Aletleriniz Hakkında Kendinize İnanmaktan Vazgeçtiğinize Dair 11 Efsane | Hayat

Nasıl üretilir bir efsane? Herkesin bildiği günlük bir kavram olması gerekiyor ve bu ağızdan ağza gidiyor, kimse neyin doğru neyin yalan olduğunu bilmeden kaynağını çarpıtıyor.

Cihazlar bu konsepte çok iyi uyuyor, bu yüzden birçok Ev Aletleri Hakkındaki Mitler İnanmayı Bırakmamızın Zamanı Hakkında.

Çoğu durumda yanlış anlamalar veya yanlış kullanımlar modaya uygun hale gelir ve sonunda kabul gören bir şey haline gelir. Diğerlerinde basitçe teknoloji gelişiyorve birçok insan fark etmedi. Örneğin, tamamen farklı bir şekilde çalışsalar da, çoğu piller için geçerli olan pilleri yeniden şarj etme yöntemlerinde ortaya çıkar.

Bir cihaz satın alacaksanız, enerji etiketine bir göz atmak önemlidir. Söz konusu cihazın bir sonraki elektrik faturanız üzerinde ne gibi bir etkisi olacağını bilmek söz konusu olduğunda bu önemli bir faktördür. Her terimin ne anlama geldiğini açıklıyoruz.

Zamanı ev aletleriyle ilgili bazı şeyleri açıklığa kavuşturmakçünkü çoğu durumda bu, kötüye kullanımı ve kötüye kullanımı caydırarak paradan tasarruf edeceğimizi veya cihazların ömrünü uzatacağımız anlamına gelir.

Ev aletleri efsaneleri

Bulaşıklar bulaşık makinesine koymadan önce durulanmalıdır.

Birçok insanın alışkanlığı vardır bulaşıkları durulayın ve yiyecek artıklarını temizleyin, bulaşık makinesine koymadan önce.

Modern bir bulaşık makinesinde bu ters etkidir, çünkü bulaşıklar durulamadığınızdan daha kirli olabilir.

Bulaşık makineniz çok daha kullanışlıdır ve düşündüğünüzden daha fazlasını yapar. Yıkayabileceğini düşünmediğiniz bazı şaşırtıcı şeyler anlatıyoruz.

ElectraFix’e göre bunun nedeni şudur: günümüzün deterjanları, tutun yiyecek artıklarına. Bulaşıklar durulanırsa, deterjanın yapışacak yeri kalmaz ve daha kötü çalışır.

Daha ileri kir sensörlü bulaşık makineleri var suyun az ya da çok kirli olup olmadığını algılayan. Durulanmış bulaşıklarda daha az kir algılarlar ve daha hafif bir döngü kullanırlar, bu da doğru temizliği yapmayabilir.

Öyleyse bu efsaneyi ortadan kaldırmanın zamanı geldi: bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce durulanmalarına gerek yoktur.

Buzdolabını doldurmayın, daha çok harcar

Bir buzdolabı soğumaya hizmet eder, bu nedenle ne kadar çok yiyecek soğutmanız gerekiyorsa o kadar çok tüketmeniz mantıklı görünür. Ama öyle değil: boş bir buzdolabı normalde dolu buzdolabından fazlasını tüketir.

Nedeni basit, ancak yine de şaşırtıcı: Bir buzdolabının havayı soğutması yiyeceklerden daha fazla enerji gerektirir.

Bu vakumlu paketleme makinesinin, diğer özelliklerin yanı sıra biri kuru gıda ve diğeri önceden pişirilmiş yiyecek için olmak üzere iki modu vardır.

Bu nedenle, buzdolabının taşmaması, ancak iyi dolu olması uygundur, böylece buzdolabının daha az çalışması gerekir.

Mikrodalga radyasyonu tehlikelidir

Mikrodalga radyasyonunun sağlık için tehlikeli olabileceği doğru mu? Çok yaygın bir ev aletleri efsanesidir. Hepsinden sonra radyasyon Nükleer enerji, Çernobil ve hepsi gibi geliyor, değil mi?

Radyasyon sadece dalga yayılımı demektirve doğada çok yaygın bir şeydir. Biz kendimiz radyasyon yayıyoruz.

Paslanmaz çelik aletleri sever misiniz? Lidl bir blender, bir elektrikli su ısıtıcısı ve bir kıyma makinesinden oluşan bir koleksiyonu satışa çıkardı.

Mikrodalgalar tarafından kullanılan radyasyon iyonlaştırıcı değildir. Bu, molekülleri hareket ettirdiği anlamına gelir (bu şekilde ısınır, su moleküllerini gıdalardaki hareket ettirir), ancak elektronları kıramaz ve bu nedenle vücudumuzun DNA’sını değiştiremezyani kansere neden olmaz.

Bu, çalışırken kafanızı içeriye sokabileceğiniz anlamına gelmez, ancak onu kapı kapalı olarak kullanırsanız veya anında açarsanız, tamamen zararsızdır. Hem sizin için hem de yemek için.

Buzdolabına karbonat veya limon koyun, kokuları giderin

Buzdolabına biraz karbonat, soda veya ikiye bölünmüş limon koymanın güçlü kokuları giderdiği doğrudur. Ama gerçek şu kisadece bazıları ve çok kısa bir süre için.

Buzdolabındaki kokuları gerçekten gidermek istiyorsanız, en iyi çözüm aktif veya aktif karbonçok daha etkili ve dayanıklıdır. Biraz içeri koy ve işte. Amazon’dan çok ucuza satın alabilirsiniz.

Elde bulaşık yıkamak daha ucuzdur

Çoğu insan, aile olmadıkları için bulaşık makinesine sahip değildir veya yalnız yaşayan kişilerdir ve pek çok bulaşıkları kirletmezler.

Ya da belki bulaşıkların sadece bir kısmını boyadınız ve elde yıkamanın daha ucuz olacağını düşünüyorsunuz. Ama bugün durum böyle değil. Modern A +++ bulaşık makineleri çok az su ve elektrik tüketiryani içine sadece birkaç tabak koysanız bile, elde yıkarsanız kullandığınız su ve elektriğe (sıcak su) göre daha az harcarsınız.

Bir yiyeceği dondurmak bakterileri öldürür

Uzun süredir pişirilmiş veya son kullanma tarihi yaklaşan yiyecekleri donduran insanlar var çünkü onları dondurarak bakterileri öldürdüklerine inanıyorlar.

Ya da onları çiğ veya az pişmiş yiyorlar çünkü öyle düşünüyorlar donuyor, bakteri yok.

Ünlü LIDL Thermomix’in mini versiyonunda çocuklar için mutfak robotu. Bu bir oyuncak, ama onunla gerçekten yemek yapabilirsin. Bir yemek kitabı ve 5 tarif içerir

Ama bu doğru değil: birçok bakteri donmaya direnirve yapabilir canlandırmak oda sıcaklığında çözme sırasında.

Yiyeceklerdeki bakterileri öldüren tek şey onları yüksek sıcaklıkta pişir.

Fan atmosferi tazeler

Yazın serinlemek için vantilatörü kullanıyoruz. Önünde duruyoruz ve sıcaktan bir rahatlama görüyoruz. Bu, birçok insanın bir fanın ortamı soğutduğuna inanmasına neden olur, bu yüzden kimse onu kullanmadığında açık bırakır. Ama öyle değil.

Fanın yaptığı tek şey havayı hareket ettirmektir. Rahatlama olduğunu fark ederiz çünkü hareket eden hava statik olduğundan daha taze bir his üretir. Fakat hava sıcaklığını değiştirmez kendi kendine. Yani orada kimse yoksa onu açık bırakmanın bir anlamı yok.

Ortamı yenilemek istiyorsanız, klimaya ihtiyacınız var.

Taşınabilir bir klima kurmak, çalışmak istemiyorsanız veya farklı odalarda kullanmak istemiyorsanız geçerli bir çözümdür. Bu takımlardan birini satın almak için bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz.

Bir ampulü açık bırakmak, onu kapatıp açmaktan daha iyidir

Bu bir örnektir bizim geleneklerimizden daha hızlı gelişen teknoloji.

Yıllar önce, klasik filamanlı ampulleri kullandığımızda bu efsane doğruydu. Filament ampullerin aydınlatmak için ısıtmaya ihtiyacı vardı ve bu süreç oldukça tüketiyordu. Onları birçok kez kapatıp açmak yerine açık bırakmak daha iyiydi.

Hala kullandığımız düşük enerjili flüoresan ampullerle, daha az ölçüde de olsa, gerçek kalan bir efsane. Fakat artık LED ampullerle uygulanamaz.

Alexa ve Google Home ile uyumlu iki Lohas LED ampulden oluşan paket. 2700K sıcak beyaz sıcaklık ve 700 lümen parlaklıkla 8W (50W’a eşdeğer) bir güce sahiptirler. Enerji verimliliği A + ‘dır.

LED ışıklar farklı çalışır. Anında açılırlar ve hızla tam güçlerine ulaşırlar. Geleneksel ampuller gibi maksimumda çalışmak için birkaç dakikaya ihtiyaçları yoktur. Ayrıca, eğer kaliteli iseler, floresan veya filaman olanlardan çok daha uzun süre dayanırlar.

Yani, LED ampul kullanıyorsanız, kullanmadığınız zamanlarda ışığı kapatın. Birçok kez açıp kapatmak, daha yüksek bir tüketim anlamına gelmez, ancak daha erken bozulmalarına neden olabileceği doğrudur. Ancak kaliteli iseler, 50.000’den fazla ateşleme tutuyorlar.

Gece aletleri daha az kullanır

Bu efsane, gece elektrik ücretleri uygulanmaya başladığında ortaya çıkan bir yanlış yorumlamadır.

Ev aletleri geceleri daha az tüketmiyor. Günün 24 saati aynı şeyi tüketirler. Olan şu ki, eğer bir gece ücretiniz varsa, gece boyunca elektrik için daha az ödersiniz.

Ama bu sadece mümkün Saate göre hız yapan bir dijital sayacınız varsa ve ilgili fiyatı kiralarsanız. Aksi takdirde, ışığın sabit bir fiyatı olacaktır ve fırını öğlen veya gece kullanmanız önemli olmayacaktır.

WiFi ne kadar çok çubuksa o kadar hızlı gider

Pek çok modern cihaz İnternete bağlanır: televizyon, akıllı ampuller ve prizler, robot elektrikli süpürge …

Bazı durumlarda bize WiFi kapsama çubuklarını gösterirler, yoksa bunları cep telefonunda görebiliriz. Çoğu insan, ne kadar çok çubuk varsa veya ne kadar büyükse, bağlantı hızının o kadar iyi olduğunu söylüyor. Ama bu doğru değil.

Bunlar, internetin hızını katlayan yeni WiFi standardı olan WiFi 6 ile satın alabileceğiniz en iyi yönlendiricilerdir.

Bu çubukların gösterdiği şey sinyal gücü. Yani, yönlendiriciye ne kadar yakınız. Fakat bağlantı hızıyla ilgisi yok. Yönlendiriciye yapıştırılmak için iyi bir sinyale sahip olabiliriz, ancak diğer faktörlerden dolayı kesik veya yavaş bağlantı, örneğin aynı anda bağlı birçok cihaz olması veya birisinin tüm bant genişliğini indirmesi ve işgal etmesi nedeniyle.

AA + bir cihaz diğer bir B’den daha az harcıyor

Tüm cihazlar bir enerji verimliliği etiketi taşır, ancak çoğu insan bunu yanlış anlar. Daha iyi bir puana sahip olmak, daha az tükettiğiniz anlamına gelmez, daha çok tükettiğiniz anlamına gelir. Demek ki, yaptığı iş için olabildiğince az harcıyor.

Buna göre en normal olan şey, bir A +++ cihazının diğerinden B olana göre daha fazla tasarruf sağlamasıdır ve teorik olarak böyle … ama onu nasıl kullandığımıza bağlı. Daha uzun yıkama döngüsüne sahip bir çamaşır makinesini A +++ sıcak suya koyarsak, soğuk ve kısa devirli bir çamaşır makinesi B’den daha fazlasını ve soğuk yıkayan daha iyi bir deterjan tüketecektir.

Cihazlarınızın o anda ne kadar enerji kullandığını bilmek ve bunları uzaktan kontrol etmek için elektrik tüketimi monitörlü akıllı priz.

Bu yüzden çok az tükettiğine inanarak etiketlere güvenmeyin, daha sonra cihazın kullanımını kötüye kullanırsak.

Gördük Doğru olmayan 11 cihaz efsanesi. Umarız yardımcı olmuştur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.