeman / Android Kurumu

ZTE Axon 20 5G yenilikçi teknolojiyi sunarken, bu yıl ekran içi selfie kameralı ilk telefonumuzu gördük. Bu, gerçek bir tam ekran deneyimi için selfie kamerasını ekranın altına yerleştirir – çentik, kesme veya açılır kamera gerekmez.

İlişkili: ZTE Axon 20 5G, ekran içi selfie kameralı ilk telefondur

Ekrandaki selfie kameralarına sahip akıllı telefonlar muhtemelen düşük görüntü kalitesinden zarar görebilirken, doğrudan kameranın üzerindeki ekran alanı fark edilir derecede puslu görünebilir. Bununla birlikte, hem Samsung hem de Xiaomi’nin bu teknolojiyi 2021’de sunması bekleniyor, bu yüzden umarım bu engellerin üstesinden geldiler.

Arttırmak için seri çekim (kağıt üzerinde)

Sony Xperia 1 II dışarıda fotoğraf çekiyor

Sony, hızlı, doğru çekim akışı sağlamak için hızlı otomatik odaklama özelliğiyle birlikte Xperia 1 II ve 5 II’nin 12 MP kamerasını kullanan seri çekim teknolojisine odaklanan birkaç akıllı telefon markasından biriydi. Aslında, Sony’nin amiral gemileri 20 fps’lik bir seri çekim modu sunuyor.

Qualcomm, yeni Snapdragon 888 yonga seti ile çok daha fazlasını hedefliyor ve 12 MP çekimler için 120 fps seri çekim modu yetenekleri vaat ediyor. Bu kağıt üzerinde çok saçma ve yeni SoC’de daha hızlı görüntü işlemenin bir kanıtı. Bu özelliği 2021 amiral gemilerinde görmemizin sebebi var, ancak bu garanti olmaktan uzak.

Bununla birlikte, markaların bu hızlı görüntü sinyali işlemcisini genel olarak patlama modlarını iyileştirmek için kullanmasını umuyoruz. 120 fps seri çekim modlarını zorunlu olarak tutmuyoruz, ancak bu beygir gücü çok daha gelişmiş HDR ve gece modu patlamaları sağlamak için kullanılsaydı mutlu olurduk. Örneğin, Pixel 4’ün seri çekim modu, çok daha düşük çözünürlüklü çekimleri (yani 6.2MP) seçer, bu patlamada yalnızca birkaç görüntü HDR çekimleridir.


2021’de Android telefon kameralarından ne görmek istersiniz? Aşağıdaki anketimize katılın veya düşüncelerinizi yorumlarda bırakın!

Lütfen bekle..Anket yükleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.