Reklamı kapat
Reklamı kapat
Haberin Merkezi
Haberin Merkezi

Altus bulaşık makinesi yarım yük nedir

Bulaşık Makinesinde “Yarım Yük” Ne Demektir? Çoğu uzman, bulaşık makinenizin her çalıştırışınızda tam dolu olmasını, böylece her gün kullanmanız gereken kullanım sayısını azaltarak enerji ve para tasarrufu yapmanızı önerir. Daha büyük evlerde, kirli bulaşıklar hızla birikecek ve bulaşık makinesi neredeyse her zaman tam dolu olacaktır. Bununla birlikte, daha küçük haneler, tam yük için yeterli miktarda kirli […]

29 Ocak 2022 - 8:53 'de eklendi ve 225 kez görüntülendi. A+A-

Altus bulaşık makinesi yarım yük nedir

Bulaşık Makinesinde “Yarım Yük” Ne Demektir?

Çoğu uzman, bulaşık makinenizin her çalıştırışınızda tam dolu olmasını, böylece her gün kullanmanız gereken kullanım sayısını azaltarak enerji ve para tasarrufu yapmanızı önerir.

Daha büyük evlerde, kirli bulaşıklar hızla birikecek ve bulaşık makinesi neredeyse her zaman tam dolu olacaktır. Bununla birlikte, daha küçük haneler, tam yük için yeterli miktarda kirli bulaşık toplamanın uzun zaman aldığını görebilir, bu nedenle kullanılmış tabaklar daha uzun süre ortalıkta kalır ve yiyecekler bulaşıkların üzerine yapışır.

Ayrıca, evinizde çok fazla tabak ve mutfak eşyası yoksa, kısa sürede ihtiyaç duyabileceğiniz temiz eşyaların tükendiğini görebilirsiniz.

Artık birçok bulaşık makinesi, küçük evler için çözüm olabilecek yarım yük programıyla geliyor, ancak bu seçenek iyi mi?

İçindekiler

  • Yarım yük işlevi nasıl çalışır?
  • Yarım yük işlevi para tasarrufu sağlar mı?
  • Yarım yükleme seçeneği bulaşıkları ne kadar iyi temizler?
  • Yarım yük seçeneği olan bir bulaşık makinesi almaya değer mi?

Yarım yük işlevi nasıl çalışır?

Hemen hemen tüm modern bulaşık makinelerinde, kirli bulaşıkları yüklemek için bir üst sepet ve bir alt sepet bulunur. Her sepet alanındaki bulaşıklar, normal bir yıkama döngüsü sırasında bir pompadan gelen su jetleri ile püskürtülür ve valfler tarafından kontrol edilir. Yarım yükleme sırasında, yön değiştirme valfi, bulaşık makinesinin üst veya alt yarısındaki jetlere akışı engeller, yalnızca makinenin bir bölgesindeki bulaşıkları temizler (bu, farklı modellerde üst veya alt sepetler arasında değişir).

Yarım yük işlevi para tasarrufu sağlar mı?

Bulaşık makinesindeki yarım yük işlevi, cihazın yalnızca yarısına su püskürttüğünden, normal bir döngüye kıyasla daha az su kullanır. Bu, özellikle su sayacı takılı olanlar için biraz tasarruf sağlayabilir. Ancak, yarım yük seçeneği kesinlikle tam bir döngünün yarısı kadar su veya enerji kullanmaz. Hangi dergi , çoğu makinede yarım yük seçeneğini kullanarak su ve enerjiden yalnızca %10-25 oranında tasarruf edeceğinizi belirtiyor.

Yarım yük bulaşık yıkarken deterjandan da biraz tasarruf edebilirsiniz, ancak genellikle bulaşık makinesi tabletleri kullanıyorsanız durum böyle değildir, çünkü yarım yük yıkama döngüsü için yine de tam bir tablete ihtiyacınız olacaktır.

Bulaşık makinesini tam yükte çalıştırmak, tam dolu yıkamayı beklerken tükenmemek için birkaç ekstra tabak ve kupa almanız gerekse bile, muhtemelen en ekonomik seçenektir.

Yarım yükleme seçeneği bulaşıkları ne kadar iyi temizler?

Testlerde, birçok makinedeki yarım yük seçeneği, bulaşıkları her zaman tam yük kadar etkili bir şekilde temizlemez. Ancak, bu elbette farklı bulaşık makinesi marka ve modelleri arasında farklılık gösterebilir.

Bulaşıklar, su jetleri çarptığında daha fazla kuvvetle birbirine çarptığından, kısmi bir yükte kırılmaya daha yatkın olabilir.

Yarım yük seçeneği olan bir bulaşık makinesi almaya değer mi?

Bulaşık makinesindeki yarım yük seçeneği, küçük bir eviniz olsa bile size çok fazla para kazandırmaz ve bulaşıkları her zaman standart bir program kadar etkili bir şekilde temizlemez. Peki, yarım yük seçeneği olan bir bulaşık makinesi almaya değer mi?

Bosch ve Zanussi ürünleri gibi diğerlerinden çok daha etkili yarım yük seçeneğine sahip belirli marka ve model bulaşık makineleri vardır. Ancak, yarım yükte kullanılan yön değiştirme valfinin bir cihazda kırılabilecek ve değiştirilmesi pahalı olabilecek bir parça daha olduğunu hatırlamakta fayda var.

Ayrıca, birçok küçük ev için, yarım yük seçeneği olan makine aramak yerine daha az yer ayarına sahip daha küçük, ince hatlı bir cihaz satın almaya değer olabilir. Elektrikli ocak ile indüksiyonlu ocak arasındaki fark 

Yeni bir bulaşık makinesi satın almayı düşünüyorsanız, yarım yük ayarı bazı durumlarda işinize yarayabilecek bir şeydir. Bununla birlikte, daha küçük evlerde bile yeni bir bulaşık makinesi seçerken yarım yük seçeneğinin varlığı muhtemelen ana faktör olmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Siyah köpek cinsleri Siyah köpek cinsleri

Kara Köpek: Kara Köpek Arayanlar İçin 10 Cins Diğer nedenlerin yanı sıra, özellikle bu rengin tadına ek olarak, daha uzun süre temiz ka...

Bosch buzdolabı super modu nedir Bosch buzdolabı super modu nedir

Buzdolabı Dondurucuda Süper Soğutma ve Süper Dondurma Nedir? Süper düğme buzdolabında ne işe yarar ?Sıcaklığı hızla düşürmek için SÜPER...

Çamaşır makinesi tambur  kazan temizleme Çamaşır makinesi tambur kazan temizleme...

Çamaşır makinesini koronavirüse karşı uygun şekilde dezenfekte etme Hükümet çamaşır yıkamak için bir dizi talimat verdi, peki ya çamaşı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi ...

SAMSUNG BULAŞIK MAKİNESİ LC HATA KODU Bir gün bulaşık makine...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’de sinyal yoksa ne yapmalı? İçerik Sorunun nedeni n...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNESİ – HATA KODLARI: 4E, E1, 4C, C...

Kurt köpeği cinsleri Kurt köpeği cinsleri

Kurtlara benzeyen 15 köpek türü Pek çok insan köpeklerin doğ...

Siyah köpek cinsleri Siyah köpek cinsleri

Kara Köpek: Kara Köpek Arayanlar İçin 10 Cins Diğer nedenler...

Av köpeği cinsleri Av köpeği cinsleri

En iyi av köpekleri Bazen avcıdan daha önemlidirler. Bi...

Büyük köpek cinsleri Büyük köpek cinsleri

10 büyük köpek ırkı Boyutlarına göre özel bakım gerektiren d...

Manyetik indüksiyon nedir? Manyetik indüksiyon nedir...

ELEKTRİKSEL VE ​​ELEKTROMANYETİK İNDÜKSİYON Teşvik etmek, bi...

İndüksiyon nedir? İndüksiyon nedir?

Birçok endüstride eritme, ısıtma ve kaynak uygulamaları için...

İndüksiyon tabanlı tencere ne demek İndüksiyon tabanlı tencer...

İndüksiyonlu Tencere Nedir? İndüksiyonlu ocaklar giderek dah...

Moda
Çocuk Odası Dekoru HABERLERİ
Tavan