Quantcast

Android’de Rahatsız Etmeyin modu nasıl kullanılır

OnePlus Oksijen OS 11 Android 11 parlaklık kontrolü

Kredi: Dhruv Bhutani / Android Kurumu

Cep telefonlarımız olmadan hiçbir yere gitmediğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Ve sürekli olarak metinler, e-postalar, sosyal medya hesapları ve çok daha fazlasının bildirimleri ile bombalanıyoruz. Telefonunuzda bu sınırlamaları açabileceğiniz veya sinir bozucu kesintileri tamamen susturabileceğiniz bir ayar olduğunu biliyor muydunuz? Rahatsız Etmeyin modu olarak adlandırılır ve Android cihazınızda nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır.

Rahatsız Etmeyin modu nedir?

Rahatsız Etmeyin modu, esasen telefonunuz için bir “sessiz” moddur, ancak “sessiz” in sizin için ne anlama geldiğini kolayca özelleştirebilirsiniz. Başka bir deyişle, diğer her şeyi sessize alırken hangi bildirimlere izin verileceğini seçebilirsiniz.

Rahatsız Etmeyin modu, telefonunuzdaki bildirimlerle sürekli olarak dikkatinizin dağılmasını istemediğiniz zamanlar için harikadır. Örneğin, uyurken Rahatsız Etmeyin modunu kullanabilirsiniz, böylece gereksiz bildirimlerle uyanmazsınız. Ya da önemli bir toplantıya giriyorsanız, sınava giriyorsanız veya okul veya iş için büyük bir göreve odaklanmaya çalışıyorsanız da yararlıdır.

Ayrıca şunu okuyun: Bu hafta kaçırmamanız gereken 5 Android uygulaması – Android Uygulamaları Haftalık

Android’de Rahatsız Etmeyin modu nasıl kullanılır

Rahatsız Etmeyin modu, Android’in 9.0 pastasından önceki eski sürümlerinde biraz farklı görünecektir. Android 6.0 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlarda Rahatsız Etmeyin modu bulunur; bu mevcut sürüme kıyasla biraz farklı görünebilir veya farklı özelliklere sahip olabilir. Referans olarak, telefonum (bu örnek resimlerde kullanıldı) şu anda Android 10 kullanıyor.

Rahatsız Etmeyin özelliğini açmanın en kolay yolu, hızlı erişim kontrol merkezini görmek için telefonunuzun ekranını aşağı kaydırmaktır. İlk altı seçenekte görmüyorsanız, menüyü genişletmek için tekrar aşağı kaydırın. Hâlâ görmüyorsanız, benimki gibi ikinci menü seçenekleri sayfanızda olabilir. Rahatsız Etmeyin düğmesi, ortasında yatay bir çizgi olan bir daire gibi görünecektir.

android rahatsız etmeyin modu 1

Kredi: Sarah Chaney / Android Kurumu

Rahatsız Etmeyin moduna doğrudan Android telefonunuzun ayarlarından da erişebilirsiniz. Senden Ayarlar menü, üzerine dokunun Bildirimler, sonra Rahatsız etmeyin.

Rahatsız Etmeyin modu için ayarlarınızı yapılandırmadıysanız, açmadan önce bunu yapmak isteyebilirsiniz. Rahatsız Etmeyin modunu özelleştirmenin tüm farklı yollarına göz atalım.

Ödeme: Android için en iyi 10 şifre yöneticisi uygulaması

Rahatsız Etmeyin moduyla ne yapabilirsiniz?

Rahatsız Etmeyin modunu günlük hayatınıza dahil etmenin tonlarca düzgün yolu vardır. Aşağıda listelenen tüm işlevlerle, Rahatsız Etmeyin modunun Android cihazınızda tam olarak nasıl çalışmasını istediğinizi özelleştirebilirsiniz.

Rahatsız Etmeyin modu ayarlarına erişmenin en kolay yolu, hızlı erişim kontrol merkezinizdeki (yukarıda resmedilmiştir) Rahatsız Etmeyin simgesine dokunup basılı tutmaktır.

Rahatsız Etmeyin’i otomatik olarak açılıp kapanacak şekilde programlayın

Rahatsız Etmeyin modu için belirli programlar yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, Rahatsız Etmeyin moduna önceden programlanmış bir Uyku Programı vardır. Bu, Rahatsız Etmeyin modundaki program işlevinin en popüler kullanımlarından biridir. Ancak programları kullanmanın tek yolu kesinlikle bu değil.

Ayrıca bakınız: İnternetin çöktüğü zamanlar için Android için en iyi 10 çevrimdışı uygulama

Rahatsız Etmeyin modunu her okul gününden sonra iki saat boyunca açmak için özel bir program yapabilirsiniz, böylece ödevlerinizi kesintisiz yapabilirsiniz. Ya da, işteyken öğle tatilindeyken herhangi bir bildirim gelmesini istemiyorsanız, her iş günü bir saat açabilirsiniz.

Rahatsız Etmeyin modu için otomatik zamanlamayı kendi yararınıza kullanmanın pek çok farklı yolu vardır. Kapatıp açmayı düşünmeniz gerekmediğinde, telefonunuzdaki özellikten yararlanma olasılığınız çok daha yüksektir.

android rahatsız etmeyin modu 2

Kredi: Sarah Chaney / Android Kurumu

Rahatsız Etmeyin modu için belirli bir süre ayarlayın

Programlar Rahatsız Etmeyin modunda faydalı olduklarını kanıtlarken, süre de öyle. Tek seferlik bir toplantıya katılacaksanız, muhtemelen bunun için bir program yapmayacaksınız. Veya bir sinemaya gidiyorsanız ve telefonunuzun bildirimlerle yanmasını istemiyorsanız, muhtemelen bu etkinlik için ayarlanmış bir programınız olmayacaktır. Bu gibi zamanlarda Rahatsız Etmeyin ayarlarında Süre işlevini kullanmak yararlıdır.

Rahatsız Etmeyin modunu, siz kapatana kadar belirli bir süre açık kalacak şekilde ayarlayabilir veya Rahatsız Etmeyin özelliğini her etkinleştirdiğinizde telefonunuzun süreyi her seferinde sormasını sağlayabilirsiniz.

android rahatsız etmeyin modu 3

Kredi: Sarah Chaney / Android Kurumu

Gizlemek veya göstermek istediğiniz bildirimleri seçin

Telefonunuz bu moddayken, varsa hangi bildirimleri görmek istediğinizi buradan seçebilirsiniz. Elbette, telefonunuzun sistemiyle ilgili kritik bildirimleri sessize alamazsınız. Ancak, Rahatsız Etmeyin modundayken bildirimlerin nasıl gösterileceğini özelleştirmenin hala birçok yolu vardır.

Aşağıda tüm ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz, ancak bahsetmeye değer olduğunu düşündüğüm “LED göstergesi yok”. Bu LED göstergesi, metinler aldığınızda mavi, Snapchat’ta fotoğraf çekerken sarı, vb. Görünen şeydir. Rahatsız Etmeyin modunun bunu özellikle kapatabilmesi harika. O zaman, sizi aktivite konusunda uyaran herhangi bir ışık görmediğiniz için dikkatinizin dağılma olasılığı daha da azalır.

android rahatsız etmeyin modu 4

Kredi: Sarah Chaney / Android Kurumu

Rahatsız Etmeyin modunun kurallarında belirli istisnalara izin verin

Bu, Rahatsız Etmeyin modunun en harika özelliğidir. Rahatsız Etmeyin’de belirlediğiniz kurallara özel istisnalar yapabilirsiniz. Aramalarını veya mesajlarını asla kaçırmak istemediğiniz biri varsa, bu ekranda onlardan gelen aramalara izin verebilirsiniz. “Şu kişiden aramalar” seçeneğine dokunduğunuzda, size herkesten, yalnızca kişilerinizden veya yalnızca favori kişilerinizden gelen aramalara izin verme seçeneği sunar. “Mesajlar” a dokunduğunuzda, size aynı seçenekleri sunar. Böylece çocuğunuz, eşiniz veya ebeveyniniz gibi önemli kişilerden gelen aramaları asla kaçırmazsınız.

Veya tekrar arayanlara da izin verebilirsiniz. Tekrar arayan, aynı telefon numarasından 15 dakika içinde birden fazla arayan kişidir. Yani acil bir durumsa ve birinin sizinle gerçekten iletişime geçmesi gerekiyorsa, bunu yapabilirler.

Ayrıca, Rahatsız Etmeyin modunu kullanırken kapatılmasını istemediğiniz belirli takvim etkinlikleriniz, hatırlatıcılarınız veya alarmlarınız varsa, bu istisnaları burada da yapabilirsiniz.

android rahatsız etmeyin modu 5

Kredi: Sarah Chaney / Android Kurumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.