Reklamı kapat
Reklamı kapat
Haberin Merkezi
Haberin Merkezi

Akvaryumunuzu Işıklıklarla Aydınlatın

Aydınlatmayı düşündüğünüzde, muhtemelen floresan tüpler, akkor ampuller veya metal halojenür ışıklar gibi daha geleneksel aydınlatma biçimlerini düşünüyorsunuz. Ancak, bunlar harika görünmekle birlikte, çalıştırmaları pahalıdır ve bakım gerektirebilir. Daha önce düşünmemiş olabileceğiniz, ancak şaşırtıcı derecede iyi çalışan bir alternatif, bu durumda bir solatube olan mütevazı ışıklıktır. Akvaryumunuz için çatı pencerelerinin kullanılması hakkında bilmeniz gerekenler. Akvaryumlar İçin […]

11 Kasım 2020 - 8:36 'de eklendi ve 151 kez görüntülendi. A+A-

Akvaryumunuzu Işıklıklarla Aydınlatın

Aydınlatmayı düşündüğünüzde, muhtemelen floresan tüpler, akkor ampuller veya metal halojenür ışıklar gibi daha geleneksel aydınlatma biçimlerini düşünüyorsunuz. Ancak, bunlar harika görünmekle birlikte, çalıştırmaları pahalıdır ve bakım gerektirebilir. Daha önce düşünmemiş olabileceğiniz, ancak şaşırtıcı derecede iyi çalışan bir alternatif, bu durumda bir solatube olan mütevazı ışıklıktır. Akvaryumunuz için çatı pencerelerinin kullanılması hakkında bilmeniz gerekenler.

Akvaryumlar İçin Aydınlatma Neden Önemlidir?

Akvaryumunuzdaki bazı şeylerin büyümek ve gelişmek için ışığa ihtiyacı olduğundan, aydınlatma akvaryumunuz için önemlidir. Bu özellikle akvaryumunuzdaki, mercanınızdaki veya canlı kayanızdaki canlı bitkiler için geçerlidir. Bunların fotosentez yapmak ve büyümek için besin oluşturmak için ışığa ihtiyacı vardır. Bazı akvaryum omurgasızları da hayatta kalmak için ışığa ihtiyaç duyar. Balıkların da ışığa ihtiyacı vardır – büyümek için değil, ancak nerede yüzdüklerini ve yiyeceklerine nasıl ulaşacaklarını görebilmeleri için.

Akvaryumunuzu aydınlatmanın önemli olmasının bir başka nedeni daha var – böylece siz ve ziyaretçileriniz içinizdeki güzelliğe hayran kalabilirsiniz. İyi aydınlatılmış bir akvaryum, ortalama görünen ile kesinlikle muhteşem görünen arasındaki fark anlamına gelebilir. Aydınlatma sadece balıkları vurgulamakla kalmayacak, aynı zamanda gölgeler oluşturacak, bitkileri, alt tabakaları ve süsleri vurgulayacak ve suyun kendisini aydınlatacaktır.

Işıklıklar Akvaryumlarla Nasıl Çalışır?

Çatı pencereleri, akvaryumunuzu aydınlatmak için mükemmeldir ve özel bir solatüp veya su yüzeyinin üzerine monte edilmiş birkaç solatüp kullanarak çalışırlar. Bu tüplerden akvaryumda parlayabilmesi için doğal ışık iletilir. Bütün gün güneş ışığı alacaksınız.

Solatüpler, maksimum etki için genellikle suyun üzerinde kısa bir yüksekliğe (yaklaşık 20-25 cm) yerleştirilir. Bu kadar yakın olmaları, tankın ve içindekilerin ışığın tüm avantajlarından yararlanacağı anlamına gelir. Standart tavan pencereleri yerine bu tüpleri kullanmanın temel avantajı, solatüpün nereye kurulabileceği konusunda herhangi bir kısıtlama olmamasıdır. Yani solatube, minimum ışık kaybıyla çatıdan zemin kata ulaşabilirken, standart çatı pencereleri sadece en üst kattaki bir odada veya çatının hemen altında olabilir.

Işıklıkların Akvaryumlarla Kullanılmasının Avantajları

Akvaryumunuzda çatı penceresi kullanmanın en büyük avantajlarından biri, tasarruf edeceğiniz para miktarıdır. Akvaryumunuzun sağlıklı kalmasını sağlamak için pahalı aydınlatma sistemleri çalıştırmanıza artık gerek yok ve ampulleri değiştirmek için para harcamanıza gerek kalmayacak. Çok fazla aydınlatma yapmayarak elektrik faturalarınızı düşürmenin yanı sıra, paradan da tasarruf edeceksiniz çünkü solatublar evinize ekstra ısı eklemeyecek şekilde tasarlandığından, telafi etmek için soğutmayı artırmanıza gerek kalmayacak.

Tavan pencerelerinin sağladığı doğal gün ışığı, tüm ışık spektrumlarını içerdiği için akvaryumunuzun gerçekten parlamasını sağlar. Bu, akvaryumunuzu tabiri caizse “vahşi” gibi göreceğiniz ve balıklarınızı ve bitki yaşamını doğanın istediği şekilde görebileceğiniz anlamına gelir. Doğal gündüz / gece döngüsünü çok etkili bir şekilde simüle ettiği için doğal gün ışığı da akvaryumunuz için faydalıdır. Tankınızı gece görmek istiyorsanız, sadece küçük bir ışık kullanmanız gerekecek.

Akvaryumunuzu en iyi nasıl aydınlatacağınızdan emin değilseniz, bilinçli tavsiye için neden bir aydınlatma tasarım danışmanına danışmıyorsunuz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cam Akvaryumlar Vs Akrilik Akvaryumlar Cam Akvaryumlar Vs Akrilik Akvaryumlar

Evinizde balık tutmaya karar verdiyseniz, onları tutmak için bir akvaryuma ihtiyacınız olacaktır. Sahip olduğunuz iki ana seçenek, her ...

Akvaryumlar Hakkında Her Şey Akvaryumlar Hakkında Her Şey

Akvaryumlar yıllar içinde uzun bir yol kat etti ve şimdi evinize entegre edilmiş şık hatlar ve deniz tankları ile ticari bir ortamda bu...

Akvaryum Filtresi Türleri Akvaryum Filtresi Türleri

Akvaryumlar, ister soğuk su ister tropikal olsun, eve çarpıcı bir katkı sağlar. Ne tür bir akvaryumunuz olursa olsun, onu temiz tutmak ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi ...

SAMSUNG BULAŞIK MAKİNESİ LC HATA KODU Bir gün bulaşık makine...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’de sinyal yoksa ne yapmalı? İçerik Sorunun nedeni n...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNESİ – HATA KODLARI: 4E, E1, 4C, C...

Kurt köpeği cinsleri Kurt köpeği cinsleri

Kurtlara benzeyen 15 köpek türü Pek çok insan köpeklerin doğ...

Siyah köpek cinsleri Siyah köpek cinsleri

Kara Köpek: Kara Köpek Arayanlar İçin 10 Cins Diğer nedenler...

Av köpeği cinsleri Av köpeği cinsleri

En iyi av köpekleri Bazen avcıdan daha önemlidirler. Bi...

Büyük köpek cinsleri Büyük köpek cinsleri

10 büyük köpek ırkı Boyutlarına göre özel bakım gerektiren d...

Manyetik indüksiyon nedir? Manyetik indüksiyon nedir...

ELEKTRİKSEL VE ​​ELEKTROMANYETİK İNDÜKSİYON Teşvik etmek, bi...

İndüksiyon nedir? İndüksiyon nedir?

Birçok endüstride eritme, ısıtma ve kaynak uygulamaları için...

İndüksiyon tabanlı tencere ne demek İndüksiyon tabanlı tencer...

İndüksiyonlu Tencere Nedir? İndüksiyonlu ocaklar giderek dah...

Moda
Çocuk Odası Dekoru HABERLERİ
Tavan