Quantcast

Akıllı telefon kameranızda manuel mod nasıl kullanılır

Manuel mod kamera uygulaması.

Fotoğrafçılar, en iyi kameranın yanınızda olan ve çoğu durumda kullanışlı akıllı telefonunuz olacağını savunuyor. El cihazları her zaman harika bir fotoğrafçılık deneyimi sağlamazken, teknolojik gelişmeler onları birçok özel kamera ile neredeyse aynı seviyeye getirdi. Yine de kaliteli bir kameraya sahip olmak işin sadece yarısıdır. En iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenmeniz gerekir ve hiçbir şey manuel modda çekim yapmaktan daha iyi olamaz.

Manuel kontrolleri kullanarak, gerçekten istediğiniz görüntüyü oluşturmak için ayarları değiştirebilirsiniz. Manuel modun sıradan kullanıcılar için korkutucu olabileceğini biliyoruz; özellikle gelişmiş kamera teorisi bilgisi olmayanlar. Gerçek fotoğrafçılık kapsamlı bir konu olsa da, size temel bilgileri öğretebilir ve akıllı telefonunuzla kısa sürede manuel çekim yapmanızı sağlayabiliriz.

Ayrıca: Bunlar şu anda satın alabileceğiniz en iyi kameralı telefonlar

Akıllı telefonlarda manuel mod nasıl kullanılır:


Akıllı telefon kameramın manuel modu var mı?

2019 kamera çatışması

En yeni akıllı telefonların çoğu, kamera uygulamasında bir tür manuel modla birlikte gelir. Süslü olabilirler ve buna profesyonel mod veya bu doğrultuda bir şey diyebilirler. Telefonunuzun manuel çekim özelliklerine sahip olup olmadığını öğrenmek için kamera uygulamasına gidin ve çekim modlarınıza bakın.

En iyi akıllı telefon kameralarından birine sahip olduğu bilinen Pixel 4, manuel mod ile gelmiyor.

Edgar cervantes

Olmazsa korkmayın, çünkü bazı telefonlar manuel kamera modu ile stokta gelmiyor. En iyi akıllı telefon kameralarından birine sahip olduğu bilinen Pixel 5, manuel mod ile gelmiyor. Sizin de yoksa kendinizi dışlanmış hissetmeyin.

İyi haber, Android ile uğraşıyoruz ve her şey mümkün. Kamera uygulamanızın manuel modu yok mu? Git ve Google Play Store’dan bir tane indir.

Manuel modlu kamera uygulamaları.

Manuel modlu favori üçüncü taraf kamera uygulamalarımızdan bazıları şunlardır:

Artık stok fotoğraf makinenizin manuel modunu bulduğunuza veya alternatif bir mod bulduğunuza göre, doğrudan manuel mod çekiminin temellerine geçelim.

Not: Bunun genel bir rehber olduğunu unutmayın. Akıllı telefonunuzu manuel modda tam olarak nasıl çalıştıracağınızı söyleyemeyiz, çünkü cihazlar farklı kamera uygulamalarıyla gelir. Hepsi biraz farklı görünüyor ve çalışıyor – özellikle üçüncü taraf kullanıyorsanız.

Daha: Android için en iyi 15 kamera uygulaması


Manuel mod için pozlama üçgeni

Poz Üçgeni - manuel mod ayarları.

Bir görüntüyü doğru şekilde pozlamak için ne gerektiğini anlayarak başlayalım. Fotoğrafçılıkta pozlama üçgeni, ISO, diyafram açıklığı ve deklanşör hızının birlikte nasıl çalıştığının bir görselleştirmesidir. Her bir öğenin değiştirilmesinin kaliteyi nasıl etkilediğini aklınızda tutarken, bir görüntüyü doğru şekilde ortaya çıkarmak için bu üç öğe arasında bir denge bulmalısınız.

İşleri çok basit tutmak istiyorum, bu yüzden size her faktörün tanımını vereceğiz ve değiştirmenin bir görüntüyü nasıl etkilediğini anlatacağız.

İlişkili: Fotoğraf terimleri açıklandı – ISO, diyafram, enstantane hızı ve daha fazlası

ISO

ISO, kamera sensörleri için hassasiyet derecelendirmelerini standartlaştırmaktan sorumlu “Uluslararası Standardizasyon Örgütü” anlamına gelir. Çekim yaparken, ISO’nun değiştirilmesi, sensörün ışığa ne kadar duyarlı olduğunu belirleyecektir.

Daha düşük bir ISO, sensörü ışığa daha az duyarlı hale getirecektir, bu da diyaframı daha geniş yapmanız ve / veya deklanşör hızını düşürmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Aynı zamanda görüntü daha temiz olacaktır.

ISO’yu artırmak, ışığı daha hızlı yakalamanıza izin vererek deklanşörü hızlandırmanıza veya diyaframı genişletmenize olanak tanır, ancak aynı zamanda daha fazla grenli veya dijital parazitli bir görüntü oluşturur. ISO’yu yükselttikçe görüntünün kalitesi düşer.

Buraya: Fotoğrafta ISO nedir?

Deklanşör hızı

Kamera sistemleri, sensörü kapatan ve ortaya çıkaran bir deklanşöre sahiptir. Deklanşör hızı, sensöre daha fazla ışığın ulaşması için bu deklanşörün açık kalacağı sürenin uzunluğunu belirler.

Daha: Fotoğrafçılıkta enstantane hızı nedir?

Daha hızlı bir deklanşör hızı daha az pozlamaya neden olur ancak görüntüleri daha keskin hale getirir. Benzer şekilde, deklanşör hızını artırmak hareket bulanıklığı yaratabilir, ancak ışığın daha uzun süre içeri girmesine izin vererek daha fazla pozlama sağlar.

Kamera merceği diyafram deklanşörü.  Manuel mod.

Diyafram açıklığı

Kamera sistemleri, ışığın sensöre ulaşmak için içinden geçmesi gereken bir delik olan bir diyaframa sahiptir. Diyafram, bu deliğin ne kadar geniş veya dar olduğunu kontrol eder.

Daha geniş bir diyafram açıklığı pozlamayı artıracaktır. Ayrıca alan derinliğini azaltacak ve arka planı / ön planı bulanıklaştıracaktır. Daha fazla odakta kalmak istiyorsanız, daha dar bir diyafram açıklığı daha iyi olacaktır, ancak ISO veya deklanşör hızını değiştirerek kayıp pozu telafi etmeniz gerekecektir. Bu durumda, daha büyük bir sayı, daha dar bir diyafram açıklığı anlamına gelecektir. Örneğin, f / 1.8, f / 2.8’den daha geniştir.

Ayrıca: Fotoğrafçılıkta açıklık nedir?

Akıllı telefonlarda diyafram açıklığı genellikle kontrol edilemediğinden, bu çoğu kişinin endişelenmesi gerekmeyecek bir şeydir. Tek istisnalar Samsung’tan geliyor. Şirket, f / 1.5 ve f / 2.4 arasında geçiş yapmanızı sağlayan Samsung Galaxy S9 ile “Dual Aperture” u tanıttı. Bu teknolojiyi Samsung Galaxy Note 10 ve S10 serileriyle de kullandılar. Ancak Samsung, Galaxy S20 ile onu terk etti.


Manuel modda Beyaz Dengesi

Manuel modlu kamerada beyaz dengesi ayarları. Beyaz dengesi, muhtemelen temel kamera uygulamalarında bile bulacağınız çok yaygın bir ayardır. Bu ayar, beyaz ışığı temsil eden rengi ayarlar ve böylece diğer tüm renkleri de değiştirir. Bu, daha sıcak ve soğuk çekimlerin yaratıcı kullanımına izin verir. Işık kaynaklarınızın neden olabileceği herhangi bir renk değişikliğini telafi ederken de faydalıdır. İç mekan çekimlerinizin her zaman turuncu göründüğünü fark ettiyseniz, ince ayar yapmak isteyeceğiniz ayardır.

İlişkili: Piyasadaki en ucuz kameralı telefonlar

En temel düzeyde, muhtemelen bulutlu veya güneşli dış mekan çekimlerini ve akkor veya flüoresan ışıklarını telafi etmenize izin veren beyaz dengesi ayarlarını görmüş olacaksınız. Bu temel ayarların üzerinde, bazı uygulamalar tam kelvin (K) renk sıcaklığı ölçeği kullanarak renk düzeltme sunar. Bu, 2000K’da aşırı kırmızı ile 9000K’da gülünç mavi arasında beyaz noktanın daha ince ayarına izin verir.

Beyaz dengesi farklılıkları.  Manuel mod.

Yukarıdan aşağıya Kamera Beyaz Dengesi ayarları: Gölge, Güneş Işığı, Floresan, Otomatik, Akkor.

Bu kararı yakalama zamanında vermek zorunda kalmanın bir alternatifi, bir saniye içinde alacağımız bir RAW görüntü çekmeyi ertelemektir.


Pozlama telafisi

DSLR deklanşör düğmesi, güç geçişi ve EV düğmesi.  Manuel mod.

Daha önce “+” ve “-” işaretleri olan bir kamera düğmesi gördüyseniz, bu poz telafisi kontrolü olacaktır. Çoğu akıllı telefon kamerasında pozlama telafisi de vardır ve ayarlarınızdan herhangi biri otomatik olduğunda yardımcı olur (ayarları manuel modda bile otomatik olarak bırakabilirsiniz).

Kameralar ışığı ölçerek doğru pozlamayı elde etmeye çalışır, ancak her zaman yakalamak istediğiniz şeyi elde edemezler. Bazen şeylerin biraz daha karanlık veya daha parlak görünmesini istersiniz. Poz telafisi ile, kameraya pozlamayı yanlış yakaladığını söyleyebilirsiniz ve otomatik olarak (genellikle ISO) ayarları yaparak bunu telafi eder.

Poz telafisi genellikle şu şekilde f duraklarıyla ölçülür: –1.0, –0.7, –0.3, 0.0, +0.3, +0.7, +1.0. Bu durumda, -1.0 bir durak daha az olurken, +1.0 bir durak daha yüksektir.


RAW çekim

Akıllı telefon kamerasında RAW desteği

Bugünlerde birçok telefonda RAW desteği var. RAW görüntü, sıkıştırılmamış, düzenlenmemiş görüntü dosyası olarak bilinir. Sensör tarafından yakalanan tüm verileri saklayarak çok daha büyük bir dosya haline getirir, ancak kalite kaybı ve daha fazla düzenleme gücü olmadan. Bu nedenle RAW verisi tek başına bakılacak kadar fazla değildir.

Buraya: RAW nedir ve ne zaman kullanılmalıdır?

RAW, yalnızca resimlerinizi düzenlemek için geri dönmeyi planlıyorsanız kullanılmalıdır. Dosya boyutları çok daha büyüktür, ancak bu, kameranın varsayılan görüntü işlemesini atlayarak resimlerinizin tam pozlama ve renk ayarlarını değiştirmenize olanak tanır.

Bir resmi JPEG’e kaydederken, görüntü verilerini uzaklaştırıp sıkıştırırken, Facebook’a bir resim yüklemeyi veya galeriniz için hızlıca bir fotoğraf çekmeyi planlıyorsanız, bu tamamen iyidir.


Fotoğraflarınızı bir sonraki seviyeye mi taşımak istiyorsunuz? Görüntülere son bir dokunuş vermenin bir yolu, onları nasıl doğru şekilde düzenleyeceğinizi öğrenmektir. İşte size akıllı telefonunuzu kullanarak sonradan işleme konusunda yardımcı olacak birkaç gönderi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.