Açık ve kapalı sulama sistemleri

Çok geniş bir bahçemiz varsa veya sadece bir yol arıyorsak bitkilerimizin sulamasını otomatikleştirmeksulama sistemlerine başvurabiliriz. Bunlar, su tasarrufu yaparken biz evde yokken bile bitkileri sulama avantajına sahiptir.

Sistem iyi kurulursa, su tesisin tabanına doğru miktarda gelir. Çalışmak için evde olmamıza ihtiyaç duymayan sulama sistemleri bile var. Sadece frekansı ayarlayın ve işi halledelim.atlantis sulama sistemleri , atlantis sulama , asb damlama , sulama sistemi projesi , kur sulama sistemleri , ürün sulama sistemleri , lineer sulama , grafik sulama sistemleri , netafim bayi portalı , sulama firmaları,

Esas olarak iç mekan sulama sistemleri, birkaç gün evden çıktığımızda bitkilerin sulanmasını çözmek için yaratılmışlardır.

Sulama sistemleri türleri nelerdir?

Günümüzde çok çeşitli sulama sistemleri vardır. Her biri sulanacak fidanlığın türüne ve genişliğine göre bir avantaj sunar. Seçimimiz buna ve ayırmaya istekli olduğumuz yatırıma bağlı olacaktır.

Sulama sistemleri

Damla sulama sistemi

Damla sulama, bulabildiğimiz en yaygın olanıdır ve her tür plantasyonda kullanılmaktadır. Su çıkışlarını mahsul türüne göre doğru tasarlarsak en çok su tasarrufu sağlayan yöntemlerden biridir.

Bu sistem ile sadece ilgilendiğimiz alanları nemlendirmek mümkündür. yabani otların veya yabani otların çoğalmasından kaçınmak. En büyük dezavantajı, su geçişinin her türlü kir veya cisim tarafından engellenebilmesidir.

Ayrıca yağmur yağmıyorsa veya bitki yağmurda değilse suyun damladığı yerlerde de tuz birikebilir. Bu nedenle, sulamanın tüm bölgelerde eşit olması için temiz bir bakım gerektirir.atlantis sulama sistemleri , atlantis sulama , asb damlama , sulama sistemi projesi , kur sulama sistemleri , ürün sulama sistemleri , lineer sulama , grafik sulama sistemleri , netafim bayi portalı , sulama firmaları,

Bu sistem, dikey bahçeler.

Karık sulama sistemi

Bu sulama sisteminde su, daha önceden tasarlanmış oluklardan veya kanallardan geçerek suyun plantasyon içerisinde dolaşmasını sağlayarak ihtiyacımız olan alanları sulamayı başarır.

Su bitkilerle direkt temas etmediği için hastalıklara yakalanmalarını engeller.

Karık sulama sistemi, aşağıda göreceğimiz sistemlerde olduğu gibi yüksek değerli herhangi bir bileşen almamıza gerek olmadığı için oldukça ekonomiktir. Üretimi çok kolay olduğu için kendimiz bile monte edebiliriz.

Bu sistemle ilgili iyi olan şey, su yapraklara dokunmaz ve sadece kökleriyle çalışır, küçük bahçeler veya meyve bahçeleri için mükemmeldir. Eğimli veya engebeli alanlarda karık sulamanın kullanılması imkansızdır çünkü topraktaki herhangi bir pürüzlülük suyun doğru ilerlemesini engelleyecek veya hareket etmeyi zorlaştıracaktır.

Sulama sistemleri
atlantis sulama sistemleri , atlantis sulama , asb damlama , sulama sistemi projesi , kur sulama sistemleri , ürün sulama sistemleri , lineer sulama , grafik sulama sistemleri , netafim bayi portalı , sulama firmaları,

Çok miktarda su gerektirmesine ek olarak, büyük bir kısmı buharlaşma yoluyla kaybolur. Kanalları iyi durumda tutmak için sürekli çamur içinde olmamız gerektiğinden yapılması gereken iş biraz daha karmaşık. Olmaları gerektiğinden beri herhangi bir engelden arındırılmış.

İç veya dış bahçeniz için ideal sulama sisteminden emin değilseniz, güvendiğiniz bir peyzaj mimarı veya bahçıvana danışın.

Yağmurlama sulama sistemi

Bu sistem, suyu bitki örtüsüne yönlendiren fıskiyelerden oluşur. Toprağa ulaşan sulama yağmura benzer. Bu sistemin bize sağladığı büyük bir avantaj, genellikle her türlü araziye kurulmasının mümkün olmasıdır.

Sistemi kurarken dikkate almamız gereken önemli bir faktör rüzgardır. Alanda 15 km / s’i aşan rüzgarlar olmamalıdır. Bu iklimde en çok dikkat etmemiz gereken mahsul türleri sebzeler veya meyve ağaçları ve organik bahçeler.

Her biri farklı özelliklere sahip ancak aynı ana işleve sahip sabit, hareketli ve hatta kendinden tahrikli sprinklerler bulabiliriz.

Sabit sprinkler

Yeraltında bulunan borulardan oluşurlar. İçlerinde su, yüzeyde görülebilen bazı nozullara ulaşana kadar dolaşır. Bu nozullar suyu yağmur şeklinde dairesel hareketlerle döndürür ve dağıtır.

Memelerin yerini tasarlarken şu hususlar dikkate alınır: suyun ulaştığı daireler tüm yüzeyi kaplar. Genellikle sabit sprinklerler kare veya üçgen şeklinde yerleştirilir.

Daha büyük ve daha küçük damlacıklar üreten nozullar vardır. En küçük olanları kontrol etmek daha zordur çünkü rüzgar onları bölgeden uzaklaştırabilir veya ortam sıcaklığı yüksekse buharlaşabilir. Öte yandan damlalar çok büyükse tarlaya veya araziye zarar verebilir.

Sulama sistemleri
atlantis sulama sistemleri , atlantis sulama , asb damlama , sulama sistemi projesi , kur sulama sistemleri , ürün sulama sistemleri , lineer sulama , grafik sulama sistemleri , netafim bayi portalı , sulama firmaları,

Mobil sprinkler

Sabit sistem gibi suyun nozullara sirkülasyonunu sağlayan yüzeyin altındaki borulardan oluşur. Sabit sprinklerden farkı, bu nozulların manuel olarak hareket ettirilebilmesidir. Sulama ile ilgilendiğimiz alana bağlı olarak.

Genel olarak, bu sprinklerler arazi boyunca hareket eden bir tür mobil arabaya yerleştirilir ve bu şekilde tüm alanı verimli bir şekilde sulamak mümkündür.

Difüzörler

Fıskiyelerin aksine, difüzörler suyu döndürmeden havalandırır. Şunlar için idealdir: küçük bahçeler. Veya fıskiyenin ulaşmadığı alanlar için.

Eksüdasyon hortumu

Çevresi boyunca su sağlayan gözenekli bir hortumdur. Bu sistem aracılığıyla su baskını oluşmaz. Dayanıklı polyester kumaştan üretilmiştir.

İç mekan bitkileri için sulama sistemleri

Bitkileri sulamak rahatlamak için çok etkili bir terapi olsa da tatile gittiğimiz günlerde onlara bakacak birine ihtiyacımız olacak. Bu durumlarda iç ve dış mekanlarda otomatik sulama sistemlerine başvurabiliriz.

Damla sulama sistemlerinin veya fıskiyelerin kullanılması topraktaki besin maddelerinin korunmasına yardımcı olur, çünkü iyi düzenlenirlerse, doğru miktarda su düşer. Aksi takdirde bol su ile sulama yapılırken su akması besinleri beraberinde taşır.

Bilin referans fiyatlar insan gücü.

Pişmiş toprak yığınları

İç mekan bitkilerini sulamaya yarayan modellerden biri pişmiş toprak kazıklar veya sivri uçlardır. Hakkında ekstra dekorasyon sağlayabilen küçük su depoları saksıya koyun ve bitkinin yaşaması için gereken doğru miktarda suyu ekleyin.

Çömleğe gömülen kısmın kılcallığı ile sulama yapılır. Arazi kurudukça bu küçük rezervuarlardan su çekiyor.

sulama sistemleri
atlantis sulama sistemleri , atlantis sulama , asb damlama , sulama sistemi projesi , kur sulama sistemleri , ürün sulama sistemleri , lineer sulama , grafik sulama sistemleri , netafim bayi portalı , sulama firmaları,

Cam küreler

Aynı sulama sistemi cam kürelere sahiptir. Toprak kurudukça tencereye yerleştirilen tüplerin içi boş kısmından suyu emer. Farklı şekillerde gelirler ve potun büyük olması durumunda birkaç tanesi eklenebilir.

Autoriego

Otomatik bir sulama sistemi değil, sürekli bir sulamadır. Bitki kökünün etrafına yerleştirilecek yuvarlak şekilli boru şeklinde bir tanktır. Biraz toprağa batmış halde kalır ve içinden su ilave edilen sadece bir ağız çıkar. Bu sistem bir bitkiyi bir ay sulamak için idealdir..

Bir başka benzer sistem, kendi kendine sulayan kaplardır. İki duvarı olan içte bitki ile birlikte toprak, dışta ise su yer alır. Her iki damarı birbirine bağlayan borular var.

Kapalı damla sulama sistemi

Bu sistem en çok iç ve dış dikey bahçeler için kullanılır. Farklı ortamlarda bulunan saksıları sulamak için kullanmak istersek, genellikle biraz çirkin olur.

Tatile çıksak da bütün bitkileri toplayıp bunu kullanabiliriz. damla sulama sistemi.

Modeller, 20 litreye kadar dahili depoya sahiptir. Hatta bazılarının bitkilere verilecek suyun sıklığını ve miktarını ayarlamak için bir zamanlayıcısı bile var.

Dış mekanlar için otomatik sulama sistemleri

Otomatik sulama sistemi, bir sulama programı programlayıcısına ve su çıkışlı bir boru sistemine sahiptir. Her tüp, bahçenin her bir bölümüne su taşır. Musluğa bazı zamanlayıcılar yerleştirilmiştir.

Gördüğümüz gibi, evde olmasak bile bahçemizi sulandırmamıza yardımcı olan çeşitler var. Sulanacak yüzeye ve mahsul çeşidine göre bir veya daha fazla sulama sistemi seçebiliriz.

Dikkate almamız gereken temel faktör Çevre bakımıbu nedenle, sistemlerden hangisinin izin verdiğini hesaba katmalıyız daha fazla tasarruf veya daha verimli su kullanımıbitkilerin sağlığını etkilemeden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.