Android nedir? Google’ın işletim sistemi hakkında bilmeniz gereken her şey

Tablo 4'te Pixel 4 XL ekranı

Android yıllar içinde gelişti ve hızla dünya çapında baskın mobil platform haline geldi. Android, Kasım 2020 itibarıyla küresel mobil işletim sistemi pazar payının% 71’inden fazlasını elinde tutuyor. StatCounter.

Çoğumuz Android’in tam olarak ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilmemize rağmen, Google’ın mobil işletim sisteminde yeni olan ve sonunda o eski okul cep telefonunu terk eden veya bir iPhone veya başka bir Android rakibinden hareket eden çok sayıda insan var. Android’de daha yeni olanlardan mısınız? Bu makale tam size göre.

Ayrıca, en iyi Android telefonlar listemize göz atmalısınız. Aşağıda bu makaleye bağlantı vereceğiz.

Ayrıca şunu okuyun: İşte satın alabileceğiniz en iyi Android telefonlar


Android bir işletim sistemidir

Android 11 logo hazır fotoğraf on smartphone 7

Kredi: Edgar Cervantes / Android Kurumu

Android bir telefon veya uygulama değil, Linux çekirdeğine dayalı bir işletim sistemi. Bunun ne olduğu hakkında bir fikrin yok mu? En basit tanımıyla Linux, en çok sunucularda ve masaüstü bilgisayarlarda bulunan bir işletim sistemidir. Android, kaputun altında bulunan birçok değişiklik nedeniyle sadece Linux’un bir sürümü değil, aynı zamanda ilgili.

Android, telefonunuzun işlevlerinin ve uygulamalarının yaşadığı yer olan mobil düşünülerek tasarlanmış bir işletim sistemidir. Cihazınızın ekranında gördüğünüz her şey işletim sisteminin bir parçasıdır. Bir arama, kısa mesaj veya e-posta aldığınızda, işletim sistemi bu bilgileri işler ve okunabilir bir biçime koyar.

Android 10 Q

Android işletim sistemi, genellikle kod adlarına sahip olan özelliklerde, işlemde ve kararlılıkta önemli sıçramalara işaret eden çeşitli sürüm numaralarına bölünmüştür. Dolayısıyla, birinin Android Marshmallow, Nougat, Oreo, Pie veya en son Android 11 dediğini duyarsanız, bu yalnızca cihazınızda sahip olabileceğiniz Android sürümünün adıdır. Bu yıl piyasaya sürülen modern akıllı telefonlar ve tabletler çoğunlukla Android 10 veya en son Android 11 kullanıyor.

Samsung, HTC, Motorola, Sony, OnePlus ve diğerleri gibi Android cihaz üreticileri, genellikle işletim sisteminin üstünde bir kaplamaya sahiptir. Bir dış görünüm veya kullanıcı arabirimi kaplaması, temelde telefonunuza ekstra özellikler, farklı simgeler ve seçtiğiniz telefon üreticisine özgü bir deneyim sağlamak için tasarlanmış diğer ince ayarlar ekleyen özel bir tasarımdır. En popüler görünümler arasında Samsung’un One UI ve OnePlus ‘OxygenOS’u bulunur. Herhangi bir önemli özelleştirmeye sahip olmayan bir telefon genellikle “stok Android” olarak adlandırılır ve yalnızca küçük değişikliklerin yapıldığı (Motorola telefonlarında bulunanlar gibi) kullanıcı arabirimlerine genellikle yakın stok denir.


Android’e başlarken

Android 11 logo stok fotoğraf on smartphone 15

Kredi: Edgar Cervantes / Android Kurumu

Başlamadan önce, bu yayında açıklanan adımların, bir UI kaplaması olmadan stok Android çalıştıran bir cihaz kullanılarak yapıldığını unutmamak önemlidir. Başka bir deyişle, cihazınız ile aşağıda gösterilenler arasında birkaç fark olabilir, ancak seçenekler ve ayarlar benzerdir ve takip edilmesi kolay olmalıdır.

Başlangıçtan başlayarak, Android cihazınızı kurmak için yapmanız gereken birkaç adım var. Cihazı ilk kez açtığınızda, bir dil seçmeniz gereken bir Hoş Geldiniz ekranı ile karşılaşacaksınız. Seçiminizi yapmak için yukarı veya aşağı kaydırın ve ardından ok / oynat düğmesine dokunarak sonraki adıma gidin.

Henüz bir tane takmadıysanız, sonraki ekran sizden bir SIM kart takmanızı isteyecektir. Etrafınızda bir tane yoksa endişelenmeyin, bu adımı atlayıp kuruluma devam edebilir ve daha sonra cihaza bir SIM kart ekleyebilirsiniz.

Daha sonra, bir Wi-Fi ağı seçme seçeneği verilecek. Bir Wi-Fi ağının kapsama alanı içindeyseniz, kurulum sihirbazı cihazdaki Google bilgilerinizi senkronize edebileceğinden ona bağlanmanızı öneririz. Bu biraz zaman alır ve daha da önemlisi veri gerektirir. Bir kez daha, bir Wi-Fi ağında değilseniz bu adımı atlayabilir ve cihazınızı daha sonra senkronize edebilirsiniz. Birine bağlanabiliyorsanız, bunu mevcut ağlar listesinde görünen isme dokunarak yapın ve ardından şifreyi girin.

Ayrıca: Android telefonunuzla yapılacak ilk şeyler

Bir sonraki ekranda, mevcut bir Google hesabınız olup olmadığı sorulacak. Emin değilseniz, Gmail kullanıyorsanız cevabın evet olduğunu unutmayın. Eğer hesabınız yoksa, üye olmanızı öneririz. Bir Google hesabına sahip olmak, Android deneyiminizi çok daha kolaylaştıracaktır. Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde bir Google hesabının kurulu olması, her seferinde oturum açmanıza gerek kalmadan Gmail, Play Store, Takvim ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm Google uygulamalarına kolay erişim sağlar. Bilgisayarınızda veya doğrudan telefonunuzdan bir Google hesabına kaydolabilirsiniz.

Android akıllı telefon üzerinde Gmail logosu Hazır Fotoğraf 1

Kredi: Edgar Cervantes / Android Kurumu

Hazır bir Google hesabınız varsa, “Evet” e dokunun, ardından e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz istenecektir. Bir yan not olarak, sayı girmeniz gerekirse, sizi numara düzenine götürecek olan “? 123” düğmesine basarak klavyedeki sayılara ulaşabilirsiniz. Önceki düzene dönmek için aynı konumda olacak “abc” düğmesine basın.

Ardından, varsayılan olarak tümü seçili olan bazı önemli Google hizmetlerini kurabileceksiniz. Birincisi, indirmeler ve kişiler dahil tüm bilgilerinizi yedeklemenize olanak tanıyan ve daha sonra bu bilgileri ikincil veya gelecekteki bir Android cihaza kolayca geri yüklemenizi sağlayan “Yedekleme ve Geri Yükleme” dir. Yedeklenen tüm bilgiler, önceki adımda girdiğiniz Google hesabıyla ilişkilendirilir.

Google Haritalar - android için en iyi konum paylaşım uygulamaları

Kredi: Edgar Cervantes / Android Kurumu

İkinci ve üçüncü seçenekler konumunuzla ilgilidir. Hangi seçenekleri seçmek istediğiniz tamamen size bağlıdır. Sarı sayfalar ve Google Haritalar gibi bazı uygulamalar bu bilgilerin doğru çalışması için gerekli olabileceğinden konum hizmetleri önemli olabilir. Fikrinizi değiştirirseniz, bu seçeneklere daha sonra Ayarlar menüsünden erişilebilir. Son olarak, Google Play’den haberler ve teklifler hakkında e-posta almak isteyip istemediğiniz sorulacak. Artık bir cihaz adı ekleyebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Bir Google hesabı eklediyseniz, adınız ve soyadınız önceden kaydedilmiş olmalıdır.

Ve bitirdik!


Ana ekran

Elde Pixel 4 XL ekran 2

Cihazınızı kurmak için basit adımları tamamladıktan sonra, ana ekrana geleceksiniz. Bir kez daha, ana ekranın gerçek görünümü (simgeleri, tasarım öğeleri, vb.), Sahip olduğunuz cihaza bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Çoğu ana ekran deneyimi, bir uygulama çekmecesi, bildirim gölgesi ve çevirici, mesajlaşma vb. Gibi birkaç önemli uygulamanın bulunduğu bir yuva gibi aynı temel öğelere sahip olacaktır. Bazı Çinli OEM’lerin uygulama çekmecesini kaldırdığını unutmayın denklemden, ancak. Bu, bir telefona yüklediğiniz tüm uygulamaların tıpkı iPhone’larda olduğu gibi ana ekranlara yerleştirildiği anlamına gelir.

Huawei P40 Pro Bildirim gölgesi

Ekranın üst kısmında cevapsız aramalar, mesajlar, e-postalar, Facebook uyarıları ve hatta oyun uyarıları gibi bekleyen bildirimler için simgeler içeren bildirim çubuğu bulunur. Yukarıdan aşağı kaydırarak bildirimlere erişebilirsiniz. Bildirim merkezi açıldığında, bildirimi hızlıca kaydırabilir veya ilgili uygulamayı açmak için bildirime basabilirsiniz.

İlişkili: Android bildirimlerinizi bu beş ipucu ve püf noktasıyla evcilleştirin

Bu bildirim çubuğunda, alarm modları, Wi-Fi / Bluetooth / Uçak modunu etkinleştirme / devre dışı bırakma ve daha fazlası gibi belirli ayarlar için bazı hızlı geçişlere de erişebilirsiniz. Ekranın altında, birkaç simge içeren yukarıda belirtilen yuvayı göreceksiniz. Bu simgeler her ana ekran penceresinde mevcut olacaktır. Dock’a hangi uygulamaların dahil edileceğini seçebilirsiniz ve ideal olarak sık kullandığınız uygulamalar olmalıdır.

Realme X50 Pro 5G gezinme düğmeleri

Cihazınıza ve çalıştığı Android sürümüne bağlı olarak, yuvanın altında bir “geri” düğmesinden (sizi önceki ekrana götürür), bir “ana sayfa” düğmesinden (sizi ana ekrana götürür) oluşan bir gezinme çubuğunuz olabilir. ) ve “son erişilen uygulamalar” düğmesi (en son açtığınız uygulamaları gösterir). Daha eski el cihazlarında, genellikle aynı işleve sahip olan ekran gezinti çubuğu yerine ekranın altında fiziksel düğmeler bulunur.

En son Android telefonda, gezinme çubuğu, alışması biraz zaman alan, ancak daha hızlı bir deneyim ve daha temiz bir görünüm sağlayan hareketlerle değiştirildi. Örneğin Android 10 telefonlarda, özel geri düğmesine dokunmak yerine ekranın kenarından kaydırarak geri dönebilirsiniz. Android hareketleri hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

Ana ekranlar arasında geçiş yapmak için soldan sağa kaydırmanız yeterlidir. Sona ulaştığınızda, sonsuz kaydırma yapmadığınız sürece, artık bir sonraki ekrana geçmeyecekler. Ayrıca bulunduğunuz ekrana karşılık gelen noktaları da görebilirsiniz. Ana sayfa düğmesine basmanız sizi ana ekrana geri götürür.


Google Play Store’u keşfedin

Google Play Store on smartphone stok fotoğraf 1

Kredi: Edgar Cervantes / Android Kurumu

Google, Android kullanıcılarının yararlanabileceği yaklaşık üç milyon uygulama ile en büyük mobil uygulama mağazasına sahiptir. Google Play Store’a gidin ve beğenebileceğiniz harika uygulamalara göz atmaya başlayın. Bir adım önde başlamak için en iyi uygulama listelerimizden bazılarına da göz atabilirsiniz.

İndirebileceğiniz en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:


Android’e dalış

Bu size Android’in kurulum sürecine ve ana ekrana çok hızlı bir bakış sağlasa da, burada gerçekten sadece yüzeyi çiziyoruz. Android’in tanımak isteyeceğiniz diğer yönlerinden bazıları arasında Google Asistan, Android 11’in temelleri, en iyi Android uygulamaları ve daha fazlası bulunur:

Ayrıca, Android geçmişi, nasıl kullanılacağı ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi içeren Google’ın Android web sitesine göz attığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.