Akvaryum Filtresi Türleri

Akvaryumlar, ister soğuk su ister tropikal olsun, eve çarpıcı bir katkı sağlar. Ne tür bir akvaryumunuz olursa olsun, onu temiz tutmak için bir filtreye ihtiyacınız olacak. Ama hangisinin sizin için doğru olduğunu nasıl anlarsınız? Bu genel bakışı farklı türdeki akvaryum filtrelerini bir araya getirerek işleri biraz daha kolaylaştırmaya çalıştık. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Kanister Filtreleri

Kanister filtreleri akvaryumun tamamen dışına oturur ve mükemmel filtreleme kapasitelerine sahiptir. Genellikle akvaryum standında veya özel bir dolapta saklanırlar. Su, daha sonra filtre ortamından geçeceği teneke kutuya sifonlanarak filtrelenir. Tamamen temizlendikten sonra su akvaryuma geri pompalanır.

İç Filtreler

İç filtre, tamamen akvaryumun içinde bulunan bir filtredir! Su, filtrenin bir ucundan çekilir ve filtre ortamından geçirilir. Temizlendikten sonra su akvaryuma geri döner.

Filtreleri Asın

Bu filtreler akvaryumunuzun iç tarafında yan tarafa asılır. Su, filtre ortamının içinden filtrenin altından gelir ve temizlendikten sonra akvaryuma geri gönderilir. Bu yaygın bir filtre türüdür ve hem bulması hem de kullanması kolaydır.

Hava Tahrikli Filtreler

Hava tahrikli filtreler, bir hava pompası tarafından sağlanan hava ile çalıştırılır. Olan, suyun genellikle filtre yünü ve odun kömürü olan filtre ortamından çekilmesine neden olan bir vakumun yaratılmasıdır.

Çakıl Filtreleri Altında

Bir çakıl altı filtresi, tahmin edebileceğiniz gibi, akvaryumunuzun içindeki çakılların altında bulunan bir filtredir. Bir hava pompası veya bir güç kafası ile çalıştırılırlar, bu bir vakum oluşturur, çakıldan su ve döküntü çeker, borulardan yukarı ve akvaryuma geri döner. Bu şekilde, yararlı bakteriler çakılda kolonileştiğinden ve safsızlıkların sudan uzaklaştırılmasına yardımcı olduğundan, gerçek çakıl kendisi filtrasyon işleminin bir parçası haline gelir.

Filtrasyon Türleri

Ne tür bir filtreye sahip olursanız olun, muhtemelen üç ana türden birine girecektir – mekanik, biyolojik veya adsorptif / kimyasal. Mekanik filtrasyon, partiküllerin sudan fiziksel olarak uzaklaştırıldığı yerdir. Biyolojik filtreleme, akvaryumdaki atık ürünlerin parçalanmasına yardımcı olur ve faydalı bakteriler kullanarak çalışır. Adsorptif / kimyasal filtreleme oldukça seçicidir ve aslında sudan belirli maddeleri çıkaracaktır. Mükemmel bir örnek, toksinleri, ilaçları, boyaları vb. Uzaklaştırmak için kullanılan aktif karbondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.