Bahar Bahçeciliği İpuçları – hipages.com.au

Bahar, bahçenizin yardımınıza en çok ihtiyaç duyduğu mevsimdir. Tohumların filizlendiği ve uykuda olan bitkilerin “ilkbaharda” yüzeyin üzerinde yaşama başladığı yılın zamanıdır. Bu 5 bahar bahçıvanlığı ipucu, bahçenizi iyi bir başlangıç ​​yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bir: Toprak Testi Yapın

Bitkiler ilkbaharda büyüme ataklarından geçtiklerinde, gelişmek için en uygun toprak koşullarına ihtiyaç duyarlar. Toprak testi yapmadan baharda bahçeniz için neyin en iyisi olduğuna dair tahminlerde bulunacaksınız. Bahçenin etrafındaki çeşitli noktalarda pH testleri yapın ve gerektiğinde ayarlamalar yapın. Dolomit, pH seviyelerini yükseltmek için iyidir, kükürt ise pH seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. İlkbaharın başlarında toprak testi kitinizi ve yerel fidanlığınızdan daha fazla tavsiye alın.

İki: Gübrelemek

Tıpkı çocukların güçlü ve sağlıklı büyümeleri için besleyici bir diyete ihtiyaçları olduğu gibi, bahçeniz de öyle. Gübre, bitkilere büyümeleri için ihtiyaç duydukları “besini” veren şeydir. Kış boyunca bir kompost yığınıyla uğraşıyorsanız, bazı bitkileriniz için ihtiyacınız olan tek şey bu olabilir. Hazır kompostunuz yoksa veya bahçenizin özel besin maddelerine ihtiyacı varsa, bitkilerinize uygun gübreler kullanın. Chook pooh harika bir doğal gübredir ve çoğu bahçe bitkisi için uygundur, ancak belirli bitkiler için en iyi tavsiye için kreşiniz gidilecek en iyi yerdir. Önce toprak testinizi yaparsanız, size daha da iyi tavsiyeler verebilirler.

Üç: Kuru erik

Odunsu bitkilerdeki ölü, hasarlı veya hastalıklı uzuvlar sağlıklı büyümeyi engeller. Sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için sağlıksız dalları ilkbaharın başlarında çıkarın.

Dört: Nakledilen Saksı Bitkileri

Saksı bitkileriniz kışın göründüğü kadar uykuda olmayabilir. Kış aylarında yeni kökler atıyorlar ve saksıları artık köklere bağlı olabilir. İlkbaharın başlarında onları daha büyük saksılara nakledin ve çabalarınız için ödüllendirileceksiniz. Bitkiler kök bağlı görünmese bile, 2 yıl veya daha uzun süredir aynı saksılarda bulunmuşlarsa, topraklarının değiştirilmesi gerekecektir.

Beş: Bitki Tohumları ve Fideler

Erken ilkbahar, tohum ve fide dikmek için en uygun zamandır. Saksılardan nakil yapıyorsanız, dikim için serin ve bulutlu bir gün seçin. Değişikliğe daha iyi uyum sağlarlar ve nakil şokundan muzdarip olma riskini azaltır. Bitkileri, nemi emmesi için köklerine zaman tanımak için bahçe yatağınıza aktarmadan önce yaklaşık yarım saat önce kaplarda sulayın. Dikimden sonra onları tekrar sulayın, böylece köklenecek nemli toprağa sahip olurlar.

Son bir ipucu: Bir kompost yığınınız yoksa, ilkbahardan başlamaktan daha iyi bir zaman olamaz. Kompost ve kompost kutuları hakkında daha fazla bilgi için, HIP makalelerimize, Doğru Kompost Kutusunu Seçme ve Kompost Yaparak Para ve Kaynak Tasarrufuna göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.