Bahçeniz İçin Toprak Seçimi

Toprağınız kötü durumda mı yoksa yeterince toprağa sahip değil misiniz? Mevcut toprağınızı iyileştirmeye çalışırken veya bir alandan diğerine hareket ettirmeye çalışırken belinizi kırmayın – sadece biraz daha toprak alın! Bahçenize yeni toprak eklemeniz gerekiyorsa, neye bakmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Artık merak etmeyin! Yeni toprağınızın koşullarınız için mükemmel olduğundan emin olmak için bu kullanışlı kılavuzu bir araya getirdik. Daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız olursa, yerel kreşiniz veya bahçecilik uzmanınızla sohbet edin – sizin için bazı önerilerde bulunmaktan çok mutlu olacaklardır.

Bahçenize Bitkisel Toprak Eklemek

Çoğu durumda, herhangi bir nedenle fazladan toprağa ihtiyacınız varsa, ancak tüm üst topraklar eşit şekilde oluşturulmuyorsa üst toprak mükemmel bir seçimdir. Tedarikçiler üst toprağını farklı alanlardan temin ederler ve bu nedenle stokladıkları üst toprakta büyük farklılıklar olabilir. Üst toprağın iyi olup olmadığını bir avuç dolusu alarak, hafifçe ıslatarak ve sonra parmaklarınızla ovalayarak kolayca kontrol edebilirsiniz. Yapışkan olduğunu ve toplar oluşturduğunu fark ederseniz, kil teması yüksektir ve üzerinde çalışmak zor olabilir. İyi bir üst toprak, nemi kolayca emer ve aslında parmaklarınızın arasından ufalanır.

Bahçe Karışımlarını Seçme

Toprak tedarikçileri ayrıca standart veya yükseltilmiş bahçe yatakları için mükemmel olan bahçe karışımlarını da stoklamaktadır. Bahçe karışımı, toprak ve organik madde karışımını ifade eder. Organik madde toprağı gerçekten zenginleştirir ve bitkilerinize değerli besinler sağlar. Organik madde oranı yüksek olan bahçe karışımlarını arayın – bazıları yüzde 40’tan fazla olacaktır. Bununla birlikte, topraktaki organik maddenin parçalanacağını ve böylece toprağın gerçek hacminin zamanla azalacağını ve bunu tamamlamanıza neden olacağını hatırlamakta fayda var. Bahçe karışımları birçok farklı karışım halinde gelir ve toplu olarak veya çantalarda satılabilir.

Toprağı Ne İçin Kullanacaksınız?

Üst toprak veya bahçe karışımı kullanıp kullanmayacağınıza dair karar, toprağı gerçekte ne için kullandığınıza bağlı olacaktır. Üst toprak, çimler üzerine serpmek, bahçe yataklarını güçlendirmek için harikadır. Bahçe karışımları sebze yatakları, çiçekli bitkiler ve genellikle daha fazla besin gerektiren diğer planlar için mükemmeldir. Yerli bir bahçeniz varsa, ihtiyacınız olan drenajı elde etmek için kum bakımından daha yüksek bir toprak karışımı arayın. Bir konteyner bahçesi oluşturuyorsanız, torbalı bahçe karışımları idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.